Jak poradzić sobie z kompleksami? Poznaj 5 sposobów na walkę z nimi

W dzisiejszych czasach ciężko na siebie spojrzeć z dystansem. Z racji tego, że jesteśmy bombardowani obrazami idealnych ciał we wszystkich przekazach medialnych, wydaje nam się, że wszyscy są doskonali. Chcąc nie chcą, zaczynamy siebie porównywać do innych, co jest bardzo niezdrowe i wywołuje masę wątpliwości względem własnej sylwetki i wyglądu. Zazwyczaj jednak „problemy” te tkwią przede wszystkim w nas samych. Jak więc poradzić sobie z kompleksami, kiedy dopadają nas szare myśli? Sprawdź nasz poradnik, by zyskać dobre samopoczucie!

 

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Jeśli masz problem z samoakceptacją, warto sobie uświadomić jedną rzecz – przy kompleksach możemy działać wielotorowo. Co to oznacza? Z jednej strony skup się na tym, by wypracować sobie drogę do pokochania samego siebie, a z drugiej strony zastanów się, co Ci przeszkadza w wyglądzie i czy możesz to zmienić? Ostatnie pytanie brzmi, czy jest to bardzo widoczne? Bardzo często zdarza się, że to, co nazywamy „wadą” jest już niezauważalne dla innych osób, dlatego warto zorientować się w sytuacji.

Charming сaucasian woman of 30s admires her reflection in the mirror. The concept of self-acceptance, self-love.

JAK POKONAĆ KOMPLEKSY?

1.NIE MA LUDZI IDEALNYCH

Niby jest to oczywiste, a jednak mamy trudności z uświadomieniem sobie, że każdy z nas ma w sobie coś niedoskonałego – niezależnie od tego, co widzimy w internecie. Nie zakładaj więc sobie nierealnych celów do osiągnięcia. Przede wszystkim postaw na pracę nad pozytywnym nastawieniem do siebie. Wówczas „idealne” zdjęcia z nałożonymi filtrami w mediach społecznościowych, nie będą wywoływać na Tobie wrażenia

2. TABELA

Zrób tabelkę z dwoma kolumnami na kartce papieru. Po jednej stronie zapisz cechy, które w sobie lubisz, a po drugiej zastanów się, co nam w sobie przeszkadza. Następnie wykreśl źródła kompleksów, na które nie masz wpływu, a podkreśl te, które możesz zmienić, jak np. jędrność ciała czy wygląd skóry. Dzięki temu będziesz wiedzieć, nad czym możesz popracować, a co musisz pokochać w sobie. 

3.PRACUJ NAD TYM, CO CHCESZ ZMIENIĆ

Nie zastanawiaj się nad tym, co chciałabyś w sobie zmienić,  tylko działaj. Jeśli uważasz, że masz za dużo ciała, to zacznij od zmiany swojego trybu życia. Zaplanuj treningi i popracuj nad swoją dietę, by włączyć do niej jak najwięcej warzyw i owoców. Jeśli uważasz, że nie możesz zaakceptować cellulitu, spróbuj to zmienić. W tym wypadku doskonale sprawdzą się treningi wzmacniające z użyciem akcesoriów, które pozytywnie wpłyną na ujędrnienie ciała. Nie zapomnij także zdrowo się odżywiać oraz wprowadzić rytuały pielęgnacyjne, które zatroszczą się o Twoją skórę. Balsamy, które poprawiają elastyczność to strzał w dziesiątkę. 

Squats by fit beautiful woman

4. ZAPYTAJ O ZDANIE  NAJBLIŻSZYCH

Bardzo ważna jest opinia najbliższych, która pomaga w walce z kompleksami. Dlatego też podpytaj się swoich bliskich, co im się podoba w Twojej sylwetce,  czy rzeczywiście musisz zmieniać te rzeczy, z których nie do końca jesteś zadowolona? Bardzo często okazuje się, że osoby postronne widzą więcej zalet niż my sami. Dlaczego? Czasami nawet nie jesteśmy ich świadomi. 

5.PRACUJ NAD AKCEPTACJĄ SIEBIE

Oczywiście wymaga to sporo wysiłku i cierpliwości, ale ważne jest to, by działać. Podkreślaj swoje zalety. Dobieraj stroje odpowiednie do Twojej figury i te, które lubisz. Zadbaj o swoje włosy, wykonując ich metamorfozę. Kroki te pomogą poczuć się lepiej we własnej skórze. Oprócz tego bądź aktywny. Nic tak nie poprawia samooceny jak dobrze wykonany trening. Dlaczego? Dzięki regularnym ćwiczeniom Twoje ciało naprawdę się zmieni, a po drugie sport pozytywnie wpłynie na Twoje dobre samopoczucie. Co więcej, spróbuj lepiej się odżywiać. Zbyt ciężkie i tłuste jedzenie powoduje ociężałość, problemy z cerą lub sylwetką. Z tego względu zwracaj uwagę na to, co jesz i staraj się jeść więcej warzyw, owoców i naturalnych produktów, a mniej przetworzonych dań. 

smiling overweight girl holding sports bottle and white towel on pink