Ochroń swoją skórę latem

Maj za nami, a wraz z nim wiele upalnych i słonecznych dni. Czy zawsze pamiętasz o użyciu kremów z filtrem? Z wakacyjnym słońcem nie ma żartów, wobec czego warto znać podstawowe zasady ochrony i pielęgnacji skóry latem.

 SUNSCREEN-FLICKR

Po wielu miesiącach mrozów, przenikliwego zimna, śniegu i wiatru, z otwartymi ramionami przywitaliśmy wiosnę, która w tym roku wyjątkowo jest podobna do lata. Mimo, że był dopiero kwiecień, wiele razy mogliśmy odnotować temperaturę powyżej 20 st. C, w maju natomiast blisko 30.  Taka temperatura to wynik palącego słońca, które codziennie pada również na naszą skórę. Aby lato było dla nas bezpieczne i nie skończyło się bolesnymi konsekwencjami, musimy zadbać o prawidłową higienę i ochronę skóry.

Oparzenia słoneczne

Chyba nie musimy mówić czym grozi wystawianie nieosłoniętej skóry na działanie promieni słonecznych. Aby uniknąć dotkliwych oparzeń, smaruj skórę kremami z filtrami o wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej od 30 w górę. Zwróć uwagę czy chronią one przez promieniowaniem UVA i UVB. Zanim jednak wyjdziesz na słońce, nawet posmarowany, zastanów się czy leki, które aktualnie przyjmujesz lub do niedawna przyjmowałeś, nie zwiększają wrażliwości Twojej skóry na promieniowanie słoneczne. Niestety wiele osób kompletnie nie ma świadomości, że niektóre leki mogą przyczyniać się do powstawania oparzeń. Substancje w lekach uczulające skórę  na działanie promieniowania ultrafioletowego to tzw. fotouczulacze, czyli doksycyklina i hydrochlorotiazyd (niezawodnie działające fotosensybilizatory).

Dlatego niezwłocznie skonsultuj się ze swoim lekarzem na temat leków, które przyjmujesz. Niektóre leki mają swoje zamienni, które mogą nie zawierać substancji uczulających. Dopilnuj wszystkiego, aby zminimalizować ryzyko oparzeń, uszkodzeń, a nawet raka skóry.

Infekcje grzybicze

To prawda, że światło słoneczne może zmniejszać skalę takich problemów jak trądzik, łuszczyca i egzema. Terapia światłem jest faktycznie jednym ze sposobów leczenia tych dolegliwości, promieniowanie UV hamuje rozwój nadaktywnych komórek, które powodują stan zapalny na skórze. Jest jednak ale. Ciepło i wilgoć (o którą nietrudno latem) mogą prowadzić do innych przypadłości skórnych np. infekcji grzybiczych. Każdy z nas ma kilka newralgicznych punktów na ciele, które są narażone bardziej niż inne – stopy,  pachy, genitalia, często pozostają ciepłe i wilgotne, co sprzyja zawrotnemu rozwojowi grzybów i może prowadzić do zakażenia.  Jakie jest rozwiązanie? Przede wszystkim dbanie o higienę z myciem i dokładnym osuszaniem tych miejsc. Dodatkowo można stosować przeciwgrzybiczy proszek w tych obszarach codziennie lub co dwa dni po kąpieli.

Frau im Pool mit Luftmatratze

Sucha skóra

Wydawać by się mogło, że skoro pół dnia smarujesz się balsami z filtrem to Twoja skóra powinna być odpowiednio nawilżona. Jeśli jednak spędzasz na urlopie kilka godzin w basenie, to możesz zacząć się zmagać z problemem suchej skóry. Chlor służący do dezynfekcji wody w basenach, pozbawia skórę warstwy oleistej, ważnej do utrzymania skóry w odpowiednim nawilżeniu. Aby nie rezygnować z uroków kąpania się w hotelowym basenie, zawsze staraj się zadbać o skórę po wyjściu z wody. Przede wszystkim umyj się dokładnie mydłem zmywając chlor z powierzchni ciała, a następnie nałóż balsam, który odpowiednio zabezpieczy skórę przed wysuszeniem.

Potówki

Te irytujące i nieestetyczne kropeczki pojawiają się zawsze gdy Twoja skóra jest wilgotna i nagrzana. Potówki to nic innego jak efekt uboczny pocenia się. Są nieszkodliwe, choć mogą skutecznie psuć humor i denerwować swędzeniem. Najlepszym sposobem na nie jest unikanie przegrzewania skóry, używanie klimatyzacji oraz noszenie lekkich i swobodnych ubrań, aby pot mógł odparować.

Mosquito repellent. Male using insect repellent spray from bootle in forest.

Ugryzienia owadów

To, czego można się najczęściej spodziewać po ugryzieniu przez owada to swędzenie i mały stan zapalny w miejscu ukąszenia. Jest to uzależnione od rodzaju toksyny i reakcji organizmu na nią. Jeśli jednak dopadną Cię objawy – wysoka gorączka, nudności, trudności w oddychaniu lub obrzęk – nie zwlekaj i dzwoń po pogotowie lub jedź do lekarza, gdyż wstrząs anafilaktyczny, czyli silna reakcja alergiczna, może mieć bardzo gwałtowny i zagrażający życiu przebieg. Na zwykłe ugryzienia stosuj odpowiedni środek lub maść z lidokaidą, która zmniejsza stan zapalny, ból i świąd.

Źródło:

https://www.menshealth.pl/