Co można zrobić w niedzielę, aby mieć lepszy poniedziałek?

Czy Ty też należysz do osób, które już w niedzielę potrafią mieć zły humor ze względu na zbliżający się poniedziałek? Czas zmienić to podejście! Wystarczy kilka prostych patentów, które złagodzą wizję nadchodzącego tygodnia pracy. Sprawdź jakie!

 Monday morning again

Tak wiemy, poniedziałek potrafi być prawdziwą udręką. Każda pracująca osoba doskonale potrafi wczuć się w klimat każdego poniedziałkowego mema. Poniedziałek wydaje się być tak złym dniem tygodnia, że wielu osobom psuje humor już w niedzielne popołudnie. Nadano temu zjawisku nawet specjalną nazwę – „Sunday blues”, czyli niedzielny smuteczek odczuwa ponad ¾ ankietowanych. Wizja zbliżającego się tygodnia pracy oraz niedzielna chandra potrafią skutecznie obniżyć nastrój. Jak go poprawić? Tak naprawdę potrzeba niewielkich zmian, żeby przestać traktować poniedziałek jako największe zło. Przygotuj się na nadchodzący tydzień, a zobaczysz, że będziesz do niego podchodzić o wiele pozytywniej i produktywniej.

  1. Pomyśl o posiłkach

Wielu ludziom cierpnie skóra na myśl o robieniu zakupów i gotowaniu po pracy posiłków od zera. Część z nas porzuca ideę zdrowego jedzenia na rzecz tego, co mamy od ręki, czyli np. przydrożnego fast food’u. Aby zminimalizować wysiłek, który mielibyśmy podjąć po całym dniu pracy, możemy w niedzielę mniej więcej zaplanować posiłki na kilka kolejnych dni.  Jak już będziesz wiedzieć, co chcesz ugotować, wybierz się do supermarketu(o ile to niedziela handlowa, jeśli nie – zrób listę potraw i zakupy w sobotę) i kup wszystko, co będzie Ci potrzebne do tych posiłków. Jeśli znajdziesz chwilę w niedzielę wieczorem, możesz przy ulubionym serialu lub podczas rozmowy z partnerem posiekać warzywa lub ugotować makaron/ryż na następny dzień. Uwierz, że będziesz sobie wdzięczny, kiedy otworzysz lodówkę w poniedziałkowe popołudnie.

Woman relaxing at home

  1. Niedzielny relax

Pamiętaj, że zdrowie to nie tylko dobra forma ciała, ale i umysłu. Stres potęgowany wizją poniedziałku osłabia zarówno ciało, jak i duszę. Aby rozładować niepotrzebne napięcie stwórz niedzielną tradycję, która Cię zrelaksuje i pozwoli zacząć tydzień z dobrym nastawieniem, poczuciem siły oraz skupienia. Może to być np. długa kąpiel w wannie, słuchanie relaksującej muzyki przed snem, joga, spacer po lesie z psem lub czytanie książki w ulubionym fotelu. Wybierz coś, co pozwala Ci oderwać się od złych myśli.

  1. Nie zapomnij o budziku

Nic tak nie psuje humoru jak rozpoczęcie tygodnia od zaspania do pracy. Weekendowe spanie do późniejszych godzin niż zazwyczaj potrafi skutecznie rozleniwić i sprawić, że prześpimy naszą zwykłą porę do wstania w poniedziałek. Aby tego uniknąć nie zapomnij w niedzielę ustawić budzik i wstań o właściwej porze, by bez zbędnego pośpiechu zacząć dzień.

maenner-schlafen-durchschnittlich-weniger-als-frauen-

  1. Zaplanuj przyjemności na tydzień

Podczas niedzielnego rytuału pomysł o kilku drobnych lub większych rzeczach, które zamierzasz zrobić w tygodniu dla własnej przyjemności. Zapisz przynajmniej trzy i niecierpliwie ich wyczekuj w ciągu tygodnia. Mogą to być naprawdę proste rzeczy jak np. kawa z przyjaciółką, zakupy z siostrą, kino z chłopakiem czy plac zabaw z dzieckiem. Zapisanie ich sprawi, że od razu poczujesz się szczęśliwsza.

  1. Planuj z kalendarzem

Zerknij w kalendarz przede wszystkim dla przypomnienia sobie czy nie czeka Cię w poniedziałek czy wtorek jakieś ważne zobowiązanie, które mogło wypaść Ci już z głowy. Następnie zaplanuj swój tydzień wg spraw i przyjemności, które Cię czekają. Dzięki temu poukładasz sobie wszystko w głowie i nie spotkają Cię żadne przykre niespodzianki.

  1. Znajdź czas na treningi

Jak już masz przed sobą kalendarz, pomyśl o treningach. Znajdź minimum 3 dni, kiedy będziesz mógł zrealizować plan treningowy, który oprócz korzyści zdrowotnych poprawia nastrój, pozwala lepiej spać i pozytywniej patrzeć na świat. Treningi zaplanowane z góry będą miały mniejsze szanse wypaść z Twojego planu tygodniowego, ponieważ będziesz na nie przygotowany.

culture-livre1-e1496053198810

  1. Spędzaj czas na powietrzu

Mimo, iż niedziela spędzona na kanapie pod kocem z włączonym Netflixem, to świetna niedziela – zachęcamy do wychodzenia z domu na powietrze. Obcowanie z naturą poprawia pamięć i skupienie aż o 20%, o poprawie nastroju nie wspominając. Dobrze dotlenieni będziemy mieli o wiele lepsze nastawienie do nadchodzącego poniedziałku.

Źródło:

https://www.womenshealth.pl/