BodyPump
Patrzysz na harmonogram zajęć swojej siłowni i pozycja „BodyPump” jest dla Ciebie niezrozumiała? Spokojnie, spieszymy z wyjaśnieniem czego możesz się spodziewać po tym rodzaju treningu.
Historia BodyPump
BodyPump to nic innego niż trening siłowy z wykorzystaniem lekkich sztang. Pomysłodawcą projektu jest Phillip Mills, syn 4-krotnego Olimpijczyka Les Mills’a, na którego cześć został nazwany program treningowy. Les Mills International to aktualnie jedna z największych na świecie firm dostarczających rozwiązań w zakresie fitnessu grupowego klubom i centrom rekreacyjnym na całym świecie. Już od 27 lat kreuje oryginalne programy treningowe, z których korzystają dziesiątki tysięcy klubów fitness w ponad 80 krajach. Codziennie na zajęcia pod okiem wyszkolonych instruktorów, uczęszcza ok. 6 milionów ludzi z całego świata. Stworzono 15 programów, które są odświeżane przez specjalistów Les Mills, co 3 miesiące. Każdy klub, który podjął się współpracy z Les Mills, otrzymuje raz na kwartał nową choreografię i podkład muzyczny do każdego z 15 programów, co sprawia, że treningi nigdy nie stają się nudne. To oznacza, że ludzie z całego świata, codziennie trenują w ten sam sposób, do tej samej, energetyzującej muzyki.
Głównym założeniem Les Mills jest kształtowanie sylwetki i dynamiczny, zdrowy tryb życia. Zostały zaprojektowane w oparciu o nowatorskie ćwiczenia, certyfikowane treningi instruktorskie, zasady bezpieczeństwa i badania naukowe, co przekłada się nie tylko na efektywność, ale i nasze bezpieczeństwo. Program BodyPump był pierwszym na świecie, oryginalnym treningiem ze sztangą.
Na czym polega BodyPump?
Obecnie treningi z lekkimi sztangami odbywają się pod takimi nazwami jak BodyPump, Fit Pump, Magic Bar. Zrzeszyły sobie grono fanów, gdyż łączą w sobie siłę zajęć fitness prowadzonych w grupach oraz tradycyjne zajęcia siłowe. Ideą BodyPump jest sekwencja ćwiczeń wykonywanych z gryfem (sztangą) z indywidualnie dobranym obciążeniem. Podczas zajęć wykonywane są ćwiczenia wielostawowe, złożone, czyli np. przysiady i wyrzuty. W BodyPump ma zastosowanie technika zwana THE REP EFFECT, czyli wykorzystywanie niewielkich ciężarów, przy dużej liczbie powtórzeń (wykonuje się od 70 – 100 powtórzeń na jedną partię ciała, co w całości daje około 800 powtórzeń podczas całego treningu).
Zaletą BodyPump jest ich uniwersalność i elastyczność – każda zdrowa osoba, może podjąć się takiego treningu, gdyż to my sami decydujemy w jakim kierunku chcemy poprowadzić swoją sylwetkę i jaki cel mamy osiągnąć. Każdy sam wybiera obciążenie dopasowane do kondycji i możliwości. Należy pamiętać, że większe ciężary powodują szybszą i większą hipertrofię włókien, czyli nasze mięśnie stają się bardziej widoczne. Im większy ciężar tym większy wysiłek zaangażowanych partii ciała i większa ilość spalonych kalorii. Duże partie – plecy, brzuch, nogi – nie powinny być obciążane maksymalnym ciężarem, ponieważ bardzo szybko może dojść do przetrenowania organizmu. Najlepiej wybierać ciężary średnie, które pozwolą nam wytrzymać dynamiczne tempo ćwiczeń i wielokrotność powtórzeń. Jeśli jednak znasz swoje granice i wiesz, że duże obciążenie jest dla Ciebie – pamiętaj, że BodyPump nie wyrzeźbi Ci ciała kulturysty i nie spowoduje przyrostu masy mięśniowej. To trening, którego zadaniem jest poprawa ogólnej kondycji organizmu, wzmocnienie mięśni, ścięgien oraz stawów, a dodatkowo spalenie dużej ilości kalorii i co z tym idzie, utrata zbędnych kilogramów.
Efekty BodyPump
– Podkreślenie mięśni i wymodelowanie sylwetki – wyciskane ciężary pięknie podkreślają mięśnie, jednak nie należy obawiać się o nadmiernego rozrostu i efektu „napompowania”. Efektem jest odtłuszczona sylwetka ze wzmocnionym układem kostno-stawowym.
– Poprawa kondycji – regularne ćwiczenia prowadzone w długim okresie czasu, znacznie poprawiają kondycję zdrowotną i wytrzymałościową oraz powodują wzrost sprawności ruchowej.
– Wzrost wytrzymałości – trening ze sztangą buduje wytrzymałość mięśni oraz ich podatność na obciążenie, dzięki temu nasze ciało utrzymuje poprawną postawę siedzącą i stojącą.
– Spalenie nadmiaru kalorii – deficyt kaloryczny sprzyja zrzucaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. W połączeniu ze zdrową, zbilansowaną dietą zaowocuje odtłuszczeniem organizmu i szczupłą sylwetką.
– Wzrost energii i poprawa samopoczucia – endorfiny uwalniane podczas ćwiczeń pozytywnie wpływają na nasz nastrój, dają zastrzyk wigoru i chęci do codziennej aktywności.
Minusy BodyPump
Tak jak każde zajęcia, BodyPump ma też swoje minusy. Mimo, iż jest to trening prowadzony pod okiem trenera, to często ze względu na ilość osób, nie jest on w stanie kontrolować techniki u każdego ćwiczącego. Niepoprawne wykonywanie ćwiczeń może skutkować kontuzjami i nadwyrężeniem mięśni. Trzeba mieć również na uwadze, że dobór zbyt małego, jak i zbyt dużego obciążenia, może być nieefektywny. Nie należy też ćwiczyć wciąż z tymi samymi ciężarami. BodyPump nie pozwoli Ci na zbudowanie imponującej masy mięśniowej oraz sylwetki atlety.
Zestaw treningowy BodyPump
W skład treningu BodyPump wchodzą takie ćwiczenia jak:
– przysiady ze sztangą (angażują mięśnie ud i pośladków)
– wiosłowanie sztangą (angażuje mięśnie grzbietu, mięsień czworoboczny i równoległoboczny)
– wyciskanie sztangi w leżeniu na stepie (mięśnie piersiowe i naramienne)
– zginanie ramion ze sztangą (mięśnie dwugłowe ramion)
– wyciskanie francuskie (mięśnie trójgłowe ramion)
– martwy ciąg w ograniczonym zakresie ruchu (mięśnie grzbietu, ud i pośladków)
Źródła:
http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/
Źródło zdjęć:
wszystkie zdjęcia pochodzą z galerii profilu faceeboka Les Mills BODYPUMP