Techniki relaksacyjne

Jesteś zabiegana, żyjesz w ciągłym stresie i notorycznie brakuje Ci chwili dla siebie?
Chciałbyś się zrelaksować, ale nie do końca wiesz jak?
Kiedy stres przejmuje kontrolę nad Twoim systemem nerwowym, Twoje ciało zostaje zalane hormonami wyzwalający reakcję „walcz lub uciekaj”. Kiedy doprowadzisz się do skraju wytrzymałości, relaksacja to najlepszy sposób na ponowne przejęcie kontroli nad swoim ciałem.

Group of young sporty people in Balasana pose

Jak przygotować swoje ciało i umysł do relaksacji?

Do treningu relaksacji nie potrzeba wielkich przygotowań.

Ważne, żeby mieć ok. 15-20 minut spokoju i żeby było nam wygodnie.

• Znajdź cichy, zamknięty pokój, gdzie nikt nie będzie ci przeszkadzał przez 15-20 minut
• Włóż wygodne, luźne ubrania oraz zdejmij buty
• Połóż się lub usiądź wygodnie. Nie zakładaj nogi na nogę, ręce połóż swobodnie wzdłuż ciała (jeśli leżysz) lub na udach (jeśli siedzisz)
• Przymknij oczy, żeby łatwiej było Ci się skoncentrować na sobie, a nie na otoczeniu
• Oddychaj głęboko i powoli.
• Daj sobie chwilę, żeby się uspokoić, zanim przystąpisz do właściwego treningu relaksacji.
• Różne myśli na bieżące tematy będą Ci przychodzić do głowy. Nie przejmuj się tym, daj im spokojnie płynąć…

tranquila-empresaria-relajada-aliento-gimnasia_1163-5375

Progresywna relaksacja mięśni Jacobsona

Dr. Edmund Jacobson wymyślił technikę progresywnej relaksacji mięśni w latach 20-tych XX wieku, jako jeden z elementów terapii pacjentów cierpiących na zaburzenia lękowe.
Technika ta polega na napinaniu i rozluźnianiu kolejnych grup mięśniowych w określonym porządku (progresywnie), zaczynając od mięśni stóp, a kończąc na mięśniach twarzy.
Jej ważnym elementem jest koncentrowanie swojej pełnej uwagi na tych częściach ciała, które są w danym momencie napinanie i rozluźnianie. Pomaga to z jednej strony dobrze poznać swoje ciało, a z drugiej uczy nas rozpoznawania i regulowania niepotrzebnego napięcia mięśni w zwyczajnych, codziennych sytuacjach.

mujer-joven-haciendo-ejercicio-sukhasana-vista-trasera_1163-5085

Techniki wizualizacji

U osób, które są w stanie utrzymać skupienie przez kilka lub kilkanaście minut, bardziej przydatne mogą być techniki wizualizacyjne. W ich ramach tworzy się plastyczne wyobrażenie miejsca, które wyzwala przyjemne uczucia. Może to być na przykład zielona łąka, polana w lesie, słoneczna plaża, brzeg spokojnej rzeki – miejsca, które kojarzą się ze spokojem, relaksem i bezpieczeństwem. Próbując sobie taką sytuację wyobrazić można pomyśleć:

„Wyobrażam sobie swoją wymarzoną łąkę. Jestem teraz na niej. Stąpam po aromatycznym, ciepłym mchu (…) promienie słońca delikatnie głaszczą moje ramiona i twarz (…) czuję delikatny wiatr we włosach (…) dzień jest spokojny, ciepły i przyjemny (…) drzewa wokół szumią delikatnie (…) w powietrzu unosi się delikatny i miły zapach sosny (…) gdzieś w górze słyszę leniwy śpiew ptaków (…)”.

Ta technika powoduje oderwanie umysłu od bólu, stresu oraz problemów. Jedyne co musisz zrobić, to wykreować obrazu tak szczegółowy i miły dla ciebie, ze pochłonie Cę bez reszty.