Regularny seks a zdrowie psychiczne :)

To, że seks to samo zdrowie, jest powszechnie znanym faktem. A czy wiesz jak ważna jest jego regularność? Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się ile korzyści wynika z regularnego współżycia.

 Couple after sexual intercourse

Analiza częstotliwości uprawiania seksu

            O tym, jak ważny jest seks z punktu widzenia psychiki i zdrowia fizycznego, napisano wiele książek i prac badawczych. Ostatnio zaczęto przyglądać się częstotliwości współżycia, w celu określenia jakie konsekwencje niesie za sobą nieregularne uprawianie seksu. Dane zawarte w raporcie o życiu seksualnym Polaków (autorstwa prof. Zbigniewa Izdebskiego) ujawniają, że 28% społeczeństwa pozostającego w związkach, uprawia seks raz w tygodniu. 2-3 razy w tygodniu kocha się 47% par. I ta, prawie połowa Polaków, statystycznie pozostaje w dużo lepszym nastroju i zdrowiu fizycznym. Skąd ta zależność?

Niepokój a regularny seks

            Wg raportu, osoby, które rzadko uprawiają seks, częściej niż inni odczuwają niepokój, lęk oraz rozdrażnienie. Gorzej radzą sobie w stresujących sytuacjach, które wymagają opanowania i trzymania nerwów na wodzy. Wolniej podejmują decyzje, a czas ich reakcji jest dużo dłuższy. Ponadto udowodniono, że mają problem z zabieraniem głosu w debacie lub z występowaniem przed grupą ludzi. Wynika to z obniżonej samooceny i braku pewności siebie, które pomagają w tego typu sytuacjach. Skąd tak wiele negatywnych konsekwencji? Podczas uprawiania seksu, nasz mózg produkuje oksytocynę i endorfiny, które odpowiadają za dobre samopoczucie – to dzięki nim potrafimy niwelować wiele przeciwności  i dużo lepiej radzimy sobie w życiu.

 

Częsty seks = młody look

            Eksperyment Davida Weeksa z Royal Edinburgh Hospital udowodnił, że ludzie współżyjący regularnie 3 lub więcej razy w tygodniu, wyglądają średnio o 10 lat młodziej niż osoby, które znacznie zaniżają tą ilość. Dodatkowo, takie osoby, statystycznie żyją dłużej i rzadziej mają problemy z krążeniem. A to wszystko za sprawą dobroczynnych skutków seksu.

 Happy beautiful couple kissing.

Regularny seks ochroną przed chorobami

            Uprawianie regularnego seksu wiąże się z podwyższeniem odporności organizmu. Osoby, które kochają się kilka razy w tygodniu znacznie rzadziej łapią infekcje, przeziębienia i grypę. Podczas seksu nasze ciała wytwarzają o 30% więcej przeciwciał, niż ma to miejsce normalnie. Dzięki temu tworzymy naturalną barierę ochronną przed różnego typu chorobami i wirusami.

Kochajmy się jak najczęściej

            Badania potwierdzają, że ludzie w stałych związkach, którzy rzadko uprawiają seks, z czasem tracą zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Dopadają ich huśtawki nastrojów, frustracja oraz rozdrażnienie. Regularne kochanie się z partnerem buduje intymną i psychiczną  bliskość oraz pewność siebie w związku. Mocna i silna więź z ukochaną osobą, podparta regularnym seksem, znacząco wpływa na jakość naszego zdrowia psychicznego.

Śpij dobrze po seksie

            Laura Berman, dyrektor Berman Center for Women’s Sexual Health udowodniła, że seks ma duży wpływ na sen. Ludzie nieuprawiający regularnie seksu, znacznie częściej borykają się z bezsennością oraz trudnością w zasypianiu. Dzieje się tak za sprawą endorfin, które uwolnione podczas uprawiania seksu pozwalają na szybkie zaśnięcie. Dodatkowo taki sen jest znacznie zdrowszy.

Pożegnaj się z depresją dzięki regularnemu współżyciu

            Brak seksu lub jego rzadka częstotliwość ma ogromny wpływ na skłonność do depresji.  Sperma mężczyzn zawiera takie substancje jak serotonina, melatonina oraz oksytocyna – odpowiadają one za dobre samopoczucie u kobiet. Dzięki temu są one bardziej odporne na uczucie przygnębienia i zmęczenia, które sprzyjają rozwijaniu depresji. Mężczyźni bez regularnie dostarczanych erotycznych uniesień, tracą poczucie własnej wartości oraz męskości. Takie zaburzenie równowagi emocjonalnej znacznie  przyspiesza popadanie w stany depresyjne. Niestety długotrwała abstynencja seksualna może doprowadzić do bariery emocjonalnej, utrudniającej nawiązywanie jakichkolwiek sytuacji intymnych.

Teraz już wiesz, że regularne uprawianie seksu, może znacząco wpłynąć zarówno na Twoje zdrowie, jak i dobre samopoczucie. Pamiętaj jednak, że w parze z miłością fizyczną, powinno iść zadowolenie psychiczne. Dlatego nie tylko ilość ma znaczenie, ale i jakość 🙂

Flirting couple in love kissing