Jaki posiłek zjeść przed treningiem?

Bardzo duże znaczenie ma zjedzenie posiłku przed treningiem. Byłoby jednak dobrze, gdyby posiłek nie ograniczał się do czegokolwiek, tylko żeby był konkretny i wartościowy. Wówczas jakość Twojego treningu się poprawi. Ćwiczenia będą bardziej efektywne, a dzięki temu spalisz więcej kalorii. Zastanawiasz się, co trzeba jeść i kiedy, jeśli planujemy trening? Sprawdź nasze propozycje.

JAKA JEST NAJLEPSZA PORA DO POSIŁKU PRZED TRENINGIEM?

Nasz organizm trawi pokarm od 2 do 4 godzin. Jest to najlepsza pora do zjedzenia pełnowartościowego dania przed treningiem. Jeśli zamierzasz ćwiczyć umiarkowanie bądź intensywnie w ciągu 30-40 minut, należy postawić na niskotłuszczowy posiłek z wysoką zawartością węglowodanów, które są podstawowym źródłem energii. Jeśli zrobisz zbyt długą przerwę pomiędzy jedzeniem, a treningiem możesz narazić się na hipoglikemię, czyli niską zawartość glukozy we krwi, a wtedy Twój organizm będzie mniej wydajny.

Clock design with spoons and forks over white background



ŚNIADANIE A PORANNY SPORT

Śniadanie powinno się zjeść na 1-2 godziny przed treningiem. Warto wiedzieć, że nie powinno się jeść ciężkostrawnych pokarmów, które mogą długo zalegać w żołądku takich jak dania smażone czy rośliny strączkowe. Warto zaznaczyć, że przed  porannym treningiem nie powinniśmy jeść tłuszczu. Spowalnia on trawienie, dlatego też spożycie go z rana nie jest dobrym wyborem. Posiłek przed treningiem powinien być więc bogaty w białko oraz węglowodany, które są główną siłą napędową naszego organizmu. Z kolei białko pomaga w regeneracji i odbudowie mięśni po wysiłku. Możesz więc zjeść jaja, chude mięso, wypić koktajl mleczny, zjeść jogurt z płatkami owsianymi, granolą i dodatkiem miodu, a także postawić na owsiankę z bananem i sokiem z warzyw.

Close up of woman working out at fitness studio
POSIŁEK A TRENING POPOŁUDNIOWY LUB WIECZORNY

Jeśli planujesz trening popołudniowy lub wieczorny, powinnaś postawić na produkty o niskim indeksie glikemicznym. Parametr ten świadczy o poziomie stężenia cukru we krwi po zjedzeniu określonych produktów. Dzieli się na produkty o niskim poziomie IG (do 55), średnim (50-69) i wysokim (powyżej 70). Produkty z niskim indeksem glikemicznym dostarczą nie tylko energii na cały czas ćwiczeń, ale dzięki nim spalisz więcej kalorii. W organizmie powoli uwalniają się do krwi, przekładając się na efektywność ćwiczeń. W tej sytuacji dobrze jest sięgnąć po kurczaka z ryżem i sałatką, kanapką z jajkiem, rybą lub serem czy spaghetti z sosem pomidorowym. 

 

Running in the country