W zdrowym ciele zdrowy duch!

O tym, że ruch i aktywność fizyczna sprzyjają naszemu zdrowiu wiemy doskonale. Lekarze zalecają, by uprawiać sport jak najczęściej, ponieważ zmniejsza to nasze ryzyko zachorowania na rozmaite choroby i podnosi ogólną odporność i wydolność organizmu. To jednak nie wszystko. Sport może także przyczynić się do poprawy naszej kondycji psychicznej. W końcu przysłowie „w zdrowym ciele, zdrowy duch” nie wzięło się znikąd.

5593317_xl

Sport a depresja

Zbawienne skutki uprawiania sportu na naszą psychikę zostały dowiedzione przez pewną grupę naukowców. Do eksperymentu zaprosili oni 12 osób dotkniętych depresją. Badania trwały 35 tygodni, podczas których uczestnicy musieli codziennie wykonywać trening polegający na szybkim marszu. Już po 12 dniach stan połowy z nich uległ znacznej poprawie, pozostali także odczuli skutki aktywności fizycznej, jednak w mniejszym stopniu. W ten sposób udało się wysnuć wnioski, że sport w wyraźny sposób poprawia kondycję psychiczną u osób dotkniętych depresją. Warto jednak przy tym podkreślić, że chodzi głównie o jej początkową fazę.ile_musimy_cwiczyc_zeby_miec__2013-09-25_17-36-18

Nie tylko osoby dotknięte tą chorobą odczują znaczną poprawę nastroju podczas wykonywania regularnych treningów. Na psychikę ludzką wpływa bardzo dużo czynników biochemicznych. Powodują one zmianę nastroju – na lepszy lub gorszy. Poprawa samopoczucia za sprawą uprawiania sportu wynika prawdopodobnie z tego, że podczas ćwiczeń podnosi się poziom serotoniny. Jej działanie można przyrównać do działania antydepresantów.

Kolejna teoria mówi o tym, że w czasie wzmożonej aktywności fizycznej dotleniamy nasz mózg. To z kolei ma wpływ na zdrowy i kojący sen. Jeżeli udaje nam się dzięki temu dobrze wypocząć, możemy być pewni, że jakość naszego dnia ulegnie również znaczącej poprawie.

Duży wpływ motywacji

Ćwiczenia ponadto potrafią dać nam ogromną satysfakcję. Zwłaszcza, gdy stawiamy sobie małe cele, które stopniowo udaje nam się osiągnąć. Poprawia to nasze samopoczucie, a nastrój przenosimy z łatwością także na inne aspekty naszego życia.

Ważne, aby osoby, które dopiero planują rozpoczęcie treningów nie skakały na głęboką wodę. Warto zacząć od ćwiczeń, które spowodują jedynie umiarkowany wysiłek. Nie należy również koncentrować się jedynie na osiągnięciu szybkiego efektu, jak na przykład znaczący spadek wagi. Na tego typu rezultaty zdarza się czekać nawet kilka miesięcy, co może przyczynić się do spadku naszego zadowolenia, a wskutek tego do pogłębienia złego nastroju. A przecież pragniemy osiągnąć wręcz odwrotny skutek.

Pamiętajmy, że sport może stać się naszą pasją i sprzymierzeńcem w walce z trudnym okresem życia. Należy więc czerpać z niego jak największą radość nie skupiając się przy tym zanadto jedynie na rezultatach, jakie chcemy osiągnąć. Często wykonywanie ćwiczeń pozwala nam tu i teraz oderwać się od rzeczywistości i spojrzeć z dystansem na nasze problemy i to głównie na tym powinniśmy opierać terapeutyczną funkcję treningów.

Samodyscyplina

Kolejnym atutem sportu jest to, że uprawiając go dowiadujemy się wielu rzeczy o sobie samych. I wcale nie chodzi tu wyłącznie o stan naszej kondycji fizycznej. Wiadomo, że bardzo łatwo jest z zapałem zacząć ćwiczyć. Woman jumping rope on red backgroundDużo trudniej jest jednak wytrwać w tym postanowieniu. Sport uczy nas więc przy okazji samodyscypliny. Pozwala nam szlifować swój charakter i dążyć do wyznaczonych sobie celów.

Ogólne korzyści wynikające z uprawiania sportów to:

– zwiększenie pozytywnego nastawienia do życia,

– mniejsza drażliwość,

– wyższy poziom tolerancji wobec otoczenia,

– zmniejszenie zmęczenia i senności,

– mniejsze rozdrażnienie.

Decydując się na uprawianie sportu jako formy terapii nie możemy zapomnieć o tym, że nie może być on jedyną formą naszego radzenia sobie z problemami psychicznymi. Stanowi on jednak doskonałe uzupełnienie leczenia zaproponowanego przez specjalistę. Warto więc spróbować!

Źródła: www.biomedical.pl, www.befit.pl, www.psychiatria.pl