Jak rozgrzać się zimą – wszystko co musisz wiedzieć

Przed nami okres w roku, kiedy temperatury zaczynają spadać poniżej zera i pojawiają się pierwsze opady śniegu. Zaczynamy nosić cieplejsze kurtki, grube szaliki i wełniane czapki po to, by uchronić się przed wszechobecnym zimnem. A co, jeśli to nie wystarczy, żeby się rozgrzać? Lub co w sytuacji, kiedy solidnie przemokniemy w drodze do lub z pracy? Jak szybko i skutecznie podnieść temperaturę ciała od wewnątrz?

Gorące napoje

 

To zdecydowanie najpewniejszy punkt planu. Gorącą herbatę wypijemy wszędzie – po przyjściu do pracy, tuż po powrocie do domu lub u znajomych, do których wstąpiliśmy przy okazji.

Warto dodać do niej imbir, cytrynę czy sok malinowy. Wszystkie te produkty skutecznie podnoszą temperaturę ciała. Imbir przyspiesza krążenie, dzięki czemu zmarznięte dłonie i stopy ocieplają się w krótkim czasie od wypicia naparu z dodatkiem tej rośliny.

Owoce cytrusowe z kolei działają bakteriobójczo i są bogatym źródłem witaminy C. Natomiast sok z malin, dodany do naparu z liści herbaty, nie dość, że rozkosznie go dosłodzi, to jeszcze zadziała antyseptycznie i skutecznie przyczyniają się do walki z przeziębieniem . Ponadto olejki eteryczne wydzielające się naturalnie z soku malinowego przyczyniają się do szybszego rozgrzania ciała.

Zupy

 

 

Chyba każda babcia i mama nie raz proponowały zjedzenie talerza ciepłej zupy tuż po powrocie ze szkoły. One doskonałe wiedziały co robią! Pyszny, tłusty, bogaty rosół, to doskonałe rozwiązanie na kłopot z przemarznięciem. Stanowi też idealną bazę pod każdą inną zupę. Zimą szczególnie polecane jest gotowanie zup krem z dodatkiem chili, cynamonu, imbiru i kurkumy. Są to przyprawy podnoszące temperaturę organizmu. Warto jednak ostrożnie ich używać – nadmierna ich ilość może mocno podrażnić układ trawienny i przyczynić się do złego samopoczucia.

Śniadanie

 

Jest najistotniejszym posiłkiem dnia. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, wskazane jest jedzenie go na ciepło. Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści, w tym: wstępne rozgrzanie ciała, pobudzenie metabolizmu i organów do działania (dzięki temperaturze spożywanej potrawy). Przygotowanie ciepłego posiłku o poranku nie musi wiązać się z godzinami spędzonymi w kuchni. Dania, które przygotowuje się w max. 15 minut, to między innymi: jajecznica, owsianka, kasza manna gotowana na mleku czy omlet.