Przekąski z różnych stron świata

Uwielbiamy przekąski, które potrafią zaspokoić nasz mały głód pomiędzy posiłkami. Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że większość z nich nie jest zbyt zdrowa. Sklepowe półki wprost uginają się od produktów pełnych cukrów i tłuszczy. Czy istnieją zamienniki, które sprawią, że nasze przekąski przestaną być aż tak niezdrowe? Oczywiście, jest alternatywa. W różnych zakątkach świata możemy znaleźć produkty, które dostarczą nam wartości odżywczych, a przy tym będą lekkie i smaczne.

 

 

Co lubią przekąsić Polacy?

przekąska1

W 2014 roku przeprowadzono badania, na podstawie których stwierdzono, że aż 91% Polaków uwielbia jeść słodycze w chwilach przerwy. Nasze średnie miesięczne wydatki na tę przyjemność wynoszą ok. 81 zł. Zdecydowanym liderem jest czekolada, bez której niemalże nie możemy się obyć. Równie chętnie chrupiemy słone produkty: chipsy, paluszki i orzeszki.

Nie oznacza to jednak, że uwielbiamy jedynie to, co słodkie albo tłuste. Od pewnego czasu także do Polski dotarła moda na zdrowy tryb życia. Coraz częściej przywiązujemy wagę do tego, czy to, co jemy ma odpowiednie składniki odżywcze. Zwracamy też dużą uwagę na poszukiwanie bardziej wartościowego jedzenia. Ze statystyk wynika, że już prawie połowa Polaków ma mocne postanowienie zmiany stylu życia na zdrowszy. Właśnie dlatego oprócz podejmowania decyzji o zakupie jedzenia duże znaczenie mają dla nas, zaraz po marce i cenie, także jego walory zdrowotne.

orzechy

Chcąc nie chcąc producenci musieli przystosować się do nowych trendów. Bardzo wielu z nich wprowadziło już na rynek zdrowsze odpowiedniki swoich artykułów nie posiadające sodu, glutenu i o niskiej zawartości tłuszczu. Bez trudu możemy odnaleźć w sklepach pieczone chipsy, zbożowe chrupki i batoniki. Mając w zamiarze pozbycie się nawyku ciągłego podjadania słodyczy możemy zastąpić je świeżymi owocami, jogurtem, czy nawet czekoladą słodzoną stewią. Coraz chętniej zamiast cukierków wybieramy suszone owoce i orzechy, które z powodzeniem nam je zastępują.

Przekąski Europejczyków

przekąska2

Upodobania Polaków nie odbiegają zbyt znacząco od reszty Europy. Mieszkańcy tego kontynentu równie często, najchętniej sięgają po świeże owoce, czekoladę i sery. Kolejne miejsca zajmują jogurty, warzywa, ciasteczka oraz chleb. Choć z pozoru wydaje się, że to bardzo zdrowy tryb życia, bo na liście tej na pierwszych miejscach nie znajduje się nic niezdrowego, to dalsza część rankingu nie wygląda już tak optymistycznie. Znajdują się w niej chipsy i słodycze.

Jest jednak jedna przekąska, która bardzo szybko awansowała z samego krańca listy na jej początek. Są nią wszelkiego rodzaju dipy, które w krótkim czasie zyskały niebywałą popularność. Uwielbiamy zajadać się hummusem przygotowanym z ciecierzycy i pasty sezamowej, salsą z pomidorów i papryki, czy guacamole z awokado. Bardzo lubimy także greckie tzatziki przygotowane na bazie jogurtu, ogórka i czosnku. To kolejny dowód na to, że coraz częściej stawiamy na zdrowie. Absolutnym hitem ostatnich czasów są też świeżo wyciskane soki i koktajle.

Czym zajadają się Amerykanie?

Europejczycy jednak absolutnie nie są w stanie przebić Amerykanów w ilości dostępnych przekąsek. Tamtejsze sklepy pełne są najwymyślniejszych produktów, które zaspokajają ich podniebienia. Największym upodobaniem cieszą się słone produkty, takie jak chipsy, orzeszki i krakersy. Przyzwyczajenia te mają niestety opłakane skutki. Aż 1/3 mieszkańców tego kontynentu cierpi na otyłość, która stanowi tam chorobę cywilizacyjną.

mrożony jogurt

Na liście ulubieńców Ameryki znajduje się jednak przekąska zdecydowanie warta uwagi. Jest to mrożony jogurt, który ma zdecydowanie więcej walorów odżywczych, niż popularne lody. To doskonała alternatywa dla ciężkiego i kalorycznego deseru. Oczywiście, jeżeli nie dodamy do niego czekolady oraz bardzo słodkich syropów.

Przekąski z dalekich krajów

wodorosty

69% mieszkańców Azji sięga głównie po czekoladę, świeże owoce i warzywa. Azjaci są jednak bardzo ostrożni i w przerwie między posiłkami lubią posilać się zdrowymi produktami. Nie bez powodu ich dieta uznawana jest za najzdrowszą na świecie. Nie wszystkim Europejczykom mogą jednak przypaść do gustu charakterystyczne tylko dla tego regionu produkty, takie jak suszone ośmiornice czy małe rybki. Dużo lepsze wydają się tajskie chipsy z wodorostów, które powoli pojawiają się też na naszym rynku.

Nasze preferencje dotyczące przekąsek bardzo wyraźnie pokazują, że moda na zdrowe odżywianie zatacza coraz szersze kręgi. To bardzo dobra wiadomość, bo oznacza, że jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, co jest dla nas dobre, a co niezbyt korzystnie wpływa na nasz organizm. Tak więc od dziś odstawiamy chipsy i babeczki i sięgamy po świeże owoce!

Źródła: www.portal.abczdrowie.pl, www.kobieta.onet.pl