104 maratony w 104 dni – niepełnosprawni mają siłę!

Maraton to nie lada wyczyn – trzeba dobrze się do niego przygotować zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Trasa maratonu liczy 42 kilometry i 200 metrów, dlatego sprawna kondycja to nie wszystko. Pewne ograniczenia i słabości często tkwią jedynie w głowie. Dziś przytoczymy historię kobiety, która mimo amputacji nogi przebiegła 104 maratony w 104 dni!

Kim jest rekordzistka?

 Jacky Hunt-Broersma, bo tak nazywa się ta rekordzistka, pochodzi z RPA i w 2001 roku musiała zmierzyć się z mięsakiem. Jest to nowotwór, który atakuje nerwy, mięśnie, stawy, czy kości.  Niestety dolna część kończyny Jacky została amputowana, jednak kobieta nie poddała się. Rozpoczęła walkę o siebie i swoje życie! Rozpoczęła rehabilitację, a tuż po niej zaczęła biegać. Chciała inspirować ludzi.

Rekord Guinessa

46-letnia Jacky Hunt-Broersma rozpoczęła bicie rekordu 17 stycznia, pokonując dystans maratonu na torze w kształcie pętli wyznaczonym w pobliżu jej domu w Gilbert w Arizonie lub na bieżni w pomieszczeniu. I tak dzień w dzień. Początkowo planowała przebiec 100 maratonów w 100 dni, aby pobić rekord 95 dni ustanowiony w 2020 r. przez Alyssę Amos Clark, pełnosprawną biegaczkę z Bennington w stanie Vermont, która w ten sposób chciała poradzić sobie z pandemią.

Osiągnięcie zostało zgłoszone do Rekordów Guinessa, jednak na jego oficjalne uznanie trzeba czekać około roku. Aktualnie rekordzistą w kategorii przebiegnięcie dystansu maratonu przez najwięcej dni pod rząd wśród mężczyzn jest Włoch Enzo Caporaso (59 dni), a wśród kobiet Alyssa Clark, która zrobiła to 95 razy. Jacky Hunt-Broersma pobiła więc oba te rekordy.

Źródło: https://www.instagram.com/ncrunnerjacky/

Jacky, która w kwietniu zajęła 92. miejsce w maratonie bostońskim, liczy na to, że jej wyczyn zainspiruje ludzi na całym świecie do stawiania sobie ambitnych wyzwań. Ona sama planuje w październiku wystartować w górskim ultramaratonie na dystansie 240 mil (386 km) w Moab w stanie Utah.