Sylwestrowy zdrowy bufet
Czas pożegnania Starego Roku i przywitania Nowego to przede wszystkim zabawa w gronie przyjaciół i znajomych. Na imprezie sylwestrowej oprócz pięknych strojów, głośnej muzyki, jest także miejsce na pyszne jedzenie. Zazwyczaj są to małe kolorowe przystawki, które można zjeść w dwóch kęsach, jednak warto przy ich przygotowywaniu zwrócić uwagę, żeby były nie tylko smaczne, ale także zdrowe i proste w przygotowaniu.
Wcale nie musimy sięgać po chipsy i słone paluszki, które są najszybszym rozwiązaniem na sylwestrowe przekąski. Warto poznać także inne sposoby na przygotowanie atrakcyjnych przystawek, które są także zdrowe i pozytywnie zaskoczą Twoich gości. Zamiast kolacji przy suto zastawionym stole, zorganizujmy bufet. Ustawmy razem wszystkie przekąski i ciepłe dania na podgrzewaczach, dzięki temu każdy będzie miał swobodny dostęp do jedzenia i będzie mógł nałożyć sobie taka ilość, jaką chce. Warto też zwrócić uwagę na to, żeby przygotowane przez nas potrawy dobrze znosiły przechowywanie, dzięki czemu będziemy mogli przygotować je stosunkowo wcześnie. Sylwestrowe menu powinno składać się przede wszystkim z dość lekkich i łatwych do jedzenia, nawet na stojąco, dań, które nie są zbyt wymyślne. Przetestowane tradycyjne sposoby dają nam gwarancję, że jedzenie się nie zmarnuje , a goście będą najedzeni.
Owoce i orzechy
Przede wszystkim warto postarać się o różnorodność smaków, kolorów, jak i konsystencji, dzięki czemu wzbudzi się apetyt gości. Zamiast słodyczy i chipsów warto postawić na stole orzechy laskowe, orzechy nerkowca i włoskie. Są one m.in. cennym źródłem magnezu, który wspomaga koncentrację oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych chroniących przed miażdżycą. Warto sięgnąć po dawkę witamin zawartych w owocach. Można je zaserwować w postaci kolorowej owocowej sałatki lub sięgnąć po owoce suszone jak np. morele, jabłka, daktyle.
Kanapeczki
Zamiast białego pieczywa wybierzmy pieczywo ciemne lub wielozbożowe, które można podać z pysznymi pastami. Przygotowując takie pasty samodzielnie, mamy gwarancję naturalnych i świeżych składników. Dobre i odżywcze są pasty rybne – z pstrąga, łososia czy tuńczyka. Inne to pasty warzywne lub serowe. Dzięki tak różnym pastom można przygotować pyszne sycące kanapki. Zamiast typowego pieczywa można sięgnąć po cienką tortillę, którą smarujemy serkiem ziołowym i zawijamy z zielonym ogórkiem, koperkiem i łososiem lub kiełbaską chorizo. Lekkie i smaczne. Inną formą pasty jest hummus zrobiony na bazie ciecierzycy, która jest bardzo wartościowa dla naszego zdrowia.
Koreczki
Popularne od lat koreczki zawsze szybko znikają z talerza. Możemy je stworzyć z czego tylko chcemy – ogórki, papryka, pomidory, sery, szynka , trzeba tylko pamiętać, by składniki nie były zbyt kaloryczne i tworzyły fajną kompozycje kolorystyczną.
Przystawki faszerowane
Łatwe w przygotowaniu są przystawki nafaszerowane ciekawymi smakami. Nafaszerować można wszystko, z czego da się zrobić koszyczek do wypełnienia lub wydrążyć – pieczarki, jajka, paprykę, cukinię. Możemy je nafaszerować wszelkiego rodzaju pastami, grzybkami, posiekanymi warzywami, zmiksowanymi ziemniakami, oliwkami, ziołami itp.
Dania na ciepło
Jeśli chcemy podać coś na ciepło, pamiętajmy by zrobić takie dania, by nadawały się do kilkakrotnego odgrzewania. Możemy przygotować pieczone ziemniaczki mocno przyprawione ziołami. Upieczone w piekarniku bez dodatku tłuszczu będą pożywne i mało kaloryczne, a do tego dostarczą energii, która potrzebna jest do dobrej zabawy do białego rana. Można wzbogacić je ziołowymi dipami na bazie jogurtu, który będzie dużo lepszy niż majonez, po który zdarza nam się sięgać. Oprócz ziemniaczków warto przygotować szaszłyki z kurczaka zamarynowanego wcześniej w sosie na słodko lub na słono, które również można podawać z dipami. Do dipów świetnie pasują także świeże warzywa w kawałkach, które można chrupać przez całą noc. Będą dużo zdrowsze niż krakersy. Smaczną przekąska są mini pizze, które przygotujemy na cieście francuskim, zamiast zapychającego i bardziej kalorycznego ciasta drożdżowego. Ciasto francuskie pozwoli nam na różne warianty przystawek, np. kabanosy owinięte ciastem francuskim, lub roladki z oliwkami. Łatwe do odgrzania i smaczne. Roladki można zrobić także z warzyw skrojonych na płasko. Wystarczy owinąć pokrojone w paseczki warzywa w plastry bakłażana lub cukinii, spiąć wykałaczka i przed podaniem wstawić do piekarnika lub na patelnię grillową. Jeśli planujemy coś większego, to proponujemy zapiekankę ryżową lub ziemniaczaną z warzywami lub lżejszą wersję zapiekanki, którą można podawać także na zimno – tartę.
Napoje
Dobrym zamiennikiem wszelkich gazowanych napojów są soki oraz napoje przygotowane samodzielnie. Podstawowe składniki to woda (niegazowana lub gazowana), liście mięty, limonka (lub inne cytrusy), lód i różne zagęszczone syropy owocowe, dzięki którym można stworzyć napoje o wielu smakach i barwie, a jednocześnie o mniejszej zawartości cukru. Innym pomysłem jest herbata mrożona. Można ją przygotować na bazie herbaty zielonej, earl grey czy owocowej, z dodatkiem owoców (np. cytryna, maliny), liści mięty, miodu i lodu. Takie napoje są dużo zdrowsze, gdyż bardziej naturalne i z mniejsza ilością cukru, a co za tym idzie, są zdecydowanie zdrowsze od kupnych.
Aby dodatkowo sobie pomóc i usprawnić sylwestrowe przygotowania, można wprowadzić wśród swoich znajomych nowy zwyczaj „każdy przynosi coś zdrowego, a zarazem pysznego”. To świetna okazja do twórczego działania, próbowania nowych przepisów, poznawania swoich możliwości w kuchni. Życzymy smacznego sylwestra!
Źródła: gloswielkopolski.pl, zdrowepokolenie.com.pl, polki.pl