Naturalne wspomagacze, czyli produkty, które dodadzą Ci energii

Zima to trudny czas dla naszego organizmu. Uniemożliwiony dostęp do świeżych owoców i warzyw, brak słońca, a za oknem większość czasu ciemno, buro i ponuro… W dodatku wokół mnóstwo chorych i przeziębionych osób. Nic dziwnego, że najchętniej zawinęlibyśmy się w kołdrę i pozwolili obudzić się dopiero wiosną. Jeśli potrzebujesz codziennego zastrzyku energii, sprawdź najlepsze zdrowotnie propozycje.

W okresie jesienno-zimowym nie wystarczy odpowiednia ilość snu i ruchu, aby czuć się wypoczętym i gotowym do działania. Większość z nas musi wspomagać się niezdrowymi dopalaczami w postaci dużej ilości kawy, napojów energetyzujących lub słodyczy, aby w ogóle zacząć lub przetrwać dzień bez drzemki.

Poznaj kilka produktów spożywczych, które są naturalnym źródłem substancji odżywczych zapewniających energię. I od dzisiaj na stałe wprowadź je do swojego menu.

  1. Rodzynki

Przeproś się z suszonymi winogronami i znajdź dla nich miejsce w diecie. Rodzynki to nie tylko zdrowsza alternatywa słodyczy, ale przede wszystkim szybki zastrzyk węglowodanów i elektrolitów. Jeśli chcesz zastąpić chemiczne żele energetyzujące i kolorowe izotoniki czymś równie efektywnym, a zdrowym – sięgnij po garstkę tych suszonych owoców. Już 30g rodzynek pozwala osiągać lepsze wyniki w sporcie i wspierają wydolność organizmu.

Jeśli nie przepadasz za rodzynkami w postaci przekąski, dodaj je do porannej owsianki lub domowej roboty musli. Rodzynki połączone z orzechami podtrzymują energię jeszcze dłużej.

ea02c8334e859728883a86f8a7ecde86

  1. Migdały

Dobre migdały, to niestety te gorzkie. To one zawierają najwięcej witamin z grupy B oraz magnezu, niezbędnego do wytwarzania ATP, czyli nośnika energii w organizmie. Migdały możesz spożywać w ulubionej postaci – jako przekąskę, dodatek do musli, mąkę do wypieków czy nawet mleko. Ważne, aby zjadać ok. 30g, ponieważ odpowiada to 25% dziennego zapotrzebowania na magnez, witaminy z grupy B, kwas foliowy i ryboflawinę, które pomagają w zamianę pochłoniętych kalorii w czystą energię dla Twojego organizmu.

  1. Arbuz

Ten owoc składa się w 93% z wody, dlatego odpowiednia ilość spożytego arbuza potrafi zaspokoić nawet 20% dziennego zapotrzebowania na płyny. Pamiętaj, że nawet minimalne odwodnienie potrafi sprawić, że będziemy czuć się zmęczeni i rozdrażnieni. Woda jest niezbędna do wszystkich funkcji organizmu, dlatego uczucie pragnienie pozbawia nas energii. Porcja 230g miąższu arbuza to odpowiednik szklanki wody, ale dodatkowo dostarczamy również witaminę A, B6 i C, które również dodają nam energii.

adobestock_117812668

  1. Sok z czarnego bzu

Sok z owoców czarnego bzu działa antybakteryjnie, a dzięki dużej ilości flawonoidów również przeciwwirusowo. To skutecznie zabezpieczy się przed wycieńczającymi organizm przeziębieniami. Przygotuj sobie domowy izotonik – wystarczy miód, woda i 100% sok z czarnego bzu.

  1. Edamame

To inaczej ziarna zielonej soi, które do tej pory serwowano raczej jako przystawkę do sushi. Na szczęście została doceniona i teraz znajduje się wysoko na liście produktów fit. Zielona soja jest nafaszerowana kwasem foliowym, ryboflawiną, magnezem, miedzią i fosforem – ta bomba witaminowa jest niezbędna do pobudzenia organizmu do działania.

  1. Nasiona chia

Podania donoszą, że Majowie i Aztekowie dodawali nasiona chia do swoich napojów przed długimi wyprawami. Wszystko za sprawą mieszanki składników odżywczych, którą dostarczają nam te malutkie ziarenka. Znajdziesz w nich m.in. proteiny, wapń, białko i kwasy omega-3, czyli gotowy przepis na energię. Pamiętaj, że nie należy ich nadużywać, ponieważ powodują zaparcia – 2 łyżki dziennie w zupełności wystarczą. Wymieszaj 2 łyżki nasion z 470 ml wody, sokiem z połowy cytryny lub limonki i łyżeczką miodu albo syropu klonowego. Wsadź do lodówki na 2 godziny, potem zamieszaj. W wersji na szybko – po prostu dodaj nasiona do swojego jogurtu.

Fotolia_214285186_L-1024x649

  1. Sardynki

Sardynki to nie tylko źródło kwasów omega-3, ale przede wszystkim żelaza, które zapewnia transport tlenu z płuc do mięśni i mózgu. Niedobór żelaza to również niedobór energii i szybsze męczenie się.

  1. Truskawki

Tak, wiemy, do lata jeszcze daleko, a więc do świeżych truskawek również. Nie namawiamy do kupna truskawek importowanych, ponieważ wszyscy dobrze wiemy jaką chemią są nafaszerowane.  Nie zapominaj jednak, że mrożone owoce są dostępne cały rok. Truskawki to świetne źródło witaminy C, która pozwala absorbować więcej żelaza z posiłków, odsuwając zmęczenie na dalszy plan.

Źródło:

https://www.womenshealth.pl/