Kilka prostych ćwiczeń w pracy

Praca przy biurku wcale nie jest mniej męcząca, niż praca fizyczna. Dodatkowo, siedząc non stop w jednej pozycji, narażamy się na wiele poważnych dolegliwości, które mogą poskutkować nawet trwałym zwyrodnieniom. Żeby do tego nie dopuścić, trzeba jak najszybciej zacząć temu przeciwdziałać!

Zastanawialiście się kiedyś, co leży u źródła bólu w nadgarstkach, dłoniach, kręgosłupie, a nawet udach. Wszystko spowodowane jest bardzo małą aktywnością fizyczną. Zdecydowanie kondycji naszych kości i mięśni nie sprzyja też praca, która skazuje nas na nieustanne siedzenie przed komputerem.

Przykrym konsekwencjom możemy zapobiegać poprzez wykonywanie kilku prostych ćwiczeń w trakcie pracy. Nie wymagają one od nas dużych przestrzeni ani ogromnego zaangażowania, a nasze ciało będzie nam za nie ogromnie wdzięczne.

Ćwiczenia powinny skupiać się na kilku obszarach, które są szczególnie narażone podczas pracy biurowej:

I dłonie

dłonie

Nagminnie powtarzające się ruchy sprawiają, że nasze palce są napięte i coraz częściej nas bolą. Ćwiczenia mają na celu rozciągnięcie palców i uwolnienie ich od tych napięć:

– uniesienie rąk na wysokość oczu i skierowanie dłoni grzbietem do twarzy przy szeroko rozstawionych palcach. Ćwiczenie polega na rozciąganiu ich jak najmocniej się da.

– uginanie wszystkich palców u rąk po kolei aż w końcu dłoń złoży się w pięść.  Kciuk powinien znajdować się na zewnątrz i obejmować palec wskazujący.

– przy dłoniach zaciśniętych w pięść należy wykonać kilka okrężnych ruchów w nadgarstku.

II ramiona

ramiona

Ramiona także bardzo boleśnie odczuwają naszą ośmiogodzinną pracę przy biurku. Mięśnie spinają się, a wraz z nimi szyja:

– najlepszym ćwiczeniem jest nabranie kilku głębokich wdechów przy jednoczesnym unoszeniu ramion jak najwyżej,

– kiedy będą już w najbardziej szczytowym punkcie wstrzymujemy oddech i liczymy do pięciu,

– po pięciu sekundach wydmuchujemy powietrze jednocześnie energicznie opuszczając ramiona. Najlepiej powtarzać te czynności kilka razy.

III klatka piersiowa

klata

Nie należy o niej zapominać, gdyż w przeciwnym razie praca siedząca może doprowadzić do poważnych dolegliwości w tej okolicy.

– ćwiczenie wykonujemy splatając dłonie za głową i trzymając ręce równolegle w stosunku do pleców. W takiej pozycji staramy się wygiąć łokcie jak najbardziej do tyłu, aż uniemożliwią nam to łopatki. W takiej pozycji pozostajemy co najmniej 5 sekund, a następnie rozluźniamy ręce. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Dbając o te obszary naszego ciała możemy być pewni, że znacznie zmniejszymy ryzyko zachorowania na różnego rodzaju choroby związane z siedzącą pracą. Musimy skupić się przede wszystkim na okolicach kręgosłupa, który przybierając nieprawidłową pozycję może być narażony na wiele zwyrodnień.

Źródła: www.wformie24.pl, www.kobieta.onet.pl