Gap year – odważysz się?

„A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady…?”, albo do innego kraju, albo na wycieczkę dookoła świata? Chociaż wiele osób w chwilach kryzysu i przepracowania wykrzykuje te słowa, to niewielka tylko część decyduje się na ich realizację. A może jednak warto? Poznaj zalety gap year!

Gap-Year

Czym jest gap year?

Termin „gap year” odnosi się do okresu, który oddziela pewne etapy w naszym życiu. Zwykle ma on miejsce podczas studiów albo tuż przed ich rozpoczęciem. Niekiedy decydują się na niego osoby, które już otrzymały dyplom i zanim rozpoczną pracę zawodową chcą dać sobie chwilę wytchnienia. Najczęściej, jak sama nazwa wskazuje, okres ten trwa jeden rok.

Czas ten wykorzystywany jest na rozmaite sposoby. Przeważnie jest to wyjazd do innego kraju, podjęcie tam pracy dorywczej lub wolontariatu. Niektórzy decydują się też na zwiedzanie świata i poznawanie innych kultur i zwyczajów. Traktują wówczas „gap year” jako tak zwaną „podróż życia”.

Okres ten nie jest zupełnie nowym zjawiskiem. Jego źródło tkwi w czasach, gdy modna była tzw. „grand tour”, na którą wybierali się młodzi arystokraci po to, by zdobyć nowe doświadczenie. Był to niezbędny element wykształcenia i edukacji każdego szlachcica, który wkraczał w dorosłe życie. Idea narodziła się wraz z przekonaniem, że wielkie podróże to okazja do pozyskania ogromnej wiedzy i możliwość poznania świata i zdobycia bezcennego doświadczenia.

Co robić podczas gap year?

Doświadczenie, które możemy zdobyć decydując się na gap year może być bardzo różne. Wszystko zależy od tego, na jaką formę spędzenia tego czasu się zdecydujemy. Możliwości jest naprawdę wiele:IMG_1817

wolontariat – wiele państw, nawet tych bardzo egzotycznych, oferuje pracę w charakterze wolontariatu. Może to być opieka nad osobami starszymi, nauczanie języka angielskiego, pomoc niepełnosprawnym.

kursy – gap year to czas, kiedy możemy podnieść swoje kwalifikacje. Warto zastanowić się, jakie umiejętności chcielibyśmy nabyć, czemu szczególnie chcielibyśmy poświęcić swój wolny czas. Może zawsze marzyliśmy o kursie nurkowania albo byciu instruktorem spadochronowym?

– podróż dookoła świata – 12 miesięcy to wystarczająco dużo, by zwiedzić ogromną część świata. Właśnie teraz może być najodpowiedniejszy (a nawet jedyny!) na to czas. Jeżeli chcielibyśmy w tym okresie odpocząć i chłonąć każdą chwilę wolności, warto zdecydować się na podróżowanie.

Czy gap year to stracony czas?

Nic podobnego! Ten okres ma niezliczoną liczbę zalet, które można wymieniać i wymieniać. Pozwala na sprawdzenie samych siebie w rozmaitych sytuacjach życiowych, co jest szczególnie ważne dla młodych ludzi. Nie są już tak mocno zależni od swoich rodziców, jak w trakcie chodzenia do szkoły. Do największych i najcenniejszych zalet gap year należą:

Zwiększenie atrakcyjności swojego CV

Zwłaszcza, gdy podczas tego typu przerwy zdecydujemy się na pracę zagranicą lub wolontariat. Taka pozycja w CV jest szczególnie atrakcyjna dla przyszłych pracodawców. To sygnał dla nich, że jesteśmy otwarci na nowe wyzwania, spontaniczni i potrafimy poradzić sobie w trudnych sytuacjach.

Nauka języków obcych

Wyjeżdżając do obcego kraju jesteśmy zmuszeni do komunikowania się za pomocą języka obcego. Z dużo większą łatwością uczymy się go wówczas, co możemy później wykorzystać podczas poszukiwania pracy.

Otwartość na to, co nowe

Inny kraj to inni ludzie, inna kultura, odmienne obyczaje. Warto poznać je, by być bardziej otwartym wobec świata. A co innego może nas tego nauczyć, niż przebywanie tam przez dłuższy czas? Decydując się dodatkowo na pracę w charakterze wolontariusza, który pomaga osobom starszym czy niepełnosprawnym, poszerzamy znacznie swoje horyzonty.

Lepsze wyniki w nauce

Naukowcy badający zjawisko „gap year” doszli do wniosku, że studenci, którzy rozpoczęli naukę w szkole wyższej po tym okresie, zdobywali lepsze oceny od tych, którzy nie mieli tego typu przerwy.

Rozsądne gospodarowanie pieniędzmi

Wyjeżdżając do obcego kraju, będąc zdani tylko na siebie, bardzo szybko uczymy się, jak nie wpaść w finansowe tarapaty. To właśnie dlatego badania wskazują, że ludzie, którzy mają za sobą „gap year”, znacznie lepiej radzą sobie z finansami.

Czas refleksji

To chyba jedna z większych zalet „gap year”. Rozpoczynając studia zaraz po szkole średniej bardzo często nie mamy pewności, czy kierunek, który wybraliśmy, jest dla nas odpowiedni. Odbywając podróż życia możemy zastanowić się, co tak naprawdę jest dla nas ważne, jakie są nasze pasje i jak widzimy swoją przyszłość.

Czy jest się czego bać?

International education concept

Mimo tak wielu zalet nie każdy decyduje się na roczną przerwę. Mnóstwo osób obawia się, że okres ten ich rozleniwi i potem nie będą mieli już zapału do wznowienia nauki czy poszukania stałej pracy. Nie ma się czego bać. Statystyki mówią, że taka sytuacja może dotyczyć góra 10% wszystkich gap year’owiczów. Wszystko dlatego, że gap year to nie alternatywa dla studiów, to również nie ucieczka od codzienności, a perspektywa, która poszerza horyzonty i daje ogromny bagaż doświadczeń, który później możemy wykorzystywać przez całe swoje życie!

Źródła: www.national-geographic.pl, www.karieraplus.pl