Jak zielona herbata wpływa na organizm? Poznaj najważniejsze jej zalety

Zielona herbata uważana jest za jeden z najzdrowszych napojów na świecie. Ze względu na swój dobroczynny wpływ na organizm człowieka bardzo ceniona jest w krajach azjatyckich. Ma liczne właściwości prozdrowotne, więc warto ją pić na co dzień. Nie jesteś do końca przekonany? Poznaj najważniejsze zalety, wynikającego z jej picia i dowiedz się, jak prawidłowo powinno się ją parzyć. 

ZIELONA HERBATA – WŁAŚCIWOŚCI

Czy wiesz, że liście zielonej herbaty są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, a tym samym chronią naszą skórę przed starzeniem? Dodatkowo zawierają potężną dawkę witamin. Znajdziemy w niej witaminę A, B, C, E oraz inne mikroelementy, istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu takie jak wapń, potas, cynk, mangan czy miedź. Regularne picie zielonej herbaty wzmacnia układ krążenia i obniża prawdopodobieństwo zachorowania na wiele innych chorób. Jak wykazują badania, zmniejsza ryzyko zawałów serca, udarów mózgu, nadciśnienia i chroni przed demencją. 

NAJWAŻNIEJSZE ZALETY 

POPRAWIA FUNKCJONOWANIE MÓZGU

Zielona herbata podobnie jak kawa zawiera kofeinę, a dzięki temu działa pobudzająco. Ma jednak coś o wiele cenniejszego od kawy, czyli L-teaninę – aminokwas, który zwiększa wydzielanie dopaminy w mózgu i współdziała z kofeiną. Związki te, będąc w parze, poprawiają pracę mózgu i łagodniej pobudzają od kawy. Większość osób, które piją regularnie zieloną herbatę twierdzą, że są bardziej efektywne w pracy niż w sytuacji, gdy spożyją kawę.

ODCHUDZA

Każdy, kto ćwiczy doceni dobroczynny wpływ zielonej herbaty na ciało. Zielony eliksir redukuje tkankę tłuszczową, pobudzając układ trawienny do większej pracy. Zawarte w niej związki flawonoidów poprawiają metabolizm, a dzięki wysokiej zawartości witamin i minerałów są doskonałym uzupełnieniem diety.  

WZMACNIA PAMIĘĆ

Badania pokazują, że składniki zawarte w zielonej herbacie ochronnie wpływają na neurony, a tym samym obniżają ryzyko wystąpienia takich nieprzyjemnych chorób jak Alzheimer oraz Parkinson.

ZMNIEJSZA RYZYKO WIELU CHORÓB

Zielona herbata poprawia funkcjonowanie układ krwionośnego, a tym samym zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, nadciśnienia, udaru mózgu. Obniża również poziom szkodliwego cholesterolu LDL, a także poprawia wrażliwość na insulinę. Dzięki temu pomaga w walce z cukrzycą, gdyż potrafi obniżyć poziom glukozy we krwi.


SPOSÓB PARZENIA 

Trzeba pamiętać, że zieloną herbatę należy parzyć w określony sposób, by czerpać z niej jak najwięcej korzyści. Nie można zalewać jej wrzątkiem. Optymalna temperatura parzenia wynosi 80 stopni. Co ciekawe, bardzo istotny jest również okres samego parzenia herbaty. Zielona herbata działa pobudzająco w sytuacji, gdy będziesz ją parzył przez 2-3 minuty. Jeśli dłużej, to jej działanie będzie miało charakter uspokajający. Liście herbaty można parzyć co najmniej dwa razy.