Okulary przeciwsłoneczne – które wybrać?
Słoneczne dni łączą się z potrzebą kupna okularów przeciwsłonecznych. Jak mądrze je wybrać, aby spełniały funkcję zdobienia twarzy, jak i tą prozdrowotną? Zanim kupisz okulary przeciwsłoneczne, sprawdź na co należy zwrócić uwagę!
Pierwsze, silniejsze promienie słońca wymuszają na nas nieustanne mrużenie oczu albo założenie okularów przeciwsłonecznych. Oczywiście ze względów zdrowotnych, estetycznych (pamiętaj o kurzych łapkach wokół oczu od ich mrużenia!) oraz praktycznych, zachęcamy do wybrania jednak tej drugiej opcji. Okulary przeciwsłoneczne są w obecnych czasach, obok butów i torebek, podstawowym dodatkiem ubioru i nikt nie traktuje ich jako oznaki ekstrawagancji. Okulary noszą teraz nawet małe dzieci w wózkach i nikogo już to nie dziwi.
Czy Ty też należysz do grupy ludzi, którzy stoją zdesperowani przed stojakiem z okularami i przymierzają parę za parą, zupełnie tracąc głowę, które powinni wybrać? Pamiętaj, że okulary przeciwsłoneczne od razu przyciągną uwagę do Twojej twarzy, dlatego dobrze się zastanów przed ich kupnem. Czym należy się kierować?
Dobierz styl okularów przeciwsłonecznych do kształtu twarzy
Ustalenie kształtu swojej twarzy przydaje się nie tylko podczas planowania nowej fryzury czy make up’u – również niezawodnie zadziała podczas doboru odpowiednich oprawek. Przyjęło się podział kształtów twarzy na: owalną, kwadratową, podłużną, okrągłą i trójkątną (od czoła w dół albo odwrotnie od podbródka w górę). Zaczesz włosy do góry, spójrz w lustro i dokładnie przyjrzyj się swojej twarzy – jaki kształt przypomina? Gdy uda Ci się to ustalić, zdecyduj się na oprawki kontrastujące z Twoim kształtem twarzy. To, zdaniem specjalistów w dziedzinie mody, najlepszy sposób na dobranie pasujących okularów. Zwróć również uwagę na rozmiar oprawek, aby nie wyglądać komicznie.
Owalna twarz
Ten rodzaj twarzy jest uważany za kształt idealny z powodu swoich harmonijnych proporcji. Ze względu na swoją uniwersalność, pasuje do niej każdy kształt oprawek, jednak najlepsze są tej samej szerokości, co najszersza część twarzy.
Kwadratowa twarz
Kwadrat potrzebuje złagodzenia ostrych rysów twarzy, dlatego najlepiej sprawdzą się zaokrąglone okulary. Efekt kontrastu między kantami a łagodną oprawą okularów pozwoli optycznie zmniejszyć mocną linię szczęki. Trzymaj je wysoko na nosie.
Podłużna twarz
Jeśli zależy Ci na zniwelowaniu wąskiej twarzy z długą i prostą linią policzków, pomyśl o okularach zasłaniających środek twarzy. Sięgnij po oprawki, które wizualnie skrócą Twoją twarz np. grube ramki ze zdobieniami odwrócą uwagę od kości policzkowych i linii szczęki.
Okrągła twarz
Ten typ twarzy potrzebuje optycznego „odchudzenia”, które osiągniesz dzięki kontrastowi z prostymi, kanciastymi oprawkami. Znajdź wąskie okulary z wyraźnym mostkiem nad nosem, co pozwoli na powiększenie oczu i wydłużenie kształtu twarzy.
Trójkątna twarz
Jeśli posiadasz szerokie czoło i wąski podbródek, zdecyduj się na cienkie oprawki nieco obniżone na nosie. Zbyt duży kształt okularów może spowodować jeszcze większe poszerzenie twarzy. Wąskie czoło i szeroki podbródek świetnie współgra z oprawkami poszerzającymi górną część twarzy i zwężającą dolną. Wybierz okulary w jasnym kolorze z dekoracjami, a skutecznie odwrócisz uwagę od dolnej części twarzy. Szerokie oprawki w stylu kociego oka, pozwolą na złudzenie poszerzenia czoła i oczu.
Okulary przeciwsłoneczne i kolor oprawek
Najbezpieczniejszym wyborem koloru oprawek jest klasyczna czerń lub brąz, gdyż ich neutralność pozwala na dopasowanie ich do praktycznie każdej stylizacji. Jednak zachęcamy do wyboru również innych kolorów, które będą dobrze współgrać z odcieniem Twoich oczu i włosów lub z typem karnacji. Jeśli masz ziemistą cerę, nie sięgaj po grube, czarne oprawki, gdyż taki wybór nada jej jeszcze bardziej niezdrowy wygląd. W celu rozjaśnienia twarzy, wybierz metaliczne kolory oprawek. Ciemna, oliwkowa karnacja dobrze wygląda w brązowych, ciemnozielonych, brzoskwiniowych, kremowych lub złotych oprawkach. Do chłodnej karnacji pasuje srebrny, czarny, niebieski, czerwony, śliwkowy, szary i bursztynowy.
Zdrowy wzrok dzięki okularom przeciwsłonecznym
Tak naprawdę okulary przeciwsłoneczne powinno się nosić okrągły rok, nie tylko latem. Promienie słoneczne, niezależnie od pory roku, są zagrożeniem dla Twoich oczu i mogą powodować wiele schorzeń i dolegliwości. Szkodliwe działanie promieni UVA i UVB może zniwelować soczewka z filtrem co najmniej 400. Najlepszym wyborem okularów przeciwsłonecznych są te z salonu optycznego, gdyż okulary z bazaru i marketów nie posiadają odpowiedniego filtra, przez co do wnętrza oka dociera więcej szkodliwych promieni słonecznych.
Zabarwienie szkieł okularów przeciwsłonecznych, nie tylko pełni funkcję estetyczną, ale i praktyczną:
– brązowe – najlepiej zatrzymuje światło niebieskie, które wywołuje najintensywniejsze odczucie olśnienia. Brąz podnosi kontrast koloru trawy na tle niebieskiego nieba
– szare i szarozielone – nie zmieniają kolorów otoczenia, co ułatwia ocenę odległości
– żółte i pomarańczowe – poprawiają kontrast widzenia w pochmurny dzień. Zwróć uwagę na stopień zabarwienia szkieł – wystarczającą ochronę zapewniają tylko te zabarwione w 70-75%, a przy bardzo silnym nasłonecznieniu tylko te w 90%.
Aby zapewnić oczom 100% ochrony, należy wybrać okulary przeciwsłoneczne z powłoką antyrefleksyjną oraz z filtrem polaryzacyjnym. Szkła polaryzacyjne neutralizują oślepiające odblaski światła np. od wody czy mokrego asfaltu. Zwiększają również kontrast i podkreślają kolory, bez ich przekłamania. Powłoka antyrefleksyjna zapobiega odbijaniu się światła od okularów, czyli również od oka. Nie zmienia kontrastu i koloru obrazów. Nałożenie tej powłoki na tył szkiełka powoduje redukcję światła wpadającego z boku okularów, co przekłada się na wyostrzenie obrazu.
Zastanów się nad inteligentnymi soczewkami, czyli tzw. fotochromami, które reagują na światło UV – automatycznie i błyskawicznie rozjaśniają się (do pełnej przezroczystości) lub przyciemniają, w zależności od natężenia promieni UV. Takie soczewki pozwalają na noszenie okularów przez cały dzień, bez konieczności zmiany z przeciwsłonecznych na korekcyjne i odwrotnie.
Dzięki dobrym okularom przeciwsłonecznym możemy zminimalizować ryzyko takich chorób jak: zaćma, skrzydlik, czerniak czy degeneracja plamki żółtej. Nadmiar światła może powodować zapalenie spojówek, które objawia się zaczerwienieniem, łzawieniem i pieczeniem oczu. Okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem wspomóż dietą wzmacniającą oczy (czarne jagody, szpinak, brokuły i sałata), a Twój wzrok będzie bezpieczny.
Pasująca do Twojej twarzy para okularów może świetnie podkreślić jej zalety oraz wizualnie odjąć kilka lat. A okulary wybrane w salonie optycznym pozwolą Ci chronić oczy i cieszyć się zdrowym wzrokiem długie lata. Wybierz mądrze!
Źródła:
http://www.poradnikzdrowie.pl/
http://www.styl.pl/