Bieganie zimą – o tym nie zapomnij!

Bieganie zimą ma swój urok. Nie jest to wcale pora roku, kiedy najlepiej zaszyć się w ciepłym domu, a swoje plany ćwiczeniowe przełożyć na pierwsze tygodnie wiosny. Skrzypiący pod nogami śnieg, rześkie powietrze, lekkie promienie słońca są niezwykle urokliwe i sprawiają, że naprawdę warto także zimą ruszyć się z domu.

Oczywiście trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Cienkie ubranie nie będzie najlepszym pomysłem, bo bardzo szybko poczujemy, że jesteśmy przemarznięci i odejdzie nam ochota do dalszych biegów. Zanim więc wyruszymy musimy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów.

bieganie-zima-info

Jak się ubrać?

Czapka

Najlepiej będzie wybrać taką, która została wykonana z polipropylenu z domieszką goratexu lub nylonu. Nie możemy o niej zapomnieć, gdyż przez głowę możemy stracić bardzo dużo ciepła, dlatego trzeba ją bardzo uważnie chronić, abyśmy się nie przeziębili i nie uszkodzili układu nerwowego.winter-running-460

Ubranie

Wbrew pozorom zbyt dużo warstw ubrań może nam tylko zaszkodzić. Przede wszystkim ograniczy nasze ruchy, więc nie przyniesie takich efektów, jakich byśmy się spodziewali. Ponadto może bardzo szybko doprowadzić do przegrzania, co sprawi, że zwyczajnie się spocimy, a wówczas też bardzo łatwo o przeziębienie.

Najlepiej, jeżeli pierwsza warstwa naszego ubrania będzie bielizną termiczną, która oddycha i odprowadza wilgoć na zewnątrz. Na to nakładamy koszulkę z długim rękawem i cienką kurtkę albo polar. Jeżeli komuś nadal będzie bardzo zimno, może pod spód dołożyć jeszcze termiczną kamizelkę. Na nogi poleca się założenie leginsów ze specjalnymi wstawkami zatrzymującymi wiatr i ciepłe, długie skarpety.

Buty

Najlepszym zabezpieczeniem stóp będą jednak odpowiednie buty. Wybierając te posiadające membranę z goratexu mamy pewność, że do środka nie dostanie się woda i jednocześnie zapewnimy stopom odpowiednią oddychalność.

Jaka temperatura?

Nawet jak będziemy ubrani odpowiednio nie każda pogoda będzie nadawała się do tego, żeby biegać. Każdy człowiek na zimno reaguje inaczej, ponieważ nasz organizm ma różną tolerancję termiczną. Mimo tego najbardziej komfortowa dla biegaczy będzie temperatura w granicach minus 5-10 stopni C. Są jednak osoby, które zupełnie swobodnie mogą uprawiać ten sport nawet przy 15- stopniowym mrozie. Miejmy jednak na uwadze to, że zbyt długie wdychanie mroźnego powietrza może być niezdrowe dla naszego organizmu. Jeżeli jednak mimo to chcemy zdecydować się na trening nie zapomnijmy o czymś, co przykryje nasze usta i ogrzeje wdychane powietrze.

z17123795qbieganie-zima

Przygotowanie

Zimą obowiązkowo przed rozpoczęciem biegania należy się rozgrzać. Statyczne rozciąganie na chwilę przed treningiem w tym przypadku nie spełni swojej funkcji. Lepiej poruszać się szybciej przez jakieś 10 minut – najlepsze będą podskoki, przytupy, wymachy, skręty ciała i energiczne skłony, które rozgrzeją mięśnie i stawy.

Po odbyciu kilkudziesięciominutowego szybkiego biegu kończymy trening powolnym schłodzeniem organizmu. Dobrze jest więc zakończyć go energicznym marszem. Rozciąganie po treningu można zrobić już po powrocie do domu.

Bieganie zimą jest świetnym pomysłem na podtrzymanie formy, którą uzyskaliśmy latem. Sprawia ono ogromną przyjemność, a przy tym nie pozwoli na przybranie dodatkowych kilogramów, co zdarza się na przykład podczas świąt.

Źródła: www.gazetawyborcza.pl, www.natural-born-runners.pl, www.wformie24.pl