Jesteś zazdrosna? To normalne!

Zazdrość jest odbierana jako negatywne uczucie i często wstydzimy się jeśli ją odczuwamy. Dobra wiadomość jest taka, że zazdrość towarzyszy, w mniejszym lub większym stopniu,  każdej z nas. Sztuką jest sobie z nią poradzić.

ciumenta

 

Powody zazdrości

Należy zacząć od tego, że zazdrość nie jest z reguły objawem miłości, jak często zasłaniają się zazdrosne osoby.  Jest ona głównie wynikiem niskiego poczucia wartości, lęków, niepewności, potrzeby kontroli oraz nagromadzenia różnych innych negatywnych uczuć. Zamartwiamy się, że nasza druga połowa znajdzie sobie kogoś innego o zgrabniejszych kształtach, młodszego, o większej inteligencji, z ciekawszym charakterem itd. Takie myśli spowodowane są niską samooceną i poczuciem bycia gorszym od innych. Stąd krótka droga do kontrolowania i śledzenia naszego partnera oraz robienia mu wyrzutów o każde spojrzenie w stronę innej kobiety. Takie zachowanie sprawia, że nie tylko nie jesteśmy w stanie pohamować zazdrości, a wręcz jeszcze bardziej ją pogłębiamy.

Zazdrość to uczucie, które najczęściej rodzi się samoistnie w naszej głowie, bez żadnego poważnego powodu (pomijając sytuacje, kiedy partner celowo wzbudza w nas zazdrość). To nasza nadinterpretacja pewnych faktów, sytuacji, wypowiedzi czy myśli, każe nam sądzić, że nasz mężczyzna ma coś poważnego na sumieniu. To właśnie nasze mylne myśli podsuwają nam setki powodów, aby być zazdrosnymi, często zupełnie bez powodu.

mann liest nachricht auf dem smartphone frau guckt neugierig

Zazdrość a dzieciństwo

Jedna z teorii głosi, że osoby chorobliwie zazdrosne, źródła swojego problemu mogą upatrywać we wczesnym dzieciństwie. Jeśli nie zostały one nauczone bezwarunkowej miłości, będą miały z tym problem w dorosłym życiu. Bo jak mamy kogoś kochać, jeśli same nie czułyśmy się kochane? Stąd nauka dla wszystkich rodziców, aby od samego początku otaczać dzieci ciepłem, miłością ,troską i poczuciem bezpieczeństwa, aby w przyszłości były w stanie budować trwałe i zdrowe relacje z ludźmi.

Radzenie sobie z zazdrością

Zacznijmy od tego, że wmawianie sobie, że zazdrość to zło, które należy zwalczyć, to nie jest dobre wyjście. Emocje im bardziej są tłumione, tym bardziej mają tendencję do narastania i wybuchania w najmniej spodziewanym momencie. Jeśli chcesz uniknąć spektakularnej awantury, nie duś w sobie negatywnych emocji.  To właśnie świadomość, że są to uczucia całkowicie normalne, pozwala nam je zaakceptować i zapanować nad nimi.  Popracuj nad wiarą w siebie, w swoje siły, piękno i kobiecość. Przestań tak krytycznie spoglądać w lustro i nie analizuj każdego błędu, który popełniłaś.  Skup się na swoich zaletach i trzymaj się ich. Kobieta, który wierzy w siebie i ma poczucie własnej wartości, nie widzi w każdej kobiecie zagrożenia i rywalki.

A jeśli masz realne powody do zazdrości o swojego partnera, zdobądź się na szczerą rozmowę z nim. Lepiej od razu oczyścić atmosferę, racjonalnie przedstawiając swój punkt widzenia i emocje z tym związane. Rozwiąż problem na spokojnie, a zobaczysz jak dobrze będziesz się z tym czuła.

κακή σχέση ζηλια φόβος

 

Źródło:

http://www.kobieta.pl/