Powrót do szkoły

Powrót do szkoły to wyjątkowy, ale też stresujący moment zarówno dla dzieci jak i rodziców. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie się do roku szkolnego tak, aby jak był on łatwiejszy. Mamy dla Was kilka cennych porad, które powinny pomóc wrócić do codziennej rutyny szkolnej.

  • Wspólny plan: dla dziecka najważniejsze jest, kiedy będzie miało czas dla siebie i na odpoczynek. Żeby ułatwić mu efektywne planowanie czasem, sporządźcie harmonogram, który uwzględni zajęcia lekcyjne, pozalekcyjne, czas na naukę, odpoczynek i zabawę. Takie rozwiązanie nauczy dziecko dyscypliny i ustalania priorytetów.
  • Emocjonalne wsparcie: porozmawiaj z dzieckiem o jego uczuciach związanych z powrotem do szkoły. Dowiedz się, czy ma jakieś obawy i problemy, z którymi się boryka i otocz go opieką. Ważne jest, aby wiedziało, że jesteś dla niego wsparciem i zawsze mu pomożesz. 
  • Zakupy: udajcie się razem na zakupy szkolne. To idealna okazja, aby dziecko wybrało sobie nowe przybory szkolne i ubrania. Pozwól mu uczestniczyć w tym procesie i samodzielnie podejmować decyzje. W końcu to jego powrót do szkoły, a może być mniej stresujący.
  • Przygotowanie fizyczne: zapewnij dziecku odpowiednią ilość snu, zdrowe i regularne posiłki oraz zachęcaj do aktywności fizycznej. W zdrowym ciele zdrowy duch. Odpowiednia dieta i odpoczynek pomogą mu zachować energię i koncentrację podczas nauki.
  • Organizacja: pomóż dziecku zorganizować swoje miejsce do nauki. Zadbajcie o to, żeby na biurku było jak najmniej rozpraszaczy. Dla lepszej organizacji przyda się tablica korkowa nad biurkiem, na której dziecko przyczepi najważniejsze dla siebie informacje. 
  • Rozmawiaj: na co dzień pytaj dziecko co w szkole, co się wydarzyło. Zadawaj pytania otwarte, zmuszające do dłuższych odpowiedzi niż „spoko, dobrze, fajnie”. Bądź uważny na to, co dziecko mówi, dopytuj i nie umniejszaj jego emocjom.

Pamiętaj o tym, żeby wspierać swoje dziecko w trudnych sytuacjach. Szkoła to nie tylko nauka i pozytywne emocje, ale też często trudne relacje z rówieśnikami i problemy w nauce. Najważniejsze jest być uważnym na to, co dziecko komunikuje i dawać mu do zrozumienia, że bez względu na problem razem sobie poradzicie. Bądź dla swojej pociechy takim samym wsparciem, jakie sam chciałbyś dostać.