Czy Twoje okulary przeciwsłoneczne są bezpieczne?

Kto chociaż raz był na wakacjach nad morzem lub w górach widział ulice handlowe oblężone straganiarzami ze stojakami pełnymi okularów przeciwsłonecznych. Nic dziwnego, gdyż, zwłaszcza latem, jest to artykuł pierwszej potrzeby. A ponieważ wybór jest naprawdę duży, od rozmaitych kolorów aż do najbardziej wymyślnych kształtów, kobiety uwielbiają je kupować, przede wszystkim dlatego, że są naprawdę niedrogie. Czy warto jednak nawet tę niewielką kwotę inwestować w te, pochodzące z niepewnego źródła?beautiful woman wearing colorful wig and white sunglasses agains

Trzeba zacząć przede wszystkim od tego, że posiadanie okularów przeciwsłonecznych jest rzeczą niezbędną, zwłaszcza latem. Słońce, które świeci wówczas najintensywniej, wypuszcza promienie, które dostając się do oka mogą wywołać wiele groźnych chorób. Do tych pojawiających się najczęściej należą:

  • zaćma,
  • skrzydlik,
  • czerniak,
  • zwyrodnienie plamki żółtej.

Kiedy więc już zdecydujemy się na zakup okularów przeciwsłonecznych nie kierujmy się jedynie ich kolorem i wyglądem. Nie kupujmy ich także z niepewnych źródeł, takich jak stragany. Istnieje bowiem bardzo duże prawdopodobieństwo, że zostały one nieprawidłowo wyprodukowane i nie spełniają żadnych standardów, które mogłyby chronić nasz wzrok. Dużo lepiej udać się do salonu optycznego.

Na co zwracać uwagę przy wyborze okularów?

Każde okulary, które spełniają podstawowe normy, zawierają szereg oznaczeń, które mogą nam wiele o nich powiedzieć. Podstawowym z nich jest symbol UV. Promieniowanie, które wysyłane jest przez słońce dzieli się na UVA i UVB. Emitowane fale mają różną długość, ok. 380 nanometrów. Jeżeli na zakupionych okularacswiatlo-widzialne-2h znajdziemy oznakowanie UV 400 oznacza to, że odcinają one całe promieniowanie, są więc najbardziej bezpieczne dla naszych oczu. Zwracajmy na to szczególną uwagę, ponieważ brak tego typu naklejki może zasugerować, że okulary są podrobione i nie warto w nie inwestować. Mogą one bowiem spowodować, że całe promieniowanie dostanie się do naszego oka, a mając na sobie przyciemnione szkła, nasze źrenice, zamiast się zwęzić rozszerzą się i przyjmą go dużo więcej.

Kolejnym istotnym elementem jest cyfra oznaczająca stopień zaciemnienia. Mieści się on w skali od 0 do 4. „0” oznacza okulary, które są całkowicie przezroczyste, 1 są nieco bardziej przyciemnione, a najbardziej są te oznaczone cyfrą 4. Te ostatnie przeznaczone są do noszenia w takich rejonach geograficznych, w których słońce świeci najintensywniej, na przykład w górach, bądź na pełnym morzu. W Polsce najlepiej nosić okulary oznaczone cyfrą 2 lub 3.

kategorie-soczewek-2

Okulary niskiej jakości można rozpoznać także po materiale, z którego zostały wykonane. Chociaż zarówno te bazarowe, jak i to dostępne w salonach optycznych, wykonane są z plastiku, to materiał na te tańsze jest zdecydowanie gorszej jakości. Noszenie ich może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Zwykle taki plastic znacznie utrudnia widzenie, ponieważ odbija oko osoby, która nosi okulary z niego wykonane. Dodatkowo może on fałszować kolory i spowodować, że nie będziemy w stanie prawidłowo ocenić odległości.  Jest też dużo bardziej podatny na zarysowania.

Odsetek Polaków kupujących szkodliwe okulary przeciwsłoneczne stał się tak duży, że jakiś czas temu wprowadzono kampanię społeczną „bezpieczne przeciwsłoneczne”. Ma ona za zadanie przestrzec przed kupowaniem okularów z niesprawdzonych źródeł. Jest to kolejny dowód na to, jak ważne jest to, aby nie były one tylko gadżetem i elementem stylizacji, ale pozwalały chronić nasze oczy.

KV_bezpieczneprzeciwsloneczne

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl, www.doz.pl, www.zwierciadlo.pl