Sylwetki męskie a ubiór

Znając dobrze swoje ciało i mając świadomość, jakie mankamenty i zalety mu towarzyszą, będzie Wam łatwiej dobrać odpowiednią dla siebie garderobę. Wśród wielu rodzajów sylwetek męskich wyróżniamy cztery podstawowe:  gruszkę – sylwetkę typu A, ołówek – sylwetkę typu I, jabłko – sylwetkę typu O oraz odwrócony  trójkąt, czyli sylwetkę typu V. Oczywiście to nie jedyne rodzaje figur męskich, ale na postawie opisu czterech wymienionych sylwetek łatwiej będzie stworzyć  inne połączenia i zatuszować swoje mankamenty w budowie ciała.

Sylwetki-Panów.1SYLWETKA TYPU A, ZWANA RÓWNIEŻ GRUSZKĄ

W sylwetce typu „gruszka” ramiona są węższe od bioder i dość potężnych ud. Charakterystyczny jest wystający brzuszek.  Jako, że jedyna wada pana gruszki znajduje się na wysokości pasa, trzeba więc  uczynić wszystko, aby od tego miejsca odciągnąć uwagę potencjalnych spojrzeń.

Stylizacja:

Przy dobieraniu garderoby, mężczyźni o tym typie sylwetki powinni pamiętać o maskowaniu brzucha i podkreślaniu atutów swojej sylwetki. Nie powinni więc wybierać ubrań, które będą dodatkowo poszerzały górną część ich ciała. Należy optycznie poszerzyć ramiona, a zwęzić biodra. Kupujemy zatem marynarki z poszerzonymi ramionami, raczej w jasnych kolorach i proste spodnie w ciemnym kolorze. Działa tu zasada wyszczuplania ciemnymi kolorami, oraz dodawania objętości  jasnymi barwami. Koszule i T-shirty mogą być we wzory i mieć również jasne barwy. Swetry mogą mieć splot w warkocze. Warto zainwestować w marynarkę o lekko poszerzonych ramionach i z taliowaniem, co wysmukli posturę – koniecznie w gładkim deseniu. Koszule również nie powinny być zbyt pstrokate, gdyż nazbyt podkreśli to niechciane kształty. Unikamy dużych geometrycznych wzorów. Jeśli już sięgamy po wzorzyste tkaniny, to najlepiej w drobny wzorek, który oszuka nasza percepcję i optycznie wyszczupli, np. kropeczki, cienkie paseczki, drobna kratka. Uwagę od naszego mankamentu idealnie odciągnie również mucha zamiast krawata. Na pewno należy unikać dużych kontrastów kolorystycznych pomiędzy górą, a dołem. Taki manewr podzieli nam sylwetkę, pozbawi ją smukłości i niepotrzebnie skróci. Spodnie powinniśmy nosić z podwyższoną talią i bez mankietów. Unikajmy rzeczy zbyt obcisłych, szczególnie w okolicach brzucha.

Co nosić:

– marynarki na jeden lub dwa guziki,

– szerokie wcięcia między klapami,

– marynarki o szerszych ramionach i klapach (żeby optycznie zrównać szerokość ramion i talii),

– ubrania w jednolitym kolorze,

– T – shirty z dekoltem V,

– koszule (najlepiej gładkie),

– spodnie z rozszerzanymi nogawkami.

Czego unikać:

– zbyt dopasowanych ubrań (wyeksponują Twój brzuch),

– poziomych pasów na ubraniach,

– dużych wzorów na koszulach i bluzkach,

– zbyt obcisłych T-shirtów,

– spodni rurek.

Przykładem tego typu sylwetki są aktorzy Tomasz Karolak i Matt Damon.

pan gruszka

Sylwetki-Panów.2SYLWETKA TYPU O, ZWANA RÓWNIEŻ JABŁKIEM

Facet o sylwetce „koła”, to osoba z tzw. mięśniem piwnym, choć nie zawsze zawdzięcza go wypitym ogromnym ilościom piwa. Jednak często ma długie, szczupłe nogi.  Należy zrobić wszystko, żeby wysmuklić sylwetkę i ukryć optycznie brzuch.

Stylizacja:

Przede wszystkim poszerzamy ramiona kupując marynarkę, która jest lekko taliowana i bez wzorów. Koszule także powinny być gładkie i najlepiej jeśli są w miarę ciemne. Cienkie sweterki powinny mieć dekolt w serek. Unikamy także dużej różnicy kolorów między dołem i górą sylwetki oraz wzoru w dużą.  W koszulach dopuszczalny jest drobny pionowy paseczek lub drobniutkie groszki. Nie nośmy zbyt opiętej marynarki, koszuli lub swetra. Warto postawić na marynarkę o szerszych ramionach, ale nie za długą. Krawat wysmukli i wydłuży tego typu sylwetkę lepiej niż muszka, choć taka zwracająca na siebie uwagę może czasem odwrócić wzrok od brzucha. Jeśli ubieramy się sportowo, możemy T-shirt, czy koszulę wyrzucić na wierzch pod warunkiem, że nie idziemy na ważne spotkanie. Spodnie powinny mieć stan sięgający pępka. Kategorycznie odradzamy noszenie spodni z mankietami, golfów i grubych swetrów. Panowie o tym typie sylwetki powinny skupić się na luźniejszych formach, ale nie nazbyt obszernych. Dobrze im zrobią proste, klasyczne fasony, pozbawione ozdobników i zbędnych przeszyć. Przy takiej figurze dobrze wypadnie stylizacja tzw. na cebulkę, pod warunkiem, że będą widoczne wszystkie warstwy.

Co nosić:

– marynarki na jeden guzik,

– rozmiary ubrań pomiędzy dopasowanym, a oversize,

– pionowe pasy,

– ciemniejsze kolory,

– ciemne spodnie,

– bluzki i swetry z dekoltem w serek

– t – shirty, bluzki i koszule o spokojnych deseniach, bez wyrazistych wzorów.

Czego unikać:

– poziomych pasów,

– dwurzędowych marynarek,

– zbyt szerokich spodni,

– zbyt dopasowanych albo zbyt luźnych ubrań,

– ubrań w duże i wyraziste wzory i zdobienia,

– T-shirtów i koszul włożonych w spodnie (chyba, że idziemy na spotkanie biznesowe).

 

Przykładem tego typu sylwetki są aktorzy  Jack Black i Zach Galifianakis.

pan jablko

Sylwetki-Panów.3SYLWETKA TYPU I, ZWANA RÓWNIEŻ OŁÓWIEKIM

Panowie Ołówki z natury są szczupli (niekiedy nawet bardzo chudzi) i wysocy, a proporcje bioder, nóg i klatki piersiowej są u nich raczej równomiernie rozłożone, dlatego nie jest im trudno dobrze wyglądać. To typ mężczyzny, który zawsze wygląda młodo, wręcz chłopięco, nawet w dojrzałym wieku. Z jednej strony to zaleta, z drugiej problem. Warto zrobić wszystko, by nie wyglądać za chudo. Panowie o tym typie sylwetki mogą nosić niemal wszystko, pamiętając jednak o tym, aby ubiór nie wydłużał jeszcze bardziej ich prostej sylwetki.

Stylizacja:

Powinniśmy skupić się na rzeczach, które optycznie dodadzą nam kilku „dobrych kilogramów”, dlatego  mężczyźni  ołówki powinni na górną część ciała zakładać kilka warstw ubrań. Należy postawić na garderobę, która doda nam powagi, a więc dwurzędowe marynarki, grube swetry, rozpiętą kraciastą koszulę. Kolory ubrań powinny być jasne. Spodnie – niezbyt wąskie. Powinno unikać się także zbyt obcisłych, taliowanych koszul, czy golfów a także jednolitych ubrań od dołu do góry. Jeśli mężczyzna o tej figurze jest niski, nie powinien nosić zbyt długich marynarek czy płaszczy. Kategorycznie zabronione są spodnie rurki. Warto nosić rozpięte pod szyją koszule, a jeśli już musimy włożyć krawat, to zróbmy na nim podwójny węzeł. To czego powinniśmy unikać, to spodnie zaprasowane w kant, rurki i golfy, które niepotrzebnie „wyciągną” sylwetkę. W kolorystyce panowie typu ołówek powinni wystrzegać się ciemnych i wysmuklających kolorów. Dobrze zrobią im jasne barwy, kolory ziemi i wszelkiego rodzaju desenie i wzory. Należy uchwycić równowagę pomiędzy tym co luźne, a nazbyt wąskie.

Co nosić:

– szerokie kurtki i płaszcze,

– dwurzędowe marynarki dodadzą Ci szerokości w „barach”,

– krawaty i koszule w jasnym kolorze oraz z jakimś deseniem ewentualnie mucha (przyciągną uwagę do piersi i szyi),

– rozpięty kołnierz (poszerzy optycznie ramiona),

– koszule lub T-shirty z poziomymi pasami,

– spodnie materiałowe i jeansy w jasnych barwach,

– bluzki i t – shirty z dużymi wzorami i napisami,

– duże, obszerne swetry.

Czego unikać:

– zbyt obcisłych ubrań,

– koszul i T-shirtów z pionowymi pasami,

– wypełniania ramion marynarki (efekt będzie przeciwny niż się spodziewasz).

– spodni w kant,

– spodni rurek,

– bardzo ciemnych spodni.

 

Przykładem tego typu sylwetki są aktorzy Adrien Brody i Eddie Redmayne.

pan olowek

Sylwetki-Panów.4SYLWETKA TYPU V, CZYLI ODWRÓCONY TRÓJKĄT

Mężczyznę o tym typie sylwetki cechują długie nogi , zgrabne pośladki, płaski brzuch, szczupłe biodra i szerokie ramiona. Jest to najbardziej pożądany typ męskiej sylwetki  – atletyczna, smukła i bardzo zgrabna. Odwrócony trójkąt (czy też „sylwetka typu V”) charakteryzuje się tym, że ramiona są wyraźnie szersze niż biodra. Książkowy model „V” zakłada też relatywnie duży wzrost i wysportowaną sylwetkę.

Stylizacja:

Pan „trójkąt” może nosić wszystko, oprócz rzeczy zbyt dużych i zbytnio podkreślających ramiona, bo będzie wyglądał jak napakowany kulturysta. Zaletą pana trójkąta jest możliwość eksperymentowania z modą. Dozwolone są wszelkie kolory i wzory. Jedyne czego należy unikać, to nazbyt dużej deformacji sylwetki – jak noszenie rzeczy zbyt luźnych oraz podkreślanie górnych, umięśnionych partii ciała zbyt obcisłą koszulką lub golfem

Co nosić:

– marynarki jednorzędowe, najlepiej na dwa guziki,

– zwracaj uwagę na szerokość rękawów, nie powinny zbyt wąskie,

– ciemno-granatowy garnitur,

– bluzki i swetry w ciemnych barwach,

– jasne spodnie, najlepiej o nieco szerszym kroju.

Czego unikać:

– jaskrawych kolorów,

– obcisłych ubrań,

– spodni rurek,

– spodni w kant,

– ciemnych spodni.

 

Przykładem tego typu sylwetki jest piłkarz David Beckham i aktor Bradley Cooper.

pan trojkat

W zależności od wzrostu, panowie powinni unikać pewnych elementów garderoby. Niscy – zbyt obszernego ubrania, golfów, długich marynarek i płaszczy oraz grubych swetrów, a także mankietów w spodniach. Panowie o wysokiej budowie ciała przede wszystkim powinni wyeliminować pionowe, strzeliste paski. Ubrania zbyt długie i za wąskie, to także mało korzystna propozycja. Warto unikać również jednokolorowych zestawów – np. marynarka i spodnie w jednym kolorze Na takiej sylwetce lepiej wyglądać będzie marynarka w innym kolorze niż spodnie, zamiast jednolitego garnituru, a także koszula w kratę, zamiast w pionowe paski.

 

 

Źródła: balakier-style.pl, facetemjestem.pl, lamode.info, vitalogy.pl, modenfer.blogspot.com