Uśmiechnięta depresja
Śmiech to zdrowie? Niekoniecznie. Według amerykańskich naukowców osoby wyróżniające się nadmierną wesołością powinny dostawać od społeczeństwa co najmniej tyle samo uwagi
i zainteresowania, co osoby nadmiernie przygnębione. Doskonały humor i uśmiech to tylko maska, za którą niejednokrotnie skrywa się niewypowiedziane cierpienie oraz niska samoocena.
Ukryte oblicze
Depresja ma wiele twarzy i niezależnie od tego w jakim akurat ukrywa się grymasie, postawa w stylu “nie mam problemu” lub “to tylko chwilowe” to przykład najbardziej autodestrukcyjnego zachowania jakie można sobie zafundować. Depresje bywa podstępna. Narzucając nam uporczywe, krzywdzące myśli, sprawia, że nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z problemem, nie chcąc jednocześnie przyznać się przed samym sobą, że wymagamy specjalistycznej pomocy. Społeczeństwo w którym żyjemy również niechętnie wyciąga do nas pomocną dłoń. Za wszelką cenę chcemy postrzegać siebie jako osoby osiągające sukcesy, bez większych problemów dzielące życie osobiste na rodzinę, przyjaciół, pasje oraz podróże. W naszej wizji samych siebie brakuje miejsca na chwilowe potknięcia, nie wspominając nawet o długofalowych spadkach nastroju. Choć myślami jesteśmy zupełnie gdzie indziej, nie przestajemy się uśmiechać. Toczymy podwójną grę, oszukując nie tylko wszystkich wokół ale i siebie samych.
Daj sobie pomóc i nieś pomoc innym
Osobie chorej na depresję, trudno jest prosić o pomoc. Depresja to nie lenistwo ani też chęć zwrócenia na siebie uwagi. To choroba którą trzeba leczyć! Tak więc, jeżeli ktoś z naszych bliskich cierpi z powodu depresji, musimy być konsekwentni i wytrwali – inaczej nie będziemy w stanie pomóc.Nieustannie oferujmy swoje wsparcie. Leczona depresja, która mimo, że jest chorobą przewlekłą, pozwala normalnie żyć. Osobie chorej na depresję, zdaniem psychoterapeutów, trudno jest prosić o pomoc. Depresja to nie lenistwo ani też chęć zwrócenia na siebie uwagi. To choroba którą trzeba leczyć! Tak więc, jeżeli ktoś z naszych bliskich cierpi z powodu depresji, musimy być konsekwentni i wytrwali – inaczej nie będziemy w stanie pomóc. Nieustannie oferujmy swoje wsparcie zarówno przed jak i w trakcie leczenia. Leczona depresja, która mimo, że jest chorobą przewlekłą, pozwala normalnie żyć.