Siła zdrowych stóp – stop haluksom

Są utrapieniem wielu kobiet, choć nie tylko. Schorzenie to znacznie utrudnia funkcjonowanie na co dzień i jest przyczyną ogromnego bólu sprawiającego wielki dyskomfort podczas chodzenia.  Mowa tu o haluksach  zwanych inaczej koślawym paluchem. Leczenie tego zwyrodnienia stóp jest bardzo uciążliwe i długotrwałe, dlatego najlepiej zapobiegać jego powstaniu. Podpowiadamy w jaki sposób tego dokonać.

Haluksy to zwyrodnienie u wewnętrznej strony stopy powstające  na skutek przeciążenia przedniej części stopy oraz nadmiernego ucisku na wewnętrzną stronę i paluch stopy. Dodatkowo u podstawy palucha powstaje zgrubienie, które utrudnia później dopasowanie odpowiedniego obuwia.  Tym objawom towarzyszy wielki ból, który przeszkadza w chodzeniu. Lepiej zastosować kilka strategii, które oszczędzą takich problemów.

Sexy legs in black leather pants and red high heel shoesButy

Obuwie, jakie dobieramy na nasze stopy ma największy wpływ na to, czy nabawimy się haluksów. Chodzi oczywiście o buty na wysokich obcasach, które współcześnie są symbolem kobiecości i panie noszą je nagminnie. Niestety niezależnie od tego, jak pięknie wygląda w nich noga kobiety podczas ich noszenia przednia stopa ulega przeciążeniu , co sprzyja deformacji palców, płaskostopie poprzeczne oraz nasilający się ból. Ciężar naszego ciała nierówno rozkłada się na naszej stopie, co źle na nie wpływa osłabiając poszczególne mięśnie i uciskając dodatkowo wewnętrzną stronę stóp. Aby temu zapobiec należy ograniczyć noszenie butów na wysokim obcasie do minimum. Oto kilka podpowiedzi dotyczących butów:

 1. Dbajmy o to by buty były odpowiednio dopasowane, nie za ciasne i wygodne. Nie mogą być także za luźne, ponieważ nieustanne przesuwanie się stopy również może prowadzić do skoślawienia palców.
 2. Jeśli wysoki obcas jest wymagany np. w naszej pracy, niech to będzie maksymalnie 5 godzin dziennie w tym rodzaju butów.
 3. Warto zadbać o to, by obcas był jak najniższy (maksymalnie 4 cm), w miarę gruby i przede wszystkim stabilny.
 4. Podeszwa nie może być zbyt cienka – musi amortyzować naszą stopę i chronić ją przed mikrourazami. Nie może być także za sztywna ponieważ będzie wówczas przyczyniać się do bólu śródstopia
 5. Najlepsze są buty zakończone szerokim okrągłym noskiem. Wszystkie szpiczaste modele uciskają stopę i sprawiają, że łatwo się obciera.
 6. Latem należy w miarę możliwości dużo chodzić boso po piasku, a zimą w mieszkaniu również zdejmować buty, by stopy odetchnęły.
 7. Najlepiej zmieniać buty kilka razy dziennie.
 8. Latem unikamy całego dnia chodzenia w płaskich klapkach.

9805937_xxlĆwiczenia

Ważne są regularne ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie i kości stóp i palców. Zalecane są przede wszystkim dla osób, które dużo stoją lub noszą buty na obcasach, m.in. modelki, stewardessy, hostessy itp.

Propozycje ćwiczeń:

 • Siadamy na krześle, prostujemy nogę, a o stopę zahaczamy ręcznik, którego końce chwytamy w ręce i ciągniemy do siebie w taki sposób, by palce stóp zbliżyły się maksymalnie do piszczeli. Należy powtarzać przez ok. 1 min., a następnie powtórzyć na drugiej stopie.
 • Rozciągamy ścięgna Achillesa podnosząc i opuszczając stopę poprzez ruch kostką.
 • Rano, gdy wstajemy warto przez jakiś czas pochodzić na palcach, z sypialni do łazienki, z łazienki do kuchni.
 • Połóżmy przed siebie kawałek materiału, koc, ręcznik i chwytamy go i zwijajmy powoli palcami u stóp.
 • Podnosimy drobne przedmioty ćwicząc chwyt palcami.
 • Turlamy piłeczkę stopą.
 • Odciągamy duży palec od palca sąsiedniego ok. 30 razy u każdej stopy.
 • Ćwiczenia związane z równowagą, np. stanie na jednej nodze.

6447651_xxlDodatkowe działania

 1. Od najmłodszych lat należy zapobiegać powstaniu płaskostopia poprzez różne specjalne ćwiczenia stóp.
 2. Jeśli nasza praca wymaga pozycji stojącej przez dłuższy czas, róbmy przerwy na odpoczynek.
 3. Pilnujmy naszej wagi. Nadwaga stanowi dodatkowy ciężar dla naszych stóp i dużo większy ucisk.
 4. Uprawiajmy sporty, które nie obciążają naszych stóp – pływanie, jazda na rowerze.

 

Akcesoria wspomagające

Warto sięgnąć po odpowiednie wkładki amortyzujące te partie stopy, gdzie powstają haluksy. Ich wybór jest bardzo szeroki. Są wkładki na noc i na dzień m.in. ortezy chroniące palce przed otarciami; zrobione z gąbki lub silikonu kliny międzypalcowe zapobiegające m.in. nachodzeniu palców na siebie i ustawiające paluch w odpowiedniej pozycji; peloty- aparaty korekcyjne zakładane na noc;  wkładki umieszczane pod palcami ułatwiające chodzenie w butach na obcasach, oraz wiele innych dostępnych na rynku.

 

Niestety nie zawsze te wszystkie działania pomogą nam zapobiec tworzeniu się halusków, wówczas musimy zaczerpnąć porady lekarza, który zaproponuje nam odpowiednią terapię lub chirurgiczny zabieg mający na celu usuniecie haluksów i uśmierzenie bólu.

 

Źródła: sposobnahalluksy.pl, polki.pl, portal.abczdrowie.pl, nogidonieba.pl