Jak używać roller’u do masażu mięśni?

                Foam roller, czyli piankowy wałek do masażu podbija środowisko trenujących ludzi. To świetny przyrząd uzupełniający ćwiczenia regenerujące po treningu. Co daje masowanie napiętych mięśni? Rozluźnia je, poprawia ich elastyczność i kurczliwość. Jak wobec tego poprawnie używać rollera?

Foam+Roller+-+Depositphotos_182430812_original+small

 

Roller do masażu to absolutny hit, polecany przez fizjoterapeutów jako uzupełnienie ćwiczeń rozciągających i relaksujących po treningu.  Zazwyczaj wykonany jest z wytrzymałej, syntetycznej pianki ukształtowanej w podłużny walec o gładkiej lub karbowanej powierzchni. Ćwiczenia z rollerem są dziecinnie proste – wystarczy podłożyć wałek pod mięsień, który wymaga rozmasowania i wykonywać podłużne, powolne „rolowanie”.  Dzięki temu możemy rozbić wszystkie zgrubienia, które powstały na skutek przeciążeń w układzie mięśniowym.

 

Foam roller – korzyści

Jak dochodzi do przeciążeń w mięśniach? Np. gdy niewłaściwie rozplanujemy wysiłek fizyczny, zbyt intensywne treningi wykonywane nieregularnie i bez koniecznych przerw na regenerację. Błędem jest również pomijanie etapu rozciągania, który powinien być zawsze obowiązkowym punktem po każdym treningu. Takie błędy prowadzą do utracenia przez mięśnie, stawy i kości elastyczności. To z kolei generuje ból i dyskomfort odczuwany jako ciągnięcie.

 

Automasaż wykonywany za pomocą rollera pomoże Ci rozbić zgrubienia powstałe na tkance łącznej oraz wspomoże produkcję kolagenu. Dzięki temu powięź staje się bardziej elastyczna, co zminimalizuje pojawianie się bólu i ochroni przed kolejnymi kontuzjami. Roller zwiększy ruchomość stawów, poprawi kurczliwość mięśni, a proces regeneracji organizmu po wysiłku trwa o wiele krócej.  Znajduje również zastosowanie przy poprawie krążenia, redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu. Jest doskonały przy ujędrnianiu ciała, a dodatkowo utrwala efekty treningu. Jeśli skarżysz się na bóle kręgosłupa, to również rozwiązanie dla Ciebie. Roller redukuje ból powstały na skutek przykurczu i przeciążenia mięśni przykręgosłupowych, czyli ucisku. Rolowanie rozluźnia spięte mięśnie i pozwala uwolnić się od dyskomfortu.

AUTOMASSAGE_186667853_fotolia

Kiedy i po co używać rollera?

  1. Łagodzenie zakwasów i potreningowego bólu mięśni

Każdy, kto uprawiał kiedykolwiek sport (w różnej postaci) zna nieprzyjemne i bolesne uczucie w mięśniach. Zakwasy potrafią utrzymywać się od 24 do 48 godzin po intensywnym treningu. Roller znacząco zmniejsza ból i zakwasy w mięśniach.

 

  1. Łagodzenie skutków stresu

Ćwiczenia na rollerze zmniejszają poziom kortyzolu po treningu. Dzięki temu rozładowujesz powstałe napięcia w mięśniach.

 

  1. Lepsza elastyczność oraz zwiększony zakres ruchu stawów

Stretching i regularne rozciąganie to połowa sukcesu. Używanie rollera znacznie zwiększają elastyczność ciała.

 

  1. Lepsza cyrkulacja

Roller poprawia krążenie, rozbijając miejsca, gdzie przepływ krwi może być utrudniony. Cyrkulacja, czyli roznoszenie tlenu po całym organizmie, jest niezwykle ważne dla ogólnego stanu zdrowia.

 

  1. Zapobieganie kontuzjom i obrażeniom

Regularne masaże oraz odpowiednie techniki rozciągania zapobiegają urazom, naciągnięciom i naderwaniom mięśni.

 

  1. Wysmuklenie i kształtowanie sylwetki

Roller wspomaga rozbijanie tkanki tłuszczowej, uelastycznia skórę i redukuje cellulit oraz potęguje efekty treningu.

 

Źródło:
http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/