Uwolnij swoje barki od bólu

Czy wiesz, że 1 na 4 kobiety w wieku 20-55 lat skarży się na ból barków? Badania prognozują, że już 20% z nas będzie cierpiało z powodu stożka rotatorów. Zobacz co możesz dla siebie zrobić, żeby zmniejszyć skalę problemu i odciążyć zmęczone barki.

 woman-in-pain

  1. Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że pochylanie głowy nad ekranem (telefonu, tabletu, komputera) powoduje obciążenie szyi odpowiadające ok. 30 kilogramom. To mniej więcej tak, jakby zarzucić sobie na kark sztangę z takim ciężarem. Postawa z zaokrąglonymi plecami, barkami, które ciągną do przodu to najszybsza droga do rozciągnięcia mięśni z tyłu, a przykurczu tych z przodu. Jeśli regularnie przyjmujesz taką pozycję, możesz się spodziewać dużych problemów. Brak wsparcia osłabionych mięśni skutkuje bólem porównywalnym do całodziennego dźwigania sandbagu na barkach.

Co możesz dla siebie zrobić? Jeśli masz siedzącą pracę za biurkiem, postaraj się wzmacniać te partie ciała.  Udowodniono, że 20-minutowy trening z hantlami 3 razy w tygodniu, po 10 tygodniach daje efekt zminimalizowania bólu i poprawy funkcji barków.

  1. Niestety biologia kobiety jest tak skonstruowana, że z zasady mamy w tej kwestii trudniej. Estrogen wpływa na syntezę kolagenu i sprawia, że nasze stawy są luźniejsze niż u mężczyzn. A to z kolei wiąże się z większą podatnością na kontuzje i wolniejszą regeneracją.

Co możesz dla siebie zrobić? Tutaj w lepszej sytuacji są kobiety, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne. Badania opublikowane na łamach „Orthopaedic Journal of Sports Medicine” udowadniają, że są one mniej narażone na urazy więzadeł. Bez takiego hormonalnego wsparcia, największe ryzyko kontuzji wypada w fazie lutealnej cyklu (między owulacją a menstruacją). Wtedy należy zachować szczególną ostrożność  i zwrócić uwagę na technikę wykonywanych ćwiczeń oraz ich intensywność.

  1. Poza rzeźbieniem poszczególnych partii ciała, skup się na trenowaniu małych mięśni stabilizujących, które utrzymują prawidłową sylwetkę oraz zapobiegają kontuzjom. Jak możesz to zrobić? Do każdego ćwiczenia z pchnięciem (np. pompki i wyciskanie hantli w leżeniu), dołącz ruch przyciągania (np. wiosłowanie i podciąganie wąskim podchwytem), żeby zachować równowagę mięśniową i nie dopuścić do kontuzji.

 35459495_877237719134450_3667503497818931200_n

  1. Dziewczyny z obfitym biustem wiedzą, że każdy rozmiar powyżej miseczki C może być bardzo bolesnym problemem. Ramiączka takich staników mogą się wrzynać w ramiona, a ciągły ucisk skóry, powięzi i mięśni prowadzić do chronicznego bólu. Na takiej samej zasadzie działa noszenie ciężkiej torby. To co powinnaś dla siebie zrobić to zainwestować w dobrze dobrany stanik, z szerokimi, podściełanymi ramiączkami. Dobrze jest zmieniać pozycje ramiączek, od czasu do czasu je krzyżując. Co do torebki, to warto wybrać taką z szerokim paskiem i zmieniać obciążane ramię. Najlepszym wyborem będzie jednak plecak, który rozłoży ciężar równomiernie.

 

 

Źródło:

https://www.womenshealth.pl/