5 drogocennych dla zdrowia kasz 

 

Kasze, popularne w dawnych czasach, około 300 lat temu zostały wyparte przez ziemniaki a następnie przez ryż. Na szczęście obecnie wraca zainteresowanie tradycyjnymi i lokalnymi produktami żywnościowymi, które nierzadko mają także działanie prozdrowotne. Również osoby będące na dietach wegańskiej czy wegetariańskiej poszukują dobrodziejstw prozdrowotnych w produktach roślinnych. Do ich grupy należą właśnie kasze.

 

Kasza gryczana

Powstaje z nasion gryki i najczęściej gości na polskich stołach. Wyróżniamy kaszę gryczaną paloną i niepaloną, przy czym ta pierwsza charakteryzuje się ciemniejszym kolorem i intensywniejszym smakiem. Kasza ta cechuje się wysoką zawartością przeciwutleniaczy, które korzystnie wpływają na naczynia krwionośne, zwiększając ich szczelność. Dodatkowym plusem dla alergików może okazać się fakt, że jest ona bezglutenowa. 

Superfoods, seeds and grains for vegan and vegetarian eating. ClKasza jęczmienna

Pod tą nazwą  kryją się 3 rodzaje kasz: pęczak, kasza perłowa (pocięty na kawałki pęczak) oraz wiejska (pocięty pęczak, dodatkowo poddany procesowi polerowania, przez co posiada mniej wartości odżywczych).

Kasza jęczmienna zawiera dużo błonnika pokarmowego, który reguluje przemianę materii. Rozpuszczalna frakcja błonnika pokarmowego – ß-glukan – wykazuje zdolność wiązania kwasów żółciowych i ogranicza wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym. ß-glukan reguluje gospodarkę węglowodanową i wspomaga leczenie nadwagi oraz otyłości (więcej o ß-glukanie pisaliśmy w artykule o zdrowych makaronach – przyp. red.). Kasza jęczmienna zawiera także sporo potasu i żelaza. Niestety ze względu na zawartość glutenu nie nadaje się dla osób chorujących na celiakię.

 

 Kasza jaglana

 

Wytwarzana z prosa. To najpopularniejsza kasza w kuchni wegańskiej. Spośród wszystkich rodzajów kasz wyróżnia się wysoką zawartością żelaza oraz krzemu, który pozytywnie wpływa na stan naszych kości, stawów i paznokci. To również cenne źródło lecytyny, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego. Podobnie jak kasza gryczana nie zawiera glutenu. Łatwo wprowadzić ją do codziennej diety, bowiem idealnie sprawdzi się podana zarówno z warzywami, jak i na słodko.

 

kuskus-w-kopysc_1127-315

Komosa ryżowa

Inaczej quinoa lub ryż peruwiański to również bardzo stare ziarno. Kasza zaliczana do superfoods jest źródłem pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, wielu witamin (tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy, witamina A i E ) i składników mineralnych (wapń, żelazo, bardzo dużo magnezu, fosfor, potas, sód, cynk). Zawiera  saponiny, dzięki którym może wykazywać działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i immunostymulujące. Świetny zamiennik w diecie wegetarian i wegan. Ponadto quinoa jest źródłem błonnika, który obniża poziom glukozy we krwi. W związku z tym mogą ją spożywać osoby zmagające się z cukrzycą. Komosa ryżowa nie zawiera glutenu i jest łatwostrawna.

 Amarantus

To ziarno nazywane szkarłatem, choć jeszcze niezbyt popularne na polskich stołach, jest źródłem dobrze przyswajalnego białka i aminokwasów, dlatego wegetarianie i weganie szczególnie powinni go uwzględnić w diecie. Nasiona amarantusa mają niski indeks glikemiczny.Szkarłat to doskonałe źródło magnezu, żelaza, kwasu foliowego! Zawiera 5-krotnie więcej żelaza niż szpinak lub pszenica. Nie zawiera glutenu. Jest natomiast bogaty w witaminy z grupy B oraz antyoksydanty. Ze względu na dużą zawartość błonnika korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. 

quinoa-salatka-w-pucharze-blisko-filizanki-i-miotacza_23-2148081051