Od czego zacząć domowe porządki…

Jeśli od jakiegoś czasu czujesz się przytłoczony utrzymywaniem balansu pomiędzy wykonywaniem domowych obowiązków i zadań z pracy, a spędzaniem czasu z rodziną i znajomymi, jest to znak, że najwyższa pora na zmiany. Czasami należy najpierw przeprowadzić porządki w swoim domu, aby uporządkować inne sprawy. Gdy twój dom zaczyna być zagracony, wystarczą dobre chęci i trochę dyscypliny, abyś poradził sobie z organizacją domowej przestrzeni na nowo. Walka z bałaganem nie jest taka trudna, jak się wydaje! Z tymi wskazówkami poradzisz sobie nawet z największym bałaganem!

11081180_633204756811097_269447292984866821_nRobienie porządków warto zacząć od podzielenia mieszkania na mniejsze, łatwe do zarządzania sekcje, najlepiej na pokoje. Należy skoncentrować się na sprzątaniu poszczególnych pokoi – a nie na całym mieszkaniu od razu. Jedno pomieszczenie, w którym zostały przeprowadzone gruntowne porządki, lepiej uwidoczni efekt twojej pracy niż sprzątanie w całym domu „na raty”. Dzięki rozdzieleniu pracy na etapy, łatwiej będzie wykonać pojedyncze zadania, a twoja motywacja wzrośnie. Wkrótce w twoim mieszkaniu wszystko będzie zorganizowane i uporządkowane, jak nigdy wcześniej.

 

  1. Zaplanuj jakie czynności wykonać w poszczególnych pomieszczeniach.
  2. Stwórz listę kolejności sprzątanych pomieszczeń
  3. Zacznij od wykonywania małych kroków.  Zrobienie porządku w jednej szufladzie lub szafce na książki to dobry początek. Później z łatwością poradzisz sobie z następnym, większym zadaniem.
  4. Posprzątaj pokój za pokojem.
  5. Porządkowanie to świetna okazja, by zetrzeć kurz z półek i wyczyścić meble.
  6. Jeśli natkniesz się na rzeczy, których nie potrzebujesz, oddaj je do recyklingu, podaruj komuś lub po prostu wyrzuć.

 

Kuchnia

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, w których spędzamy bardzo dużo czasu gotując, jedząc czy myjąc się. Nietrudno więc tu o bałagan.  Naucz się, jak utrzymać porządek w tych pomieszczeniach – oto niezwykle pomocne wskazówki:

  • Aby pozbyć się jedzenia, którego nie potrzebujesz, przynajmniej raz w tygodniu sprawdź, co trzymasz w swojej lodówce, kuchennych szafkach czy spiżarni. Jeśli znajdziesz przeterminowaną żywność, wyrzuć ją od razu.  Jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie zjeść danego produktu, podaruj go sąsiadowi, znajomemu lub potrzebującym.
  • Posegreguj wszelkie kartony, których jeszcze chcesz użyć w przyszłości, niepotrzebne opakowania wyrzuć do śmietnika.
  • Postaraj się znaleźć odpowiednie miejsca na poszczególne przedmioty. Rzeczy, których używasz na co dzień, powinny być w zasięgu ręki, a te, których używasz rzadziej – starannie ułóż na półkach w szafkach.
  • Jeśli nie masz pomysłu, gdzie umieścić niektóre przedmioty, rozważ zainstalowanie dodatkowych półek lub poszukaj innego rozwiązania.
  • Otwarte produkty spożywcze przechowuj w plastikowych pojemnikach na żywność – zmniejszysz ryzyko rozlania lub rozsypania czegokolwiek.
  • Jeśli posiadasz kilka mniejszych urządzeń AGD, których rzadko używasz, umieść je na poddaszu lub w garażu, aby nie zajmowały miejsca w kuchni.

1377720_82554516Łazienka

  • Co kilka tygodni, sprawdź, co się znajduje w szafkach  i wyrzuć wszelkie przeterminowane lub nienadające się już do użycia produkty.
  • Pozbądź się leków, które straciły datę ważności, a resztę lekarstw poukładaj na półce.
  • Ręczniki, kosmetyki oraz przybory toaletowe powinny mieć swoje odpowiednie miejsce. Po użyciu staraj się odkładać je w wyznaczone wcześniej miejsca, by utrzymać porządek. Przydatne będą pojemniki do przechowywania szczoteczek do zębów, pasty, mydła, szamponu, ręczników czy papieru toaletowego. Dodatkowo, warto znaleźć specjalne miejsca, które pomieszczą zapasy tychże produktów.

Salon

  • Zrób porządek z rzeczami znajdującymi się na podłodze i innych powierzchniach. Wszelkie przedmioty nie będące częścią wystroju salonu powinny zostać usunięte.
  • Znajdź miejsce na poukładanie płyt DVD oraz CD. By nie zajęły dużo miejsca, można umieścić je na wysokim, wąskim regale
  • Warto zaopatrzyć się w gustowny, wolnostojący zestaw półek lub dekoracyjne kosze.
  • Odkurz podłogi oraz upierz zasłony. Otwórz okna i dokładnie przewietrz pomieszczenie. Świeże powietrze to podstawa.

z17662654Q,Jak-poskromic-chaos-przedswiatecznych-porzadkow--NPokoje dziecięce

  • Znajdź miejsce dla wszystkich rzeczy znajdujących się w pokojach dziecięcych, by żadne przedmioty nie leżały na podłodze czy w kątach. Zaopatrz się w plastikowe pudła, drewniane kosze na zabawki i jakiekolwiek inne pojemniki, które pomogą ci utrzymać porządek i czystość w tych pomieszczeniach.
  • Przedmioty o podobnym zastosowaniu umieść razem – np. samochodziki w jednym miejscu, lalki w drugim, a książki w jeszcze innym. Będzie wtedy łatwiej znaleźć poszczególne zabawki, a w pokojach zapanuje porządek.
  • Zmobilizuj dzieci, by wkładały ubrania oraz inne elementy odzieży do szuflad i szaf, i nie zostawiały ich na podłodze.
  • Jeśli zabawki „nie mieszczą się” w pokoju, rozważ system rotacyjny. Część z nich zanieś na poddasze lub do garażu. Po miesiącu przynieś je z powrotem, a te, którymi dzieci bawiły się wcześniej, zanieś tym razem na strych. W ten sposób wszystkie zabawki będą interesujące! Czyż nie jest to proste?

Po zapanowaniu nad tym chaosem należy Ci się nagroda. Zrób to co lubisz najbardziej, zjedz ulubiony posiłek, kup jakiś drobiazg. Nagradzany wysiłek zawsze jest o wiele przyjemniejszy i warty powtórzenia 😉

 

Źródła: homeonthehill.pl, cleanipedia.com