Wiosenny detoks
Jesień i zima o to czas, który mocno daje nam się we znaki. Jemy wówczas zdecydowanie więcej i bardziej niezdrowo, niż w czasie wiosny i lata. To wszystko sprawia, że w naszym organizmie zalegają toksyny, które mają wpływ na nasze zdrowie i wygląd. Kiedy więc nadchodzi wiosna warto zdecydować się na kilkudniowy detoks, który oczyści nasze ciało i sprawi, że przywitamy wiosnę dużo zdrowsi.
Toksyny w naszym organizmie powstają głównie wskutek złych reakcji chemicznych, które w nim zachodzą. Nie jest możliwe więc całkowite uniknięcie ich gromadzenia się w naszym ciele. Wdychamy je również wraz z powietrzem i zjadamy wraz z pożywieniem. Oczywiście nasz organizm zbudowany jest tak, żeby samodzielnie sobie z nimi radzić, jednak w okresie zimowym gromadzi się ich zbyt dużo, wiec samoczynne ich usunięcie jest niemalże niemożliwe.
Najlepszą metodą wiosennego detoksu jest zastosowanie odpowiedniej diety i połączenie jej z aktywnością fizyczną.
W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się dieta owocowo-warzywna opracowana przez dr Dąbrowską. Nazywana jest ona niekiedy „głodówką leczniczą”. Jej głównym celem jest oczyszczenie organizmu i wzmocnienie jego prawidłowego działania. Kuracja oparta jest na warzywach, owocach, ziarnach i roślinach strączkowych.
Dieta dr Dąbrowskiej składa się z kilku etapów. Pierwszy etap trwa około 10 dni i przewiduje spożywanie 600 kcal dziennie. W trakcie jego trwania dozwolone jest jedzenie warzyw o małej zawartości skrobi, czyli warzywa:
korzeniowe (marchewka, buraki, rzodkiewka)
kapustne (kalafior, brokuły)
cebulowe (cebula, por)
liściaste (sałata, zioła),
dyniowate (kabaczek, ogórki),
psiankowate (oprócz ziemniaków – pomidory, papryka)
Oraz owoców o niskiej zawartości cukrów:
jabłka,
jagody,
grejpfruty,
cytryny.
Należy podkreślić, że produkty te najlepiej spożywać w postaci surowej. Dopuszczalne jest ich gotowanie, jednak nie należy dodawać tłuszczu, śmietany ani jogurtu. Nie wolno również zapominać o piciu dużej ilości niskozmineralizowanej wody, minimum 2 litry w ciągu dnia.
Produkty, które powinny być wykreślone z jadłospisu w trakcie trwania diety to biały cukier, mąka i produkty wysoko przetworzone.
Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie opisanej diety powinniśmy być gotowi na pojawienie się tak zwanego „kryzysu ozdrowieńczego”. Jest on efektem odtruwania organizmu, jednak jego przebieg jest dosyć nieprzyjemny. Zauważymy wówczas ogólne osłabienie, bóle głowy, mdłości, czasem nawet biegunkę. Takie objawy zwykle mijają po około 3 dniach.
Kiedy nasz organizm już zostanie oczyszczony pora przejść do drugiego etapu. Zmieniając przy pomocy diety swoje nawyki żywieniowe warto je zachować także później, jednak do naszego jadłospisu możemy już dołączyć inne warzywa i owoce, a także kasze i ziarna, chleb razowy, orzechy i produkty mleczne.
Przykładowy jadłospis
Śniadanie
sok z marchewki,
surówka z kapusty pekińskiej, pomarańczy i cytryny,
surówka z korzenia selera, marchwi, jabłka i octu jabłkowego,
gotowana marchew z koperkiem
½ grejpfruta
Obiad:
zupa cebulowa,
surówka z sałaty, pomidora i cebuli,
surówka z dyni, jabłka, czarnej porzeczki i cytryny,
gotowany kalafior w ziołach,
jabłko
Kolacja:
sok jabłkowy,
surówka z rzodkiewki, jabłka i z rodzynkami,
surówka z brokułów, ogórka kiszonego i czosnku,
bigos ze świeżej kapusty,
pomidor
Źródła: www.poradnikzdrowie.pl, www.ewadabrowska.pl