Czyszczenie sportowych butów
Nowe obuwie sportowe pozostaje piękne tak długo dopóki jest….czyste. Ale jak ma pozostać niezabrudzone i świeże, gdy wystawiane jest na kontakt z kałużami i błotem po deszczu w parku czy lesie, czy z naszym potem? Perspektywa wyczyszczenia butów jest nieunikniona – jak się do tego przygotować?
Metoda „ na sucho”
Z przemoczonym obuwiem lub mokrymi plamami z błota, należy poczekać, aż całkowicie wyschną. Wycieranie wilgotnych plam, może spowodować tylko większy problem – brud wejdzie głębiej w materiał. Gdy buty będą suche, spróbuj zetrzeć je na sucho korzystając z miękkiej szczoteczki (stara szczoteczka do zębów lub specjalna do zamszu).
Metoda „na mokro”
Czyszczenie na sucho pomaga w przypadku plam powierzchownych i nie przy wszystkich rodzajach materiałów. Jeśli po wyschnięciu brud nadal jest widoczny, chwyć po szczoteczkę i czystą wodę. Maczając szczotkę w wodzie szoruj dokładnie powierzchnię zabrudzenia. Użycie środków chemicznych zostaw sobie jako wyjście awaryjne , ponieważ zdarza się, że po czyszczeniu zostają trudne lub niemożliwe do wywabienia żółte zacieki.
Metoda „chemiczna”
Niestety, są sytuacje, że sama woda okazuje się niewystarczająca w walce z brudem. Wtedy należy wdrożyć czyszczenie z użyciem środków chemicznych. My polecamy roztwór płynu do naczyń. Dodaj 1-2 kropli płynu do miseczki z letnią wodą i za pomocą szczoteczki lub ściereczki wyczyść starannie obuwie. Po umyciu, dokładnie przepłucz czystą wodą buty w środku i na zewnątrz. Do czyszczenia wyjmij sznurówki i wkładki – wypierz je w rękach w płynie do naczyń i letniej wodzie.
Metoda „na pralkę”
Jeśli wypróbowałeś już wszystkie wyżej wymienione sposoby, a buty nadal nie wyglądają zbyt dobrze, zdecyduj się na użycie pralki. Producenci wielu firm, nie zalecają prać ich obuwia w bębnie pralki, gdyż ryzyko uszkodzenia jest wysokie. Zanim włożysz buty do pralki, sprawdź czy również Twoich nie można bezwzględnie prać tą metodą. Zminimalizuj zagrożenie poprzez odpowiednie przygotowanie obuwia: wyczyść je dokładnie na sucho z błota i pyłu. Wyjmij wkładki i sznurówki, którymi najlepiej zajmij się ręcznie. Każdy but wsadzamy do osobnego woreczka na pranie lub starej poszewki. Dodatkowo wypełnij pralkę np. ręcznikami, aby buty nie obijały się o siebie nawzajem oraz o wnętrze bębna. Nastawiamy pralkę na krótki 30min program w temp. 30st. Zmniejsz obroty do 400-600 oraz wyłącz wirowanie. Jeśli Twoja pralka posiada dodatkowy program do prania obuwia – skorzystaj z niego.
Metoda na przykry zapach
Aby pozbyć się brzydkiego zapachu potu z wkładek, polecamy antyperspiranty do obuwia, których jest cała gama do wyboru. Warto wypróbować również saszetki zapachowe do butów lub sodę oczyszczoną – nasyp równą warstwę na całej długości wkładek i pozostaw ją na kilka godzin, najlepiej na noc. Rano usuń sodę, a przykry zapach powinien zniknąć.
Suszenie obuwia
Buty zawsze suszymy na zewnątrz mieszkania w zacienionym miejscu. Suszenie ich w suszarce może je poważnie uszkodzić, a ekspozycja na słońce spowodować wyblakłe plamy. Pamiętaj również o usztywnieniu ich w środku gazetą lub papierowymi ręcznikami – unikniesz odkształceń.