Poznaj 5 najczęstszych błędów, które popełnia się po bieganiu
Większość biegaczy nastawionych jest na konkretny cel – utrata wagi, wyrzeźbienie mięśni lub osiąganie coraz lepszych wyników. Nie ma w tym nic złego i dopóki nie zapominamy o kilku ważnych aspektach nie związanych bezpośrednio z czynnością biegania, trening możemy uważać za w pełni efektywny. Ale co jeśli popełniamy kilka popularnych błędów? Sprawdź o czym mowa!
Czy zdajesz sobie sprawę, że kilka złych nawyków może skutecznie niweczyć efekty Twojej ciężkiej pracy podczas biegania? Pamiętaj, że trening nie kończy się wraz z ostatnim przebiegniętym kilometrem. Unikaj poniższych błędów, by móc trenować efektywniej.
- Stretching
Nie bądź jedną z tych osób, które świadomie pomijają etap rozciągania, zarówno przed i po treningu. Wielu biegaczy zapomina lub wręcz celowo nie wprowadza etapu „cool down”, czyli uspokojenia i „wychłodzenia” organizmu po zakończonym treningu. Zawsze należy poświęcić ok. 15 minut na powrót do normalnego pulsu i odzyskanie spokojnego oddechu. Aby zrobić to skutecznie, zrób kilka ćwiczeń rozciągających, podczas których oddychaj miarowo, stopniowo wyciszając organizm. Rozciąganie pozwoli uniknąć bolesnych zakwasów, urazów oraz zwiększa elastyczność mięśni. Faza cool down po każdym bieganiu minimalizuje ryzyko kontuzji biegaczy oraz poprawia rezultaty.
Stretching zapobiega sztywności mięśni i stawów oraz zwiększa wydajność mięśni. Szczególną uwagę poświęć rozciągnięciu mięśni czworogłowych uda, pośladkowych, dwugłowych uda, łydek oraz pasma biodrowopiszczelowego.
- Uzupełnione kalorie
Jeśli jesteś początkujący, może Ci się to wydawać dziwne, że po treningu, który ma Ci zapewnić zrzucenie nadprogramowych kilogramów, masz zjeść kolejny posiłek. Jednak eksperci są co do tego zgodni – po zwiększonym wysiłku fizycznym należy zjeść posiłek potreningowy w ciągu 30 minut do 2 godzin od zakończenia biegania. Ma to na celu nie tylko zaspokojenie głodu, ale przede wszystkim uzupełnienie energii w mięśniach oraz umożliwienie im regeneracji. Jeśli głodzisz swój organizm, Twoje wysiłki podczas trenowania pójdą na marne.
Co warto zjeść? Np. koktajl proteinowy, który z możesz przygotować na mnóstwo sposobów podanych w internecie. Jeśli koktajle nie są dla Ciebie, zjedz posiłek bogaty w białko i węglowodany. Dobrym źródłem tych składników są jogurty, mleko, kurczak, indyk oraz ryby. Bez obaw jedz również makaron razowy, pieczywo, kaszę oraz ryż.
- Uzupełnij płyny
Niektórzy biegacze nie lubią pić podczas treningu. Jeśli też do nich należysz, koniecznie uzupełnij płyny zaraz po zakończeniu ćwiczeń. Odwodnienie jest niebezpieczne dla organizmu z wielu powodów, m.in. może doprowadzić do wyczerpania , skurczów, a nawet spadku nastroju. W zależności od intensywności i pokonanego dystansu, możesz stracić od 1 do 3 litrów płynów. To bardzo dużo!
Nie czekaj więc na szkodliwe skutku uboczne odwodnienia i chwyć za butelkę z wodą mineralną lub napój izotoniczny, który uzupełnia również elektrolity. Świetnie sprawdza się również woda kokosowa, która nazywana jest naturalnym izotonikiem.
- Przebierz się po treningu
Regeneracja po treningu powinna rozpocząć się również poprzez pozbycie się nieświeżych ubrań. Zrzuć więc przepoconą odzież sportową i wskakuj pod prysznic. Pot i kurz znajdujące się na tych ubraniach mogą wywoływać takie dolegliwości jak trądzik czy infekcje grzybiczne.
Ubrania wrzuć natychmiast do pralki, ponieważ wtedy są najlepsze szanse na całkowite pozbycie się z nich zapachu potu. Wstrzymywanie się z praniem przepoconych ubrań może skutkować całkowitym przesiąknięciem kwaśnym zapachem, którego będzie się ciężko pozbyć nawet przy wielokrotnym praniu.
- Zaplanuj kolejny trening
Aby w pełni triumfować z podjęcia aktywności fizycznej, należy wpisać regularne treningi w nasz codzienny kalendarz. Przy obecnym trybie życia ciężko o systematyczność, jednak tylko ona gwarantuje sukces i osiągnięcie wyznaczonych celów. Regularne bieganie jest ważne nie tylko ze względu na utrzymanie zgrabnej sylwetki, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia i samopoczucia.
Źródło: