Technologia dla sportu i zdrowia

Nowe technologie mają wpływ na każdą dziedzinę naszego życia, także m.in. na sport, który uprawiamy i na naszą kondycję. Osoby, które są aktywne fizycznie i chcą prowadzić zdrowy styl życia, mają możliwość skorzystać z innowacyjnych rozwiązań w postaci aplikacji na smartfony, monitoringu aktywności czy wszelkich akcesoriów np. sportowych zegarków z różnymi funkcjami.  Co zyskujemy dzięki takim udogodnieniom?

Dzięki nowym technologiom możemy zmierzyć takie rzeczy, jak ilość kroków wykonanych podczas ćwiczeń (krokomierz), tempo naszego przyspieszenia (akcelerometr) czy puls (pulsometr). Takie urządzenia są niewielkie –  w postaci zegarków i opasek na nadgarstki lub klatkę piersiową lub klipsów zaczepianych do ubrania. Dzięki nim uzyskujemy dane, które pozwalają nam określić efektywność treningu i ułatwiają poprawianie osiąganych rezultatów. Ponadto kontrolowanie intensywności ćwiczeń pozwala na dostosowanie się do własnych możliwości oraz stwarzania kolejnych wyzwań.  Łatwiej wówczas pracować nad sobą i dążyć do celu. Takie urządzenia wzbogacane są w liczne dodatkowe funkcje, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie, co spełni wszystkie wymagania. Oto najczęściej spotykane funkcje:

 • Handsome fitness man using smart watchkontrola godzin snu,
 • analiza głębokości snu w zależności do aktywności ruchowej w nocy,
 • wartość odżywcza spożywanych dań,
 • ilość pokonanych kroków,
 • liczba pokonanych stopni na schodach,
 • mierzenie pokonanego dystansu,
 • mierzenie prędkości,
 • mierzenie pulsu,
 • liczba spalanych kalorii,
 • budzik,
 • synchronizacja z innymi urządzeniami (m.in. bluetooth, NFC, ANT+),
 • rywalizacja z innymi użytkownikami urządzeń.

Oprócz tego akcesoria są coraz bardziej wytrzymałe, coraz częściej mają właściwości wodoodporne dzięki czemu można je wykorzystać w różnych warunkach pogodowych oraz w różnych sportach, m.in. podczas pływania. Szeroka gama produktów dostosowana do potrzeb i poziomu zaawansowania każdego użytkownika pozwalają każdemu indywidualnie poprawić jakość życia, zdrowia oraz zaoszczędzić cenny czas.

Powstały także zajęcia , które polegają na rywalizacji miedzy trenującymi osobami. Ułatwiają im to monitory, na których umieszczane są wyniki poszczególnych zawodników. Popularne stały się zajęcia ze spinningu, czyli jazdy na stacjonarnym rowerze podobnym do tych, na których jeździ się w zawodach kolarskich. Pomiary i wyniki wyświetlają się na ekranie sali, co jeszcze bardziej motywuje uczestników do ćwiczeń.

wj-zegarki-sportowe-d7ef074f35c98ad1b97e21534683d5d5

Istnieje już wiele specjalnych aplikacji na iPhony i smartfony umożliwiających monitorowanie i kontrolowanie  aktywności fizycznej oraz regularne prowadzenie odpowiedniej diety. Według badania zleconego przez markę Polar 6 na 10 aktywnych sportowo Polaków bardzo chętnie korzysta  z pomocy właśnie takich innowacyjnych sportowych gadżetów.

Wybór odpowiedniego produktu do monitorowania aktywności zależy od kilku czynników. Musimy wziąć pod uwagę rodzaj podejmowanego przez nas wysiłku, poziom zaawansowania treningów, funkcje jakie posiada dane urządzenie, a także wygląd i komfort korzystania, dlatego warto poświęcić chwilę uwagi  podczas zakupu, zapytać się o poradę ekspedienta, lub znajomego, który już przetestował takie gadżety. Powodzenia!

 

technologie_dla_zdrowia_vitagenum_infografika

 

 

Źródła: fitness.sport.pl, wformie24.poradnikzdrowie.pl, twojezwyciestwo.wordpress.com, dlazdrowia.pl