Keto dieta – dla kogo i na czym polega?

Keto dieta staje się coraz bardziej popularna, coraz więcej osób zaczyna ją stosować. Na czym polega? Co można jeść, a czego nie wolno? Jakie są przeciwwskazania? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, ten wpis jest dla Ciebie.

Na czym polega keto dieta?
Dieta ketogeniczna polega na dostarczaniu minimalnej liczby kilokalorii z węglowodanów i uzupełnianiu zapotrzebowania na energię z tłuszczów i białka. Opracowali ją w latach 20 XX w. dr Wilder i dr Woodyatt z Mayo Clinic. Jak sama nazwa wskazuje dieta ta wprowadza organizm w stan ketozy – kiedy to organizm pozyskuje energię z tłuszczu nagromadzonego w tkankach, zamiast pobierać ją z cukrów. W efekcie następuje spalanie tłuszczu, a masa ciała zmniejsza się.


Zasady keto diety to:
Węglowodany: <10% kcal
Białko: 15-25% kcal
Tłuszcz: 70-80% kcal

Produkty, które można jeść na keto diecie to:
• mięso: nieprzetworzone, z dobrych źródeł, najlepiej ekologicznych; wołowinę, wieprzowinę, drób, jagnięcinę;
• ryby: źródło zdrowego tłuszczu i kwasów omega-3; makrele, łososie, sardynki oraz owoce morza;
• jaja – najlepiej ekologiczne;
• tłuszcze takie jak masło do smarowania i oliwa z oliwek do smażenia i pieczenia;
• warzywa: kalafior, brokuły, szpinak, jarmuż, oliwki, cukinie, awokado, brukselkę;
• nabiał – jogurty, tłuste mleko, śmietanę, również mleko kokosowe lub migdałowe;
• orzechy;
• herbata czarna lub zielona bez cukru.

Z kolei do produktów, które należy unikać przy keto diecie należą m.in. cukier, słodycze, ciasta, słodzone soki i napoje gazowane, produkty pszenne, kukurydza, ryż, makarony, płatki zbożowe, ziemniaki, a także wszelkiego typu produkty light.

Przeciwwskazania – kto nie powinien stosować keto diety?
Ze względu na to, że dieta ta może przyczynić się do wzrostu stężenia cholesterolu we krwi nie jest zalecana osobom, które walczą z chorobami układu krążenia. Inne przeciwwskazania to: wrodzone zaburzenia metaboliczne, cukrzyca, problemy z wątrobą, porfiria, choroby nerek, kwasice organiczne, kamica nerek lub dróg żółciowych, schorzenia trzustki, hipoglikemia o niewyjaśnionej genezie, ciąża i karmienie piersią. Keto dieta może powodować niedobory witamin i składników mineralnych. Stąd wskazana jest jednoczesna suplementacja m.in. wapnia, cynku, witamin z grupy B, witamin C, D i kwasów omega-3.