Kawa w pytaniach i odpowiedziach

Większość z nas uwielbia ten ciemny napój, zwłaszcza o poranku, niektórzy nie wyobrażają sobie nawet wyjścia z domu bez wypicia chociaż jednej filiżanki. Na temat kawy pisano książki, poematy, zachwycano się jej smakiem już kilkaset lat temu. Zagadka jej wpływu na nasze zdrowie do tej pory nie została do końca rozwikłana.

W Internecie co jakiś czas można spotkać się z artykułami, które albo wychwalają pod niebiosa jej zbawienny wpływ na nasz organizm, albo przestrzegają przed jej przedawkowaniem. Nie przeszkadza to jednak w tym, aby w większych miastach, jak grzyby po deszczu na każdym rogu powstawały nowe kawiarnie, a w nich oferta kawowa, od której może się zakręcić w głowie. Rodzajów kaw i sposobów jej podawania jest tyle, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. I chociaż tak wiele się o niej mówi, to pewne kwestie wciąż są dla nas zagadką. Oto kilka najbardziej nurtujących pytań i odpowiedzi na nie:

Czym różni się kawa jasno palona od kawy ciemno palonej?

Kawa palona na jasno ma dokładnie taką samą dawkę kofeiny co ta, która jest palona na ciemno. Ma słodki, lekko roślinny smak. Różni się on w zależności od tego, z jakiego kraju pochodzą ziarna. W przeciwieństwie do tych jasnych, ciemne ziarenka dają napój dużo ciemniejszy i bardziej zawiesisty, mają też mocniejszy zapach. Kawa zaparzona z ciemnych nasion ma słodko-gorzki smak. Różnica między nimi polega wyłącznie na długości palenia oraz temperaturze, jaką się do tego wykorzystuje.

Jaka jest różnica między Arabicą i Robustą?

amarettini - ciasteczka do kawyArabica i Robusta to dwa różne gatunki roślin, a każda kawa dostępna w sklepach i kawiarniach pochodzi od którejś z nich. Gatunek Robusta rośnie na niższych wysokościach i dojrzewa dużo szybciej. Pochodzi z Afryki i Inonezji, niekiedy również z Ameryki Łacińskiej. Kawa ta nazywana jest inaczej kawą kongijską, posiada dwa razy więcej kofeiny, niż Arabica, a tym samym jej smak jest dużo mocniejszy i ostry.

Arabica popularnie nazywana jest kawą arabską. Zawiera o połowę mniej kofeiny niż Robusta. Jest bardzo delikatna i słodka w smaku. 70% kaw wypijanych na świecie należy właśnie do gatunku Arabica.

Czy istnieje znacząca różnica między espresso a kawą filtrowaną?

Sztuka robienia Espresso polega na przelewaniu gorącej wody pod bardzo wysokim ciśnieniem przez ziarenka kawy zmielone na drobno. Za sprawą tego wysokiego ciśnienia na powierzchni kawy wytwarza się delikatna pianka. Espresso zawiera dużo więcej kofeiny.

Kawa filtrowana powstaje w wyniku zalania gorącą wodą ziaren kawy, które są średnio zmielone. Następnie przelewana jest przez filtr i stamtąd trafia prosto do dzbanka. Napój ten zawiera mniejsze stężenie kofeiny.

Caffe latte niż cappucicno?

Wiele osób, kiedy przyjdzie im składać zamówienie w kawiarni długie minuty spędziły na zastanawianiu się, którą z tych kaw wybrać i czym się one właściwie różnią. A różnica polega na proporcjach. Ta pierwsza na powierzchni ma zdecydowanie mniej pianki, za to zawiera więcej mleka. W smaku jest kremowa i słodka. Cappuccino ma natomiast więcej mlecznej pianki, ale do jego przyrządzenia użyto mniej gorącego mleka. Jest bardziej wytrawne w smaku.

Istnieje jeszcze jedna, podobna kawa o nazwie Cafe au lait. Ta z kolei jest przygotowywana na bazie kawy filtrowanej i mleka, które jest gotowane na parze. Często można ją pomylić z Caffe latte, jednak podstawowa różnica polega na tym, że bazą tej pierwszej jest espresso.

 Infografika-Ile-jest-kawy-w-Twoim-napoju-kawowym

Espresso czy eXpresso?

To raczej forma żartu. Nigdy, pod żadnym pozorem, nie proście w kawiarni o podanie „expresso”. To zwykły błąd językowy. Jedyna właściwa nazwa to „espresso”. Słowo pochodzi z języka włoskiego i znaczy dosłownie „wyciskany”.

To tylko kilka najbardziej nurtujących pytań, na które odpowiedzi chciałoby poznać większość kawoszy. Ponieważ tradycja picia kawy sięga aż kilka wieków wstecz, na pewno jest ich znacznie więcej.

Źródła: www.wp.pl, www.portal.abczdrowie.pl, www.wszystkookawie.pl