4 zalety regularnego spożywania posiłków

Jak powinno wyglądać regularne spożywanie posiłków?

Wszystko zależy od naszego trybu dnia i życia. Przyjmuje się, że posiłek nie powinien występować szybciej niż po upływie 2h od poprzedniego i nie później niż na 3-4h po poprzednim. To są oczywiście założenia, bo każdy z nas jest inny i trudno określić jednoznacznie, że wszyscy powinniśmy zjadać 5 posiłków, co 3 godziny. Jeśli pracujemy lub ćwiczymy fizycznie, nasze zapotrzebowanie się zwiększa.

zblizenie-zdrowe-sniadanie-z-musli_23-2148407059

1. Energia od rana, czyli śniadania

Właściwie zbilansowany poranny posiłek – węglowodany złożone wraz z porcją białka i wapnia uchroni nas przed napadem nagłego głodu. Dlatego nie rezygnujmy ze śniadań, nawet jeśli rano mamy niewiele czasu, bowiem odbije się to później na naszym braku koncentracji oraz złym samopoczuciu w trakcie dnia.

2. Koniec walki o szczupłą sylwetkę

Okazuje się, że spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasu może nie tylko uchronić przed nadwagą, ale też sprzyjać zachowaniu szczupłej sylwetki. Nie ma nic bardziej zgubnego dla figury niż przekąski między posiłkami, szczególnie te, dostarczające pustych kalorii. Dlatego, kiedy złapie nas głód, zamiast batona czy zupki chińskiej, zjedzmy pożywną kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa.

3. Regulacja poziomu cukru we krwi

Po zjedzeniu dużego posiłku do krwi wydzielana jest w dużych ilościach insulina. To właśnie insulina odpowiada za powstawanie tkanki tłuszczowej. Z tego właśnie powodu u osób, które spożywają małą liczbę posiłków, pojawiają się problemy z nadwagą. Spożywanie regularnych posiłków wpływa na utrzymanie stałego poziomu glukozy, co jest niezwykle ważne dla osób, które wykazują nietolerancję glukozy lub chorują na cukrzycę. Regularne posiłki chronią także przed nagłymi napadami głodu. Osoby, które jedzą częściej, szybciej chudną. Ich dieta jest skuteczniejsza.

zegar-sklada-sie-z-roznych-owocow-i-warzyw_23-2147882249

4. Poprawa pamięci i koncentracji

Zastanawiasz się, dlaczego nie możesz się skupić i zapominasz o różnych rzeczach? Przyczyną mogą być właśnie nieregularne posiłki. Mózg do prawidłowej pracy potrzebuje odpowiedniej porcji energii, a dzięki regularnie jedzonym posiłkom cukier uwalniany jest stopniowo, co wpływa korzystnie na jego funkcjonowanie.

Jak wytrwać w swoich postanowieniach?

Najlepiej określić moment wstania i kładzenia się spać, potem obliczyć zakres godzinowy pomiędzy nimi i podzielić przez ilość posiłków. Pamiętajcie jednak, że w tym całym planowaniu musimy być elastyczni, nie da się wszystkiego jednoznacznie określić, ponieważ każdy z nas ma takie momenty dnia, kiedy odczuwa większy głód.