Jak uchronić się przed rakiem jąder?

Co łączy ze sobą Lance’a Armstronga, Tomasza Smokowskiego czy Roberta de Niro? Wszyscy z nich cierpieli z powodu raka jąder. Dla wielu mężczyzn to temat wstydliwy jak wszystko, co tyczy się ich słabości. Świadomość społeczną o tym problemie próbują rozpowszechnić liczne kampanie ze słynnym Movember na czele. 

 

Nie ukrywajmy — liczba zachorowań na ten konkretny nowotwór rośnie. W ostatnich trzech dekadach odsetek zachorowań wzrósł trzykrotnie, a ciągle jest zachowana tendencja wzrostowa. Na szczęście profilaktyka i wczesne diagnozowanie zmniejszają śmiertelność pacjentów.

Przyczyna raka jąder

Z wiekiem rośnie szansa zachorowania na nowotwór, a na większe ryzyko mają wpływ czynniki środowiskowe,  a także obciążenie genetyczne.

 

Dodatkowe kilogramy nie ułatwiają nam życia, a osoby otyłe są w grupie ryzyka.Wpływ na to może mieć też nieprawidłowa dieta. Nadmiar spożywanego mięsa i tłuszczy odzwierzęcych czy słodyczy. Mała ilość warzyw i owoców w naszym prywatnym menu. I co ciekawe — bardzo ostre albo kwaśne potrawy również mogą nam zaszkodzić!

 

Oczywiście, używki też nam nie pomagają. Mowa tutaj w szczególności o korelacji palenia tytoniu i nowotworów, ale należy nie zapominać również o alkoholu.

Regularne badanie

Klasyczne powiedzenie głosi „lepiej zapobiegać niż leczyć”. W przypadku dyskusji o nowotworach pasuje ono idealnie. Dlatego bardzo ważne są regularne badania. 

 

Zalecane są coroczne wizyty u lekarza w celu wykonania odpowiednich testów. Należą do nich zwykłe badania przesiewowe PSA polegające na badaniu próbki krwi. Tym mniej przyjemnym i owianym złą sławą są badania per rectum, czyli przez odbyt. Jednakże jest to mała cena, którą trzeba zapłacić w porównaniu ze nie zdiagnozowanym nowotworem. 

Profilaktyka

Jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jąder albo prostaty należy zmienić wiele złych nawyków. Regularny ruch i usunięcie wcześniej wymienionych używek to podstawa. 

 

Przejście na zamienniki roślinne dla mięsa i tłuszczy odzwierzęcych również nie zaszkodzi. Warto byłoby wprowadzić do jadłospisu, chociażby pestki dyni/słonecznika, czerwone warzywa (np. pomidory) i warzywa strączkowe. Są to rzeczy bogate m.in. w beta-karoten, selen i witaminy B i D.

 

Drodzy Panowie, prosimy o siebie dbać. Może sami znacie jakieś antyrakowe praktyki? Podziel się nimi z nami w komentarzu!