„Tech neck” przez smartfona – jak uniknąć zmarszczek na szyi

Zatrzymaj się na chwilę i zastanów ile czasu dziennie spędzasz nad ekranem smartfona czy tabletu. Tygodniowo? Rocznie? To ciągłe wpatrywanie się w malutkie ekraniki mają fatalny wpływ nie tylko na kręgosłup, oczy czy jakość snu. Udowodniono, że powoduje również efekt „tech neck”, czyli problem współczesnego pokolenia. Dowiedz się więcej.

 161078999383.jpg-1000x667

Naukowcy biją na alarm! Zerkamy na telefon średnio 221 razy dziennie i spędzamy nad nim zatrważającą ilość czasu. Łatwo można przewidzieć, że większość z nas w końcu będzie potrzebowała konsultacji nie tylko z ortopedą, ale i z dermatologiem. Dlaczego właśnie z tym specjalistą? Aby odwrócić negatywne skutki nazywane potocznie „tech neck” (z ang. technologiczna szyja). Co to takiego? Najprościej mówiąc, są to zmarszczki i podwójny podbródek spowodowane nieprawidłową postawą podczas wpatrywania się w ekran – przygarbione plecy, schowany podbródek oraz pochylona głowa wciśnięta w ramiona.

Ekspertka, mgr Anna Smolińska, kosmetolog z Body Care Clinic w Katowicach, specjalnie dla Women’s Health: „Długotrwałe wpatrywanie się w urządzenia mobilne, jak smartfon czy tablet powoduje powtarzalne ruchy głowy, które doprowadzają do przedwczesnej obecności zmarszczek poprzecznych szyi i tzw. podwójnego podbródka. Skóra szyi ze względu na swoją budowę jest najbardziej narażona na zwiotczenie, ponieważ jest cienka, delikatna i zawiera małe ilości kolagenu. Ten składnik naszego organizmu odpowiada za dobrą kondycję skóry, jej nawilżenie, elastyczność i jędrność. Dlatego szyja to jedno z miejsc, które starzeje się najszybciej i gdzie najtrudniej te niekorzystne efekty odwrócić”.

Trattamento-Viso-Hamami_d

Rezygnacja z korzystania ze smartfona czy tabletu raczej nie wchodzi w grę, dlatego warto wdrożyć inne profilaktyczne działania, które pomogą Ci uniknąć efektu „tech neck” i dłużej cieszyć ładną, jędrną skórą na szyi.

  1. Postawa

Jeśli już korzystasz z technologii, przyjmij prawidłową postawę: wyprostuj plecy, ściągnij łopatki i nie nachylaj głowy, w zamian obniżaj wzrok. Spróbuj jak najczęściej trzymać telefon naprzeciwko twarzy, na wysokości wzroku. Szyja powinna być lekko uniesiona, a głowa w neutralnej pozycji.

  1. Pielęgnacja skóry

            Często używając kremu do twarzy, zapominamy o okolicach szyi, dekoltu oraz linii żuchwy. Używaj kremu o właściwościach ujędrniających i nawilżających, najlepiej zawierający retinol, kwas hialuronowy, kolagen, witaminę C czy lipopeptydy. Składniki te wzmocnią i ujędrnią skórę oraz opóźnią pojawienie się zmarszczek. Do codziennej pielęgnacji kremem, dołóż raz w tygodniu peeling oraz maskę nawilżającą np. z alg.

  1. Masaż

            Krem, który używasz do pielęgnacji, wykorzystaj jako podkład do masażu. To jak nakładasz krem, ma ogromne znaczenie. Zacznij od dekoltu i kieruj obie dłonie ku górze w stronę linii szczęki. Delikatnymi ruchami masuj szyję ze wszystkich stron. Użyj na tyle dużo kremu, aby był poślizg, a skóra nie była naciągana. Pomyśl również o specjalnych wałeczkach i rollerach do masażu.

  1. Peeling z kwasem

            Wypróbuj chemiczny peeling z użyciem kwasu pirogronowego w połączeniu z kwasem mlekowym. Dają świetny efekt zrewitalizowanej oraz odmłodzonej skóry szyi. Taki zabieg zrobi Ci kosmetyczka w salonie.

  1. Medycyna estetyczna

„Specjaliści ostrzegają, że po 25 rokiem życia fibroblasty, czyli komórki odpowiadające za syntezę kolagenu są coraz mniej aktywne, zanika też naturalnie występujący w naszej skórze kwas hialuronowy, więc razem z wpatrywaniem się w telefon czy tablet wzrasta szansa na indyczą szyję. Do trzydziestki nie ma potrzeby decydować się na bardziej inwazyjne zabiegi z użyciem botoksu czy lifting chirurgiczny. Skuteczna będzie mezoterapia igłowa, która polega na podawaniu w skórę kwasu hialuronowego, płynnego kolagenu czy naturalnych stymulatorów wzrostu kolagenu. Warto też wykonać „wampirzy lifting” z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego” – podpowiada kosmetolożka Smolińska.

 telefono-skambutis-77973493

Źródło:

https://www.womenshealth.pl/uroda-styl/