Rzuć wszystko i chodź się przytulić!

Kiedy jest nam smutno i źle, ktoś nam wyrządził krzywdę albo sprawił przykrość, nie pragniemy niczego innego, jak tylko tego, żeby nas ktoś przytulił. Gdy się pokłócimy, czujemy się rozgniewani, ktoś lub coś wywołało w nas agresję, złość szybko mija, kiedy tylko ktoś weźmie nas w ramiona i mocno uściśnie. Wystarczy kilka sekund, a od razu czujemy się spokojniej i jest nam dużo lepiej. A co, gdy czujemy euforię, wielką radość, gdy coś nam się powiodło? Najchętniej rzucamy się w ramiona najbliższej osoby, aby współdzielić z nią naszą radość!

Tych kilka przykładów w prosty sposób obrazuje, jak wielką moc ma przytulanie. To drobny gest, który naprawdę potrafi znaczyć bardzo wiele. Co się zatem za nim kryje, że odczuwamy aż tak wielką potrzebę przeżycia go?zycie_bez_przytulania_nie_mialoby

Przytulanie bardzo korzystnie wpływa na nasz organizm. W jego wyniku wydziela on hormon zwany oksytocyną, inaczej zwany hormonem dotyku i przywiązania. Gdy przytulamy się następuje jego produkcja, a następnie nasze mięśnie rozluźniają się pod wpływem jego działania, zaczynamy odczuwać dużo niższy poziom stresu. To właśnie dlatego, gdy odczuwamy silne napięcie, niemalże wszystko ustępuje, gdy tylko przytulimy się do kogoś bliskiego.

Za sprawą tego prostego i nie wymagającego zbyt dużo wysiłku gestu sprawiamy, że osoba, którą przytulamy, zaczyna być dużo bardziej pewna siebie. Jest to ważne nie tylko w przypadku dzieci. Także w życiu dorosłych odgrywa ono bardzo istotną rolę. Dlatego należy pamiętać, że przytulanie nie kończy się wraz z końcem wieku dziecięcego! Powinno trwać i trwać, aż do późnej starości.

Przytulanie się ma również ogromne znaczenie w budowaniu trwałych i mocnych relacji między kobietą a mężczyzną. Wzmaga ono poczucie bezpieczeństwa i bliskości z drugą osobą. Wzbudza zaufanie i sprawia, że osoby, które często przytulają się, mają większe szanse na zbudowanie zgodnego i wieloletniego związku.

„By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie.

By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie.

By się rozwijać, trzeba dwunastu uścisków dziennie”

Virginia Satir

Przytulając często nasze dzieci możemy sprawić, że wyrosną one na ludzi sukcesu. To mit, że tuląc nasze pociechy, wychowamy w przyszłości osoby niezaradne i nie potrafiące w życiu działać samemu ani podejmować istotnych dla nich decyzji. Wręcz przeciwnie, przytulanie pozwala naładować baterie i sprawia, że jesteśmy dużo pozytywniej nastawieni do świata i nie boimy się podejmować nowych wyzwań.

hug-day1

Oto kilka faktów na temat przytulania:

  • dzięki niemu stajemy się młodsi,
  • pozwala naładować akumulatory,
  • obniża ciśnienie krwi,
  • wzmaga proces produkcji oksytocyny,
  • podnosi poczucie własnej wartości i poprawia nastrój,
  • niweluje stres.

O wielkiej mocy przytulania świadczy fakt, że dzień 24 czerwca został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Przytulania. Dlatego to właśnie dzisiaj warto rzucić wszystko, znaleźć chociaż kilka minut i mocno przytulić się do najbliższej nam osoby!

Źródła: www.ofeminin.pl, www.dziecisawazne.pl, www.exitdoor.pl