Elektrostymulacja mięśniowa EMS – efekty treningu

Trening EMS wydaje się treningiem idealnym. Budowanie siły, poprawa kondycji oraz spalanie tkanki tłuszczowej w szybszym tempie niż tradycyjne ćwiczenia – brzmi nierealnie. Czy naprawdę jesteś w stanie uwierzyć, że możesz to wszystko osiągnąć bez wylewania hektolitrów potu na siłowni? Dowiedz się na czym polega trening z elektrostymulatorem EMS oraz jakich efektów możesz się spodziewać.

 AdobeStock_85431656-1024x683

Trening EMS, czyli Electrical Muscle Stimulation, to w największym uproszczeniu pobudzanie mięśni do pracy poprzez ich elektrostymulację. To specjalnie ułożony zestaw ćwiczeń fizycznych wykonywanych z użyciem nowoczesnej technologii elektrostymulacji mięśniowej.  Podłącza się ćwiczącego do skonstruowanego w tym celu stroju, który wyposażony jest w elektrody pomagające mózgowi wysyłać impulsy do mięśni. W efekcie mięśnie pracują prawie tak samo, jak podczas zwykłego treningu, ale impulsy przesyłane są z jeszcze większą skutecznością.

Ta forma treningu staje się coraz bardziej popularna w Polsce, w takich miejsach jak siłownie, salony odnowy biologicznej oraz w klinikach rehabilitacyjnych. Czy wiesz, że 20-minutowa elektrostymulacja mięśni zastępuje 3-godzinny trening na siłowni?

EMS – na czym polega trening?

Zanim zostaniemy podłączeni do aparatury, trener wykonuje dokładną analizę składu ciała, w celu dopasowania odpowiedniego dla nas rodzaju ćwiczeń. Bierze pod uwagę wyniki analizy, kondycję oraz cele treningowe, które mamy założone. Po przeprowadzonym wywiadzie oraz wykonaniu badań, przebieramy się w dopasowany strój sportowy, a na niego zakładamy kamizelkę, pas biodrowy oraz opaski na uda i ramiona, do których przymocowane są elektrody. Następnie wykonujemy proste ćwiczenia przygotowane przez trenera. Impulsy elektryczne wspomagają pracę mózgu, który przesyła impulsy do neuronów znajdujących się w mięśniach i tym sposobem aktywuje je do pracy. Każdy, pojedynczy impuls nadawany jest z inną częstotliwością dobraną do odpowiedniej grupy mięśniowej. Wbrew wrażeniu, impulsy wytwarzane podczas treningu nie są bolesne, ponieważ mają takie same parametry jak impulsy generowane przez nasz mózg. Dzięki temu są całkowicie nieszkodliwe oraz bezpieczne dla zdrowia.

Elektrostymulacja mięśniowa – zalety treningu

Dla wielu ludzi ogromną zaletą treningu jest krótki czas jego trwania.  W dobie życia w pośpiechu zależy nam, żeby wszystko czym się zajmujemy, nie zabierało nam zbyt wiele czasu. I tutaj dobra wiadomość – trening EMS trwa zaledwie 20 minut i może być wykonywany zaledwie raz w tygodniu. Ale to, co najbardziej cieszy zwolenników EMS to jego efektywność – pobudza on ok. 150 razy więcej skurczów mięśni niż trening konwencjonalny oraz pozwala spalić nawet 1200 kcal, co przekłada się na trzykrotnie szybsze chudnięcie, niż podczas zwykłego wysiłku fizycznego. Wiele osób chwali sobie łatwość wykonania ćwiczeń, gdyż dobierane są podstawowe schematy ruchów. EMS jest też bezpieczny, a co za tym idzie, ryzyko kontuzji jest minimalne. Każdy trening wykonujesz pod okiem instruktora, który dba o cały przebieg, postępy oraz bezpieczeństwo. EMS angażuje aż 8 grup mięśniowych, a do wysiłku pobudzane są też mięśnie głębokie, które zazwyczaj bardzo trudno się uruchamia podczas tradycyjnego treningu.

20170705134426

EMS – efekty

Pierwsze efekty ćwiczeń zobaczysz już po jednym treningu, natomiast na pełny efekt należy poczekać ok.   4-6 tygodni regularnego uczęszczania. Rezultaty są indywidualne i zależą od celu treningowego, zgodnie  z którym trener dopasował nam zestaw ćwiczeń, mające za zadanie pobudzić do pracy wybrane obszary mięśni.

Efekty EMS:

Elektrostymulacja mięśniowa – dla kogo?

Można powiedzieć, że trening EMS jest przeznaczonych dla wszystkich zdrowych osób. Nie ma tu znaczenia stopień zaawansowania w aktywności fizycznej. Mogą się go podjąć zarówno starzy wyjadacze siłowni, jak i Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem.

EMS będzie idealny dla osób, którym zależy na szybkich efektach uzyskanych w stosunkowo niedługim czasie. Pierwsze, pełne efekty treningu elektrostymulacji mięśniowej widoczne są już po około miesiącu. Z treningu EMS korzystają nie tylko amatorzy, ale także osoby z dużym doświadczeniem sportowym, takie jak piłkarze, czy mistrzowie świata w boksie.

Mimo, że elektrostymulacja mięśniowa jest bezpieczna, z treningu nie powinny korzystać kobiety w ciąży, ponieważ nie zbadano dokładnie wpływu impulsów na rozwój płodu. Unikać EMS powinny także osoby ze sztucznymi rozrusznikami serca, gdyż może zakłócać ich pracę. Chorzy na nadciśnieniepadaczkęcukrzycę oraz miażdżycę także muszą zrezygnować z treningu z elektrostymulatorem, ponieważ może zagrażać ich zdrowiu.

Źródło:

http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/