Tenis ziemny – co warto wiedzieć o tym sporcie?
Chyba każdy kiedyś słyszał o grze w tenisa albo widział rozgrywki w telewizji. To bardzo atrakcyjny sport zarówno od strony widza jak i od strony amatora, który chce spróbować czegoś innego niż bieganie, piłka nożna czy siłownia. Jak wygląda rozgrywka w tenisa i ile kalorii można spalić podczas treningu?
Punkty, gemy oraz sety to składowe meczu tenisa ziemnego, a sama gra toczy się do momentu wygrania przez jednego zawodnika dwóch lub trzech setów.
Kort tenisowy to prostokątne pole gry położone na twardej nawierzchni, które w połowie przecina siatka. Przy pierwszym zetknięciu z tym sportem jego zasady mogą wydawać się niejasne. Jednak nie trudno się ich nauczyć. Mecz składa się z gemów i setów, a gemy rozgrywa się zazwyczaj w kilku akcjach. Pierwsza wygrana akcja to 15 punktów, druga to 30, trzecia 40, a czwarta oznacza zwycięstwo w gemie. Sześć wygranych gemów to zwycięski set. Płeć męska zazwyczaj rozgrywa do trzech wygranych setów, a damska – do dwóch wygranych.
Zaczynając grać w tenisa nie musisz od razu nastawiać się na wyniki. Możesz przecież grać dla relaksu lub dla ogólnej poprawy kondycji. Nie musisz też każdego treningu odbywać z trenerem. Możesz poodbijać piłkę z innym graczem na podobnym poziomie do Twojego.
Jak często należy grać? Tak często jak masz na to ochotę!
Tenis to świetny sport dla osób w każdym wieku. Regularne treningi rozwijają siłę, gibkość, zwinność oraz wytrzymałość. Z powodzeniem można wykorzystać tenis ziemny jako sposób na zrzucenie wagi. Dodatkowo sport ten rozwija mięśnie nóg, brzucha, klatki piersiowej czy pleców. Ilość kalorii, które spalamy na korcie jest uzależniona od intensywności ćwiczeń. Zakładając, że w tenisa będzie grał mężczyzna średniego wzrostu i średniej budowy ciała, zachowując umiarkowaną intensywność – spali w godzinę około 600 kalorii. Im bardziej intensywna gra, tym więcej kalorii spalimy.