Trening z fitball – rodzaje i zalety ćwiczeń z piłką gimnastyczną

Piłka gimnastyczna (fitball) jest świetnym i niedrogim pomysłem do urozmaicenia swoich zajęć fitness w domowym zaciszu. Może być wykorzystywana do różnego rodzaju ćwiczeń. Sprawdza się idealnie do ćwiczeń kręgosłupa, treningów wzmacniających i rozluźniających oraz rehabilitacji. Na rynku dostępne są piłki, różniące się od siebie rozmiarem, fakturą, kształtem czy materiałem. Nie wiesz, jaką piłkę wybrać dla siebie? Sprawdź! 

 

Rodzaje piłek gimnastycznych 

Wyróżniamy kilka modeli piłek gimnastycznych:

  • klasyczna piłka gimnastyczna – wykonana jest z gumy PCV, a dzięki temu ma właściwości antypoślizgowe. Idealnie nadaje się do ćwiczeń fitness, jak i rehabilitacyjnych. Bez problemu możemy dopasować rozmiar do swoich preferencji – jej średnia wynosi o 56 cm do 75 cm. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na grubość gumy – im będzie grubsza, to dłużej nam posłuży. 
  • piłka gimnastyczna z pianki ABS – może być także stosowana do ćwiczeń treningowych, jak i rehabilitacji. Od piłki klasycznej różni się większą elastycznością. Specjalna pianka ABS charakteryzuje się także lepszą trwałością i bezpieczeństwem użycia. Piłka gwałtownie nie pęka przy przypadkowym przebiciu, lecz powoli uchodzi z niej powietrze. 
  • piłka gimnastyczna z wypustkami – wypustki na piłce mają za zadanie masować ciało, dlatego też chętnie są wykorzystywane do zajęć jogi, pilatesu i ćwiczeń rozluźniających. Są także odpowiednie do ćwiczeń dla kobiet w ciąży.
  • piłka gimnastyczna w wersji mini – ma średnicę od ok.16 cm do 26 cm. Idealnie nadaje się do ćwiczeń ogólnorozwojowych. Aby zaktywizować mięśnie głębokie do pracy, piłkę mini należy trzymać w zgięciach nóg lub opierać się na niej ręką podczas ćwiczeń w podporze. 
  • piłka gimnastyczna “fasolka” – charakteryzuje się owalnym, podłużnym kształtem i przeznaczone jest głównie do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Może posiadać także wypustki, które będą masować ciało. Zazwyczaj dostępna jest w rozmiarze 45 cm do 90 cm. 

Beautiful girl making training and yoga at home in the morning

Czy wiesz, że…?

Piłka gimnastyczna została stworzona przez szwajcarskich fizjoterapeutów w latach 60 XX wieku. 

Zalety ćwiczeń z piłką

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dają o wiele więcej korzyści niż trening na płaskiej powierzchni. Przede wszystkim bardzo mocno wpływa na koordynację ciała. Piłka gimnastyczna jest bardzo dobry podparciem dla kręgosłupa i umożliwia pracę nad zachowaniem równowagi, zmuszając do pracy o wiele więcej mięśni niż zwykły trening. Co więcej, piłka gimanstyczna angażuje także mięśnie głębokie, będące bazą do utrzymania prawidłowej postawy ciała. Pozwala to uniknąć problemów z kręgosłupem. Wzmacnia i rozciąga także inne części ciała m.in. mięśnie brzucha, dna miednicy oraz poprawia funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Trening z piłką gimnastyczną przyczynia się również do lepszej pracy stawów, nie narażając na ich obciążenie i pozwala zredukować tkankę tłuszczową. Oprócz tego ćwiczenia te zapewniają aktywny wypoczynek i odprężają.

focused fit sportswoman working out on abs with medicine ball at sports center

Na co zwrócić uwagę przy zakupie piłki? 

Aby piłkę dopasować do swoich potrzeb i możliwości treningowych należy skupić się na kilku podstawowych wyznacznikach:

  • rozmiarze – jest to najważniejsze kryterium. Piłki mają średnice już od 45 cm do nawet 85 cm i dlatego ważne jest, wybrać odpowiedni rozmiar do swojego wzrostu. Dla osób ze wzrostem 150-165 cm sugerujemy piłkę o średnicy 55 cm, od 166 do 175 cm – 65 cm, od 176 cm do 185 cm – 75 cm, a powyżej 185 cm zalecamy wybrać te największe piłki, czyli mające średnicę 85 cm. 
  • maksymalnym obciążeniu – standardowe i maksymalne obciążenie piłki gimnastycznej wynosi ok. 200 kg i zalecamy ją wybrać. Zwiększa to szansę na zakup piłki o wysokiej jakości.
  • atestach i certyfikatach bezpieczeństwa  – wybierając piłkę gimnastyczną, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy posiada wymagane normy jakości. W trosce o Twoje bezpieczeństwo sprawdź, czy na opakowaniu znajduje się znaczek CE lub GS. 
  • cenę – piłka gimnastyczna nie jest droga. Klasyczną piłkę gimnastyczną dostaniemy już za 50 zł. Niemniej jednak za bardziej profesjonalne zapłacimy o wiele więcej, nawet w granicach 200 zł. 

Young pregnant girl sitting on fit ball at home