Czyste ręce – zdrowe ciało
Każdy z nas, bez względu na wiek i płeć, jest narażony na styczność z różnego rodzaju drobnoustrojami przenoszonymi na wszystkim co nas otacza. Przedmioty codziennego użytku, a nawet fizyczny kontakt poprzez uścisk dłoni niosą za sobą ryzyko przeniesienia zarazków i bakterii. Niestety, rozprzestrzeniają się bardzo szybko i mogą być przyczyną wielu chorób. Jednym ze sposobów na uchronienie się przed skalą tego zjawiska, jest nawyk dokładnego mycia rąk.
W okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatury gwałtownie się wahają, a nasza odporność spada na łeb i szyję, warto pomyśleć o najprostszych i najtańszych środkach ochrony przed wirusami itp. Takim sposobem jest wyrobienie w sobie nawyku mycia rąk, nawet kilka razy w ciągu dnia. Jest to czynność na tyle ważna, że ONZ ustanowił 10 lat temu 15 października Światowym Dniem Mycia Rąk. Przez dekadę święto to ewoluowało do globalnej akcji promowania higieny rąk jako metody zapobiegania chorobom zakaźnym. Ważne jednak, aby wiedzieć, jak prawidłowo je myć.
Na zlecenie portalu republikakobiet.pl przeprowadzono wywiad z dr Pawłem Grzesiowskim, pediatrą i szefem fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń.
– Jak prawidłowo myć ręce?
– Prawidłowe mycie rąk trwa około 25 lub 30 sekund. Ważne jest żeby zachować odpowiednią kolejność poszczególnych czynności i wykonać je dokładnie. Najpierw zwilżamy ręce wodą, następnie nanosimy na skórę środek myjący. Potem wcieramy go we wszystkie powierzchnie rąk, grzbiet, wewnętrzną stronę dłoni i między palcami. Następnie spłukujemy dokładnie pod bieżącą wodą i wycieramy najlepiej ręcznikiem jednorazowym.
– Bakterie częściej osadzają się na kobiecych dłoniach – fakt czy mit?
–Skóra dłoni u kobiet jest nieco bardziej delikatna i wrażliwa na skażenia ze względu na cieńszą warstwę rogową, a także częste stosowanie kosmetyków do paznokci. Długie i polakierowane paznokcie stanowią dodatkową strefę kolonizacji bakteryjnej rąk. Męskie dłonie są bardziej odporne na skażenia ze względu na grubszą warstwę rogową skóry, jednak jak wykazują badania, mężczyźni gorzej dbają o higienę, dlatego może być na nich znacznie więcej zarazków.
– Kiedy należy pamiętać o higienie dłoni?
– Czynność mycia rąk powinna być wykonywana tak często, jak wymagają tego warunki, w jakich żyjemy i czynności, jakie wykonujemy. Należy myć ręce zawsze po skorzystaniu z toalety oraz przed każdym posiłkiem. Niestety, jak wskazują badania, aż 70% mężczyzn i 50% kobiet nie myje rąk po wyjściu z toalety. Dodatkowo ręce należy myć zawsze wtedy, kiedy są fizycznie (wizualnie) zanieczyszczone, a także wtedy gdy dotykane były jakieś skażone lub zabrudzone przedmioty – dotyczy to np. klamek, wózków sklepowych, zabawek czy sierści psa.
– Jakie mydło najlepiej wybrać? Czy mydła antybakteryjne podrażniają skórę?
– Przy wyborze preparatów do higieny rąk należy sięgać po takie, które nie naruszają fizjologicznych barier ochronnych skóry, zawierają także bezpieczne składniki hamujące rozwój bakterii utrzymujące lekko kwaśny odczyn skóry. Jednym z takich składników pochodzenia naturalnego jest kwas mlekowy, który eliminuje drobnoustroje chorobotwórcze, nie uszkadzając fizjologicznej mikroflory skóry. W mydłach toaletowych należy unikać silnie działających składników bakteriobójczych np. triklosanu, które mogą zaburzać naturalne mechanizmy obronne skóry, a jednocześnie prowadzić do powstawania bakterii opornych na antybiotyki. W niektórych krajach wprowadzono zakaz stosowania tej substancji w mydłach toaletowych i innych produktach kosmetycznych. Wybierając mydło, zwróćmy zatem uwagę na jego skład, by zawierało naturalne i przede wszystkim bezpieczne składniki, a także posiadało właściwości nawilżające i ochronne.
– Jak zachęcić dzieci do mycia rak?
– Najprostszym sposobem jest dawanie im dobrego przykładu każdego dnia. W ten sposób mycie rąk wejdzie im w nawyk. Dla zachęty można zakupić mydła przeznaczone specjalnie dla dzieci, w kolorowych opakowaniach i o przyjemnym zapachu. Dzięki temu będą kojarzyć mycie rąk z fajną zabawą, a nie obowiązkiem.
Źródło:
https://republikakobiet.pl/artykuly-sg/myj-rece-dla-zdrowia/