Niania – kiedy zatrudnić?

Czy to się podoba rodzicom czy nie, prędzej czy później będą zmuszeni oddać dziecko pod opiekę innej osoby. Zazwyczaj jest to członek rodziny – babcia, dziadek, ciotka itp. Ale co w sytuacji, gdy nie mieszkamy w rodzinnym mieście i nie mamy do pomocy nikogo znajomego? Warto wtedy pomyśleć o niani.

pexels-photo-235554

 

Świeżo upieczonych rodziców często paraliżuje myśl o zostawieniu swojej pociechy w innych rękach. Mają silne poczucie, że tylko oni potrafią dobrze zająć się maleństwem i tylko w ich ramionach czuje się ono bezpieczne. Prawdą jest, że pierwsze tygodnie i miesiące życia dziecka są bardzo ważne dla jego rozwoju i poczucia bezpieczeństwa. Dlatego też matka ma do dyspozycji urlop macierzyński, ojciec „tacierzyński”, a oboje urlop wychowawczy. Wszystko to po to, aby mieć możliwość sprawowania pełnej opieki w pierwszym roku życia (lub dłużej). To właśnie wtedy mamy niepowtarzalną okazję do nawiązania silnej więzi z dzieckiem, która zapewnia mu głębokie poczucie miłości i ochrony. Jednak w pewnym momencie, ta sielanka zostaje przerwana np. przez konieczność powrotu do pracy. Co wtedy? Jeśli przeraża Cię wizja zostawienia w żłobku rocznego malucha, a nie masz do dyspozycji niepracującej mamy lub cioci – pomyśl o zatrudnieniu niani.

Kid painting Santa on a paper plate

Kim jest niania dla dziecka?

            Do wyboru niani trzeba podejść w przemyślany sposób. Poszukiwania warto rozpocząć od popytania znajomych i członków rodziny, czy sami nie korzystali z usług konkretnej niani i czy byli z niej zadowoleni. Zawsze najlepiej mieć taką osobę z polecenia, ponieważ rodzice czują się dużo spokojniejsi wiedząc, że sprawdziła się u kogoś znajomego. Jeśli jednak nie dostałeś namiaru na żadną nianię z polecenia, przejrzyj oferty na specjalnych portalach, gdzie oferują swój usługi profesjonalne nianie. Często takie serwisy weryfikują wiarygodność danej osoby, zbierają opinie o niej oraz referencje, dzięki czemu możemy zakładać, że jest to osoba budząca większe zaufanie niż kompletnie przypadkowa osoba z ogłoszenia w gazecie. Teraz pomyśl o tym, czego oczekujesz od niani? Chcesz, żeby mieszkała blisko, żeby mogła wpaść w ‘awaryjnych sytuacjach’? Chcesz, żeby znała angielski, żeby wcześnie zacząć oswajanie malucha z obcym językiem? A może interesuje Cię jej wykształcenie? Zanim zdecydujesz się na konkretną osobę, warto zaprosić ją na ‘rozmowę kwalifikacyjną”, żeby sprawdzić jakie sprawia na Tobie wrażenie na żywo. Zdaj się na swoją intuicję – jeśli po rozmowie będziesz odczuwać niepokój związany ze stylem bycia danej osoby, masz wrażenie, że „coś nie gra”, lepiej odpuścić i szukać dalej. Profesjonalna niania to kompetentna osoba, mająca doświadczenie w opiece nad dzieckiem oraz posiadająca wiedzę o jego rozwoju i metodach wychowania. Powinno szukać się w niej takich cech jak: życzliwość, pogoda ducha, cierpliwość, spokój, kreatywność, elastyczność – wszystko to w trosce o prawidłowy rozwój dziecka. Porozmawiaj szczerze z nianią, czego od niej oczekujesz. Opowiedz jej o swoim dziecku, jego nawykach, potrzebach oraz o Waszej wizji kształtowania rozwoju malucha.  Dla wielu dzieci niania staje się kimś w rodzaju członka rodziny, a więzi które się tworzą, są niejednokrotnie bardzo silne.  Z tego powodu musi to być ktoś naprawdę warty zaufania.

pexels-photo-256468

Kiedy zdecydować się na nianię?

Nie ma lepszego ani gorszego terminu na zatrudnienie niani. Warto rozważyć jej pomoc zawsze, kiedy czujesz, że przydałoby Ci się takie wsparcie. Na nianię nie decydują się tylko rodzice, którzy wracają do pracy po urlopach. Z pomocy niani korzystają również rodzice, gdzie jedno z nich pracuje zdanie z domu. Niania odciąża wtedy rodzica z codziennych obowiązków – zmienia pieluchy, karmi, wychodzi z dzieckiem na spacer itd. Ale dzięki temu, że pracuje z domu, ma kontrolę nad tym, co dzieje się z maluchem i w każdej chwili może go zobaczyć.

Niania to świetne rozwiązanie w typowych sytuacjach życiowych.  Macie ochotę wyjść na randkę? Zbliża się biznesowa kolacja? A może chcecie wyskoczyć ze znajomymi na drinka? Niania chętnie przejmie opiekę nad dzieckiem na te kilka godzin, podczas których Wy odciążycie głowę od pieluch, smoczków i kołysanek. Nie wyrzucajcie sobie takich wyjść, to korzystne zarówno dla zdrowia psychicznego rodziców, jak i dla dziecka – staje się ono elastyczne i otwarte na ludzi. Poza tym szczęśliwi rodzice, to szczęśliwe dziecko.

Źródło:

https://republikakobiet.pl/