Czy to Twoja Teściowa?

O tym jaka teściowa potrafi być, każdy chyba wie, a przynajmniej nasłuchał się od znajomych. Napisano kilka książek, porobiono trochę badań, a nawet uczyniono z niej temat żartów i memów. Humor i merytoryczne wsparcie miały złagodzić wizerunek teściowej i pomóc poprawić tę trudną relację. Czy skutecznie?

Sad young woman watching husband and mother having fight

Niestety, od zawsze teściowe narzekają na synowe, a synowe na teściowe. I mogłoby się wydawać, że tak po prostu jest i należy się z tym pogodzić, gdyby nie fakt, że przecież to głównie od nas zależy relacja, którą budujemy z innymi ludźmi. Może przy odrobinie dobrej woli i pomocy męża/chłopaka/partnera, uda nam się dojść do porozumienia i zakopać topór wojenny (a przynajmniej tolerować się nawzajem?)?

Zacznijmy od tego, że na linii problemów teściowa-synowa, w zdecydowanej większości przypadków, stoi nieprzepracowana relacja matka-syn. Jeśli zrobiłaś w głowie szybki rachunek sumienia i wiesz, że dobrze traktujesz swojego mężczyznę, nie zdradzasz go, nie dusisz z niego ostatniego grosza i dbasz o wasz związek – może to oznaczać, że mimo Twojej prawidłowej postawy, Twoja teściowa wyżywa się na Tobie z całkiem innych przyczyn. W tym wszystkim jest także Twój partner, który powinien być w tej sytuacji Twoim 100% wsparciem i zadbać o ułożenie relacji między jego dwoma kobietami: matką i partnerką. To od mądrej postawy dorosłego mężczyzny zależy jak pogodzi rolę syna i męża. Pół biedy, jeśli zarówno jego kobieta, jak i mama wykazują choć trochę chęci, aby się porozumieć, ale co jeśli na drodze staje ciężki przypadek toksycznej teściowej?

Przede wszystkim Twój partner nigdy nie powinien pozwolić, abyś samotnie stała naprzeciwko swojej teściowej. Jeśli oboje doszliście do wniosku, że zachowanie teściowej wynika tylko i wyłącznie z frustracji spowodowanej utratą syna, syndromu opuszczonego gniazda oraz ograniczenia wpływu na jego życie – zacznijcie działać w teamie. Mężczyzna powinien odpowiedzieć sobie na pytanie o własną tożsamość oraz kto jest dla niego najważniejszy. Niestety dla matki, jedyną „prawidłową odpowiedzią” niezbędną dla zdrowej relacji, to żona. Mężczyzna z jednej strony powinien stać murem za swoją kobietą, z drugiej zaś wypracować dobre relacje ze swoimi rodzicami. Tak oto rozpoczyna się żmudny proces odcinania pępowiny, niezwykle istotny z punktu widzenia dojrzałości człowieka. Pamiętaj, że nikt nie ma moralnego przyzwolenia na burzenie relacji, nawet pod pretekstem troski i chęci niesienia pomocy. Jeśli Twój związek wisi na włosku i zastanawiacie się nad terapią małżeńską, czas działać! Poznaj typy osobowości teściowej i rady jak z nią żyć.

Teściowa „bez granic”

To toksyczna teściowa, która nie rozumie słowa „nie” i często bywa niegrzeczna w szeroko rozumianej etykiecie. To kobieta, która wpada do Was niezapowiedziana (bo chciała zobaczyć Twojego męża, Wasze dzieci, pożyczyć książkę itd.), bez pardonu wbija się do środka, wchodzi do kuchni, robi sobie sama kawę, przeczesuje szafki i lodówkę w poszukiwaniu słodkości, a w łazience używa Twoich perfum. Potrafi siedzieć u Was godzinami (lub dniami, jeśli przybyła z daleka) i udaje, iż nie dostrzega, że macie lepsze rzeczy do roboty. Dlaczego tak się zachowuje? Boi się odtrącenia i poczucia, że nie jest już potrzebna. Czy jest na to sposób? Tak – szczerość. Musisz nauczyć się jasno komunikować swoje plany i oczekiwania: „Mamo, z chęcią się z Tobą zobaczymy, ale zawsze najpierw zadzwoń, żeby się upewnić czy nie mamy już innych planów.” Oczywiście możesz się spodziewać odpowiedzi w stylu „nie będę się umawiać do swojego syna i wnuków” lub „nie będę czekać wieczność, aż w końcu znajdziesz czas”, ale nie może oczekiwać pełnej dyspozycyjności od dorosłych ludzi, którzy tworzą już osobną rodzinę.

Elderly mother resents her son

Teściowa „plotkara”

Kupiliście samochód, przeprowadziliście się do lepszej dzielnicy, masz problem z nerkami, a Twój mąż pokłócił się z Tobą kilka dni temu o obowiązki domowe? Teściowa plotkara zadba o to, żeby każdy w zasięgu jej potoku słów, usłyszał każdy szczegół z Waszego życia. Chętnie podzieli się Waszym życiem z sąsiadkami, przyjaciółkami, innymi członkami rodziny czy fryzjerką w salonie. To typ kobiety, który lubi skupiać na sobie uwagę i czuć się ważnym źródłem informacji, dlatego zdarza się, że gdy nie ma już nic innego ciekawego do powiedzenia, zaczyna opowiadać o wszystkich dookoła – w tym o Was. Nastaw się, że żadna prośba o dyskrecję nie podziała. Zamiast tego ogranicz do minimum ilość i jakość przekazanych informacji. Naucz się rozmawiać o neutralnych rzeczach lub milcz

Teściowa „najwrażliwsza z wrażliwych”

Wyobraź sobie taką sytuację: teściowa zaprasza Was na kawę z ciastem, Ty chcąc być uprzejma, przywozisz również lody ponieważ jest upał. Na widok pudełka w Twoich rękach, w oczach teściowej stają łzy – przecież upiekła dla Was ciasto! Brzmi znajomo? Co się stało? Nadwrażliwa teściowa nawet miły gest potrafią traktować jak zamach i podważanie ich kompetencji. Widzą zagrożenie tam, gdzie go najczęściej nie ma i długo będą pamiętać jeden „zły” gest z Twojej strony. Jak żyć z taką osobą? Przede wszystkim nie bierz uwag osobiście, postaraj się zachować dystans i bądź po prostu sobą. Chuchanie na zimne i obchodzenie się z taką osobą jak z jajkiem, to nienajlepszy pomysł, gdyż w razie porażki i powinięcia się nogi – Twoja teściowa na długo to zapamięta.

Teściowa „szantażystka”

Usłyszałaś kiedyś „Przez Ciebie jestem ciągle na tabletkach”, „Nie mogłam przez Was spać”, „ile zdrowia przez Was tracę, znowu bolała mnie głowa”, „bo przestaniemy pomagać Wam finansowo”, „jak Wam się nie podobają moje zasady, to poszukajcie innego domu” itd. itd. … znane? Jeśli przyszło Ci żyć z teściową szantażystką to szczerze współczujemy. To typ, z którym najtrudniej sobie poradzić, ponieważ teściowa czerpie siłę z waszego uzależnienia od niej. Jedynym sposobem jest odcięcie się zarówno finansowo, jak i mieszkaniowo, gdyż dopiero wtedy nie będzie miała żadnej karty przetargowej w Waszych starciach.

Teściowa „strażnik”

Ta teściowa zawsze najlepiej wie co powinniście robić w niedzielę, jak wychowywać Wasze dzieci, co założyć na wesele, kogo wybrać na chrzestnych, jakie menu zaplanować na urodziny itp. Najgorsze jest to, że nie kończy się tylko na głośnym wygłaszaniu swoich nachalnych opinii – ona wymaga, aby te „zaplanowane” przez nią chwile, skrupulatnie wypełniać wg jej wytycznych. Jeśli nie zrobisz po jej myśli – obrazi się i będzie oczekiwała wylewnych przeprosin. Szybko uwolnij się z tego zaklętego koła i nie daj sobą manipulować. Ustaw granicę, za którą teściowie nie będą mieli wstępu. Pamiętaj, że jesteście tak traktowani, jak sobie na to pozwalacie, dlatego nie dajcie sobie wejść na głowę.

10162301_xxl

Na koniec kilka uniwersalnych rad z portalu kobietapo30.pl , które pozwolą Ci zbudować mocny, świadomy związek i uporządkować relację z trudną teściową:

– dbaj o swój związek – umacniaj go, spędzaj w ciekawy sposób czas z mężem, nigdy nie narzekaj na ukochanego w towarzystwie rodziców, nie pozwalaj, by ktoś mówił o Twoim wybranku źle podczas jego nieobecności. Bądź lojalna w stosunku do partnera. Stwórz jednolity front z mężem, on będzie stanowił Waszą tarczę obronną,

– zachowuj się jak osoba dorosła – będąca na tym samym poziomie z teściami, jak osoba równa z równą. Jeśli chcesz być traktowana jak dorosła, zacznij się tak zachowywać, nie lamentuj jak dziecko, nie wchodź również w rolę ofiary,

– bądź asertywna i nie bój się pokazać własnych granic – zamiast cichych pretensji w stosunku do teściów, wypowiadaj swoje opinie głośno, ale w sposób asertywny – nie raniąc drugiej osoby.

– pozbądź się oczekiwań i marzeń o tym, jak powinno być – spróbuj wypracować minimum, które umożliwi Ci dobre funkcjonowanie w rodzinie, nie oczekuj jednak zbyt wiele,

– pamiętaj, że nie potrzebujesz niczyjej zgody czy akceptacji, by żyć tak, jak zamierzasz. Nie daj sobą rządzić, obawiając się kciuka skierowanego w Waszą stronę.

– nie daj się manipulować – toksyczna teściowa często gra – świadomie lub nieświadomie – na Twoim poczuciu winy. Może sięgać po broń w postaci cichych dni, płaczu, narzekania na swój stan zdrowia, ale bądź nieugięta. Pokaż, że Ci przykro, ale Twoja decyzja nie podlega dyskusji.

– słuchaj swojej intuicji – zazwyczaj ona nie zawodzi i dbaj o siebie. Ćwicz zdrowy egoizm, który ochroni Cię od nadużyć. nie staraj się być zawsze „słodka” i „miła” – jeśli druga strona nie zachowuje się podobnie. Bądź grzeczna, ale nie wychodź poza szereg, naprawdę nie musisz się nikomu na siłę podobać, gdy odbierasz sygnały lekceważenia i pogardy. Nastawienie drugiego policzka nie rozwiąże problemu, a zazwyczaj go pogłębi.

Źródło:

Czytaj więcej: https://kobietapo30.pl/