Czy piątek trzynastego przynosi pecha?

Chociaż w zdecydowanej większości uważamy się za racjonalistów twardo stąpających po ziemi, kiedy zbliża się piątek trzynastego aż drżymy ze strachu, że tego dnia przydarzy się coś złego. Ta data, owiana tak złą sławą, potrafi przyprawić o ciarki na plecach nawet najbardziej sceptycznie nastawionych do wszelkich przesądów ludzi. Czy rzeczywiście w tym dniu występuje największe stężenie prześladującego nas pecha?

13th

Piątek trzynastego nie w każdym kraju traktowany jest jako dzień pechowy. Złą sławą cieszy się głównie w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Natomiast w Hiszpanii, Grecji i Rumunii ludzie bardziej obawiają się trzynastego dnia miesiąca wypadającego we wtorek, Włosi z kolei wierzą, że pech prześladuje ich w piątek siedemnastego. W Italii trzynastka uznawana jest za złą liczbę do tego stopnia, że wycofano ją zupełnie z wszelkich loterii.

Skąd wziął się ten przesąd?

Legenda głosi, że tego dnia, w roku 1307 miała odbyć się egzekucja członków zakonu Templariuszy. Wyrok na nich wydał król Francji Filip Piękny, który będąc zadłużonym w tym zgromadzeniu, postanowił w ten sposób uniknąć konieczności spłaty swoich zobowiązań. Oficjalnie ogłoszono, że zakonnicy szerzą sodomię, bałwochwalstwo i herezję. Wielki Mistrz Zakonny umierając przeklął króla, jego kanclerza oraz papieża. Rzucił klątwę, na mocy której każdy, kto był świadkiem jego egzekucji, nie dożyje do kolejnego roku i tak też się stało.13kalendarz

Od tej chwili piątek trzynastego stał się datą, którą wielu z nas chciałoby wykreślić z kalendarza. Sama liczba 13 ma również wiele negatywnych konotacji. O ile 12 uznawana jest za świętą liczbę ze względu na swoją kompletność – mamy w roku 12 miesięcy, 12 znaków zodiaku, doba składa się z 24 godzin, czyli dwóch 12, o tyle dodanie do niej jedynki niweluję ten ład i harmonię, a więc przynosi śmierć i zniszczenie. Sam piątek z kolei jest negatywnie postrzegany przez chrześcijan. Jest to dzień, w którym zatryumfowało zło, bowiem właśnie tego dnia umarł Jezus Chrystus.

Czy rzeczywiście prześladuje nas pech?

Chociaż wydarzenia, które spowodowały, że piątek trzynastego uznawany jest za dzień pechowy, odgrywały się już setki lat temu, to wiara w to, że tego dnia mamy wyjątkowego pecha rozpowszechniła się dopiero na początku XX wieku. Paniczny strach ludzi niekiedy sięga wręcz granic absurdu. Wiele osób tego dnia unika wszelkich aktywności, które mogą doprowadzić do katastrofy – nie latają samolotami, nie zawierają żadnych umów, nie dokonują ważnych transakcji. Na amerykańskiej giełdzie tego dnia liczba operacji spada aż o 40%.

Strach przed piątkiem trzynastego stał się już tak popularny, że fobia ta doczekała się swojej własnej nazwy – paraskevidekatriafobia. Słowo pochodzi z języka greckiego gdzie: ‘ paraskevi’ oznacza ‘piątek, ‘dekatreis’ – ‘trzynasty’, a fobia to inaczej strach.

13koty

W większości przypadków ludzie nie przyznają się do tego, że wierzą w pechowość tej daty. Statystyki mówią jednak, że większość z nas ma gdzieś w głębi zakodowany lęk przed nią. Rzeczywiście, jeżeli przyjrzymy się uważnie temu, co nas wówczas spotyka zauważymy, że być może w ten dzień spotkało nas więcej nieszczęśliwych sytuacji, niż kiedykolwiek. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy twierdzą, że to skutek tzw. „samospełniającej się przepowiedni”. Jeżeli w głowie nieustannie kołacze nam się myśl, że na pewno spotka nas coś złego, w końcu, prędzej czy później, nas to spotyka. Zwyczajnie sami na siebie ściągamy nieszczęście.

Jak tego uniknąć? Musimy ze wszystkich sił postarać się wprawić w pozytywny nastrój. Starajmy się oczekiwać jedynie tego, co dobre. Uwierzmy w to ze wszystkich sił, a wtedy pech będzie uciekał przed nami gdzie pieprz rośnie!