5 porad, które pomogą Ci wyznaczyć granice w relacjach

Nauczenie się stawiania i utrzymywania granic jest bardzo istotną umiejętnością. Wiele osób ma z nią problem. Mówienie o swoich uczuciach nierzadko jest niekomfortowe, w szczególności jeśli nie chcemy urazić drugiej osoby.

Na samym początku warto zastanowić się jakie zachowania nie chcemy tolerować, co powoduje, że czujemy się niekomfortowo lub pod wpływem stresu. By nauczyć się sztuki wyznaczania granic, skorzystaj z tych 5 rad:

1. Pozwól sobie na wyznaczanie granic

Pierwszym krokiem jest przyzwolenie sobie na ustalenie granic. Często pod pretekstem nieurażenia kogoś nie pozwalamy sobie na ten krok. Ważne jest, by pamiętać, że każdy ma do tego prawo i zaakceptować to. Na początku może nie być to przyjemne, w szczególności, jeśli będzie towarzyszyć Ci poczucie winy. Z czasem gdy pozwolisz sobie na wyznaczenie granic, zrozumiesz, że jest to oznaka szacunku do samego siebie.

2. Bądź asertywny i komunikuj swoje emocje

Każdy z nas jest inny i odbiera rzeczywistość inaczej. Pamiętaj, by bezpośrednio przekazywać komunikaty, co Cię zabolało. Bądź przy tym szczerym oraz asertywnym. Z szacunkiem poinformuj drugą osobę, na co się nie zgadzasz oraz powiedz o emocjach, jakie Tobie to wywołuje.

3. Zatroszcz się o siebie

Postaw siebie i swoje zdrowie psychiczne na pierwszym miejscu. Wyobraź sobie, że jesteś swoją najlepszą przyjaciółką i zadbaj o to, by doceniać swoje osiągnięcia, poznawać siebie lepiej i swoje granice. Potraktuj siebie jak najbardziej ukochaną osobę.

4. Poproś o pomoc

Jeśli widzisz, że nie potrafisz poradzić sobie sam z wyznaczaniem granic, nie zawahaj się poprosić o pomoc. Ustalania granic można się nauczyć tak jak wszystkiego, z tym że wymaga to dużo determinacji i ćwiczeń. Ze wsparciem psychologa, coacha czy po prostu Twojego przyjaciela na pewno będzie Ci o wiele łatwiej.

5. Postaw sobie małe kroki i konsekwentnie je realizuj

Najlepiej zacznij od stawiania sobie małych celów. Z czasem zauważysz, że wyznaczenie granic zacznie przychodzić Ci łatwiej i poczujesz z tego powodu satysfakcję. Nie przejmuj się, jeśli na początku będziesz mieć trudności. Najważniejsze, żebyś się nie poddawał. Jeśli ktoś przekroczy Twoją granicę, udziel mu konkretniej informacji, co zabolało Cię w danym zachowaniu. Kluczem do osiągnięcia celu jest tu konsekwencja.

Jeśli nie potrafisz wyznaczać granic w relacjach z drugim człowiekiem, na pewno zastosowanie się do tych pięciu prostych porad pomoże Ci w tym. Umiejętność ta nie jest prosta do osiągnięcia, ale z pewnością ułatwi Ci życie i sprawi, że poczujesz się szczęśliwszy. Stąd warto znać i wdrażać powyższe porady.