Niedobory witamin a sygnały organizmu

Zdarza Ci się zignorować pewne drobne sygnały organizmu? Chwilowa senność, wypadające włosy, pogorszenie cery wydają Ci się nieistotne? Nie rób tego! Organizm wysyła do Ciebie w ten sposób wiadomości, za pomocą który chce poinformować, że brakuje mu pewnych niezbędnych do życia składników. Mogą to być witaminy lub inne elementy , których niedobór może być spowodowany nieprawidłową dietą. Jak rozpoznać, których witamin nam brakuje? Sprawdź, czy rozpoznajesz u siebie któryś z sygnałów.3951221-witaminy-900-666

  1. Uczucie zdrętwiałych rąk i nóg, mrowienie

Jeżeli nogi i ręce często Ci drętwieją, w dodatku zdarza Ci się odczuwać niemiłe mrowienie oznacza to, że Twojemu organizmowi brakuje witaminy B. Drętwienie spowodowane jest prawdopodobnie uszkodzeniem nerwów obwodowych, które kończą się w skórze. Zjawisku temu może dodatkowo towarzyszyć uczucie lęku, depresja, nadmierne zmęczenie oraz nieprawidłowa gospodarka hormonalna. Swoją dietę należy wówczas wzbogacić o szpinak, buraki, fasolę i jaja.

  1. Skurcze w mięśniach

Zlokalizowane są zazwyczaj w palcach, łydkach, stopach, plecach. To sygnał, że w naszym organizmie jest zbyt mało magnezu, potasu i wapnia. Dobrym pomysłem jest wówczas dodatkowe spożywanie suplementów diety, które uzupełnią ten niedobór. Pożywienie, które powinno zaradzić temu problemowi to jabłka, banany, szpinak, kapusta, wiśnie i brokuły. Kiedy zdarzy się skurcz, aby się go pozbyć, na miejsce dotknięte bólem należy przyłożyć zimny okład.niedobór-witamin-300x300

  1. Drżenie powiek

Tzw. „nerwowa powieka” komunikuje nam, że organizmowi brakuje magnezu. Drżenie powiek może być też oznaką innych problemów i chorób oczu, dlatego, jeżeli mimo suplementacji problem nie przechodzi, najlepiej skonsultować się z okulistą.

  1. Problemy ze skórą i włosami

Pojawiają się, gdy organizm ma za mało biotyny, czyli popularnej witaminy B7. Nasze ciało, przechowując w sobie wiele witamin, zazwyczaj nie ma już miejsca na przechowywanie tych z grupy B. Należy wówczas pamiętać, aby mu ją dostarczyć w odpowiednich ilościach. Skutecznie usuwana jest ona również w wyniki jedzenia zbyt dużej ilości surowych jaj (dlatego na jej niedobór powinny być wyczulone szczególnie osoby ćwiczące na siłowni). Dieta powinna być urozmaicona łososiem, kalafiorem, bananami.

Zły stan włosów to pierwszy sygnał od organizmu, że dzieje się z nim coś nie tak. Należy wtedy koniecznie zmienić dietę, wzbogacić ją o selen, cynk i żelazo. A gdy to nie pomoże trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który ustali, co jest przyczyną osłabienia włosów.

  1. Krostki na niektórych częściach ciała

Jeżeli są w kolorze czerwonym lub białym i pojawiają się na udach, policzkach lub pośladkach może to oznaczać, że brakuje nam witamin A i D. Objawy te towarzyszą często kobietom będącym na diecie, które zaprzestają spożywania wszelkich tłuszczów. Do codziennego menu należy dołączyć ryby, orzechy i nasiona. Witaminę A uzupełni też papryka, słodkie ziemniaki i zielone warzywa. Witaminy D brakuje nam głównie w miesiącach, w których rzadko świeci słońce. Konieczna jest wówczas suplementacja.

  1. Zajady na ustach

Bywają bardzo często bagatelizowane. Niewiele osób uświadamia sobie, że świadczą one o braku w organizmie żelaza, cynku i witamin z grupy B. Ranki na ustach szybko znikną, jeżeli będziemy jeść więcej drobiu, łososia, tuńczyka, owoców morza, jaj i botwiny. Lepsze wchłanianie żelaza zapewni witaminę C, więc należy zadbać też o to, aby również ona była dostarczana w odpowiednich ilościach.

Te kilka z pozoru błahych symptomów to znaki, że z naszym organizmem nie do końca wszystko jest w porządku. Zanim więc zignorujemy je zwróćmy szczególną uwagę, czego mogą być objawem. Zmiana nawyków żywieniowych powoduje, że nasz organizm znowu zacznie prawidłowo funkcjonować.

Źródła: www.krokdozdrowia.pl, www.abczdrowie.pl, www.kobieta.wp.pl