TOP 3 książki, które musisz przeczytać przed 30-tką!

W szkole kazano nam czytać niezrozumiane starocie. Uczono snuć rozważania pod tytułem: „co autor miał na myśli?” Teraz same decydujemy, co chcemy czytać i czy chcemy poświęcać na to czas. Myślę, że każda z nas powinna wygospodarować kilka chwil na lekturę, ponieważ czytanie pobudza wyobraźnię, rozwija intelekt oraz zabiera nas w fascynujący świat ludzkiego umysłu i namiętności.

1. „Nieznośna lekkość bytu”

Milan Kundera w tej powieści stawia bardzo ważne pytania: o istotę miłości oraz idący z nią w parze ciężar odpowiedzialności.

Tomasz, główny bohater nie chce brać na swoje barki tego ciężaru. Nie chce zrezygnować z własnych potrzeb oraz niezależności. Boi się go, a mimo to pozwala wejść Teresie do swojego życia. Ta decyzja przynosi im obojgu zarówno szczęście i cierpienie. Miłość dla Teresy jest pełnią. Symbiozą duszy i ciała. Jest odpowiedzialnością za drugiego człowieka i poświęceniem dla niego, poświęceniem, na które Tomasz nigdy się nie zdobędzie. Lekkość staje się dla niego ciężarem…

Zmagania głównych bohaterów z własną naturą, refleksje na temat prawa do wolności oraz roli przypadku w życiu osadzone są – nie bez kozery – w komunistycznych, czeskich realiach…

2. „Madame”

To napisana przez Antoniego Liberę historia o marzeniach i literaturze. Przenosi czytelnika do szkolnych murów, do peerelowskiej rzeczywistości, pełnej szarości, zakazów i nudy. Poznajemy licealistę, któremu wydaje się, że już wszystko, co najlepsze, przeminęło. W taki świat, za sprawą młodej, nieco tajemniczej i eleganckiej nauczycielki od francuskiego, wkracza powiew świeżości, budzi się w nim ciekawość i chęć do buntu. Ten bunt, co prawda nie przejawia się w sposób spektakularny, lecz pokazuje młodzieńcowi, czym jest wolność i siła marzenia, a spotkanie z nauczycielką pozostawia po latach miłe wspomnienia.

3. „Pani Dalloway”

Za pomocą techniki strumienia świadomości, Virginia Wolf w jednym dniu zamknęła całe życie człowieka. Pani Dalloway kupuje kwiaty, planuje przyjęcie, w tym czasie bliski jej mężczyzna wraca z Indii, a po drugiej stronie Londynu Septimus cierpi na zespół stresu pourazowego.

Podczas tych prozaicznych czynności oni wszyscy myślą. Dokonują rozrachunku ze swoją przeszłością, pewnych rzeczy żałują, za kimś tęsknią, pozornie nic nieznaczące zdarzenia, przedmioty wywołują w nich lawinę wspomnień i emocji.

Wolf, niczym ludzki mózg, przeskakuje z myśli na myśl. Z równą zręcznością lawiruje między umysłami bohaterów. Niczym impresjonista, pośpiesznie, za pomocą plam zatrzymuje chwile, które dają nam rzetelny, prawdziwy obraz przedstawionych postaci i ich życia wewnętrznego.

Daj znać, która z tych pozycji najbardziej przypadła Ci do gustu!