Przestań to robić i zacznij naprawdę żyć!

Nasze postanowienia na początku każdego nowego roku zwykle zaczynają się od słowa „zacznę”. Zacznę częściej chodzić na siłownię, zacznę zdrowo się odżywiać, zacznę częściej okazywać miłość mojej drugiej połówce. Warto jednak czasem pomyśleć, co musimy przestać robić, aby nasze życie było bardziej wartościowe.

zadowolenie

Nabywanie nowych umiejętności to tylko połowa naszej drogi do osiągnięcia pełni szczęścia. Kluczem do sukcesu, który pozwoli na pokonanie tej ścieżki w całości jest zaprzestanie wykonywania pewnych czynności i zerwanie z niektórymi nawykami. Dzięki temu zdołamy dotrzeć do naszej prawdziwej natury, której nic już nie przeszkodzi, by pokazać swoje prawdziwe „ja”.

  1. Przestań unikać problemów

W życiu każdego człowieka problemy prędzej czy później się pojawią. Jeżeli zepchniemy je na dalszy plan one i tak wrócą. Często większe i ze zdwojoną siłą. Zamiast więc ich unikać najlepiej zacząć sobie z nimi radzić. Trzeba im poświęcić nieco swojego czasu, aby przemyśleć, jak można je rozwiązać. Najlepiej zapisać problem na kartce i obok zanotować listę pytań, które ułatwią nam drogę do jego wyjaśnienia. Pozwoli nam to też oswoić się z problemem, przez co stanie się on mniej groźny, niż nam się na początku wydawało.

  1. Przestań grać kogoś innego

Jeżeli postać, którą próbujemy wykreować jest iluzją, to po co w to brnąć? Kiedy uda nam się sprawić, że inni uwierzą, że jesteśmy właśnie tacy, polubią osobowość, którą stworzyliśmy, to czy tak naprawdę lubią wówczas nas, czy postać, którą udajemy? Takie życie nie ma sensu na dłuższą metę. Warto po prostu być sobą. Tylko wtedy będziemy mogli poczuć się naprawdę swobodnie we własnej skórze. Nie obawiać się, że pewnego dnia ktoś nas zdemaskuje.

  1. Przestań się oszukiwaćpeace_heart

To i tak nie ma żadnego sensu. Wmawianie sobie ciągle, że jest inaczej, niż jest w rzeczywistości, nie sprawi, że w to uwierzymy. Zawsze gdzieś w głębi będziemy czuć, że to, co sob
ie non stop powtarzamy nie jest do końca prawdą. Być może przyniesie nam to krótkotrwały spokój, jednak ostatecznie może doprowadzić nawet do konfliktu osobowościowego.

  1. Przestań odkładać swoje pragnienia na później

W pierwszej kolejności zawsze powinniśmy umieć zadbać o siebie samych. Tylko samemu czując wewnętrzny spokój i szczęście możemy naprawdę zacząć pomagać innym. Jeżeli skupiamy się wyłącznie na potrzebach innych, chcąc nie chcąc stajemy się coraz bardziej nieszczęśliwi. Nie jest to łatwe, ponieważ społeczeństwo wymaga od nas, abyśmy swoje pragnienia usytuowali na ostatnim miejscu, w przeciwnym razie nazwą nas „egoistami”. Fundamentem poczucia własnej wartości jest jednak dbanie o własne potrzeby. O tym nigdy nie zapominajmy.

  1. Przestań marnotrawić swój czas

Wykonując pewne czynności codziennie zaczynamy wpadać w rutynę. Nie zastanawiamy się nawet nad tym, czy mają one w ogóle jakikolwiek sens. Wykonujemy je machinalnie bardzo często tracąc czas, który w naszym życiu jest niezwykle cenny i z powodzeniem możemy wykorzystać go na bardziej pożyteczne rzeczy. Pamiętaj, że żyjesz przede wszystkim tu i teraz. Zrezygnuj więc z tego, co nie przynosi Ci szczęścia i zacznij żyć w pełni.

  1. Przestań za wszelką cenę starać się udowodnić innym swoją wartość

Jeżeli masz potrzebę robienia tego nieustannie to oznacza, że masz niskie poczucie własnej wartości. Nie warto marnować na to swojej energii. Skup się raczej na sobie, swoich potrzebach, pragnieniu rozwoju i osiągniecia wewnętrznej harmonii. Właśnie takie zachowanie pozwoli Ci podbudować swoje ego i sprawić, że uwierzysz w siebie.

  1. Przestań tracić czas na ludzi, którzy Cię nie doceniają

Często zdarza się, że spotykamy się z ludźmi, których tak naprawdę nie lubimy, albo którzy hamują nasz rozwój. Potrafią nas jedynie przytłoczyć, odebrać wszelką radość i pozytywne nastawienie do życia. Nie warto utrzymywać tej znajomości wyłącznie dlatego, że znacie się już długi czas i byłoby szkoda. Dużo lepiej będzie spotkać się w tym czasie z kimś, kto potrafi nas podbudować i z kim mamy dobre relacje. Takie spotkania będą dla nas prawdziwym źródłem radości.

  1. Przestań siebie obrażać

Rozmawianie samemu ze sobą nie jest objawem żadnej choroby. Bardzo często prowadzimy wewnętrzny dialog zwłaszcza, gdy jesteśmy sami, pogrążeni we własnych myślach. Wsłuchajmy się w niego i przyjrzyjmy się uważnie, co wówczas mówimy do siebie. Czy kiedy coś Ci się nie uda obrzucasz się różnymi obelgami? Skończ z tym natychmiast! Jesteś człowiekiem, który ma prawo popełniać błędy, a potem je sobie wybaczać.

Każdego dnia warto pamiętać o tych kilku żelaznych zasadach. Nasze życie stanie się z pewnością bardziej wartościowe.

Źródła: www.michalpasterski.pl, www.natemat.pl