Właściwości brzozy, o których nie mieliście pojęcia!

Wyjątkowość brzozy dostrzeżono już wielu wieków temu. To właśnie dlatego drzewo to zostało obdarzone szczególnym kultem. Brzoza była zwiastunem nadejścia wiosny i odradzającego się życia. Wierzono, że posiada moc chronienia ludzi przed złymi duchami, przypisywano jej także wiele innych magicznych cech. A jak jest naprawdę?

4d2b398d7223bb84196f28fa21b00883

Faktem jest, że posiada ona wiele właściwości prozdrowotnych, z których warto korzystać także w dzisiejszych czasach. Właściwie każdy fragment tego drzewa jest bardzo często używany w medycynie ludowej.

Liście

Zazwyczaj przygotowuje się z nich specjalny napar, który ma oczyścić organizm z toksyn. Jeżeli będziemy robić to regularnie, bardzo szybko dostrzeżemy, że polepszył się nasz metabolizm. To jednak nie wszystko. Dostrzeżono także jego działanie antycellulitowe i moczopędne. Napar jest bardzo prosty do samodzielnego przygotowania. Wystarczy zebrać młode liście brzozy (najlepiej zrobić to w kwietniu), ususzyć je w temperaturze ok. 40 stopni Celsjusza z dala od światła. Warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym je zbieramy. Najlepiej zrobić to z dala od miast, gdzie narażone są na różne zanieczyszczenia. Kiedy są już odpowiednio zasuszone zalewamy je wrzącą wodą i sporządzamy wywar poprzez gotowanie przez czas około trzech minut. Gotowy płyn trzymamy pod przykryciem kolejne 15 minut, a następnie odcedzamy i wypijamy. Liście brzozy można także kupić w aptekach i sklepach zielarskich.

Kora brzozy

Ta z kolei wykorzystywana jest przy produkcji kosmetyków. Zawiera naturalne antyoksydanty , które sprawiają, że nasza skóra otrzymuje ochronę przed wolnymi rodnikami, co z kolei opóźnia proces jej starzenia się. Kora brzozy jest bardzo pomocna w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Koi ból i łagodzi objawy choroby. Poradzi sobie również w walce z trądzikiem. Ponadto warto szukać też kosmetyków do włosów, które zawierają ją w swoim składzie, gdyż ma korzystny wpływ na kondycję włosów – wzmacnia ich cebulki.

Terapia wśród brzóz

Jeżeli w pobliżu znajduje się lasek brzozowy warto skorzystać z dendroterapii. Spacer pomiędzy drzewami brzozy to naturalny antydepresant. Potrafi ukoić skołatane nerwy, naładować pozytywną energią. Dzięki temu dotleniamy też organizm, co skutecznie niweluje stres i działa detoksykująco.

Sok z brzozy

Birch juice

To chyba najpopularniejszy produkt wydobywany z tego cudownego drzewka. Skutecznie gasi pragnienie latem, ale to nie koniec jego właściwości. Zawiera ogromne ilości witaminy C i witamin z grupy B, oprócz tego miedź, potas, żelazo, fosfor, wapń, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy oraz wiele aminokwasów – jednym słowem samo zdrowie! Oczyszcza organizm, zwalcza anemię i choroby serca, działa antynowotworowo, wzmacnia włosy i poprawia kondycję skóry, a nawet zwalcza grupę i wspomaga odporność.

Brzoza w gastronomii

Walory smakowe brzozy docenione zostały w gastronomii. Jest ona bardzo często wykorzystywana do produkcji deserów. Ze słodkiego soku z brzozy można zrobić pyszny, puszysty sernik. Warto dodać go także do orzeźwiającej lemoniady domowej roboty.